18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piła: rodzi się coraz więcej dzieci, ale spada liczba mieszkańców

Redakcja
Pani Ewelina, dumna mama Wiktora i pani Katarzyna, szczęśliwa mama Sebastiana
Pani Ewelina, dumna mama Wiktora i pani Katarzyna, szczęśliwa mama Sebastiana Marika Siwiak
Jeśli dziewczynka, to Julia. Jeśli chłopiec, to najczęściej Jakub. W ubiegłym roku w Pile urodziło się 1300 dzieci. Mimo to, z roku na rok, spada liczba mieszkańców miasta.

W Pile rodzi się coraz więcej dzieci. W 2012 roku w pilskim szpitalu przyszło na świat 1300 niemowlaków, czyli o 75 więcej niż w 2011 roku. Mimo to liczba mieszkańców miasta cały czas maleje.

Od granicy 75 tysięcy mieszkańców Piła odsunęła się już kilka lat temu. W 1999 roku w Pile zameldowanych było zaledwie 75 001 osób. To był dramatyczny spadek liczby ludności. Rok wcześniej liczba mieszkańców wynosiła 76 849. W 2001 roku Pile znowu przybyło mieszkańców, a zarejestrowana liczba pilan wynosiła wtedy 75 094.

Jak wygląda sytuacja obecnie? Jak podaje Urząd Statystyczny, 30 września 2012 roku w Pile zameldowanych było 74 701 osób. To najświeższe dostępne dane. Oznacza to, że było o 117 mieszkańców mniej niż na koniec 2011 roku.
Wśród mieszkańców dominują kobiety. Według danych na koniec września ubiegłego roku pilanek było 38 828, a pilan 35 873. Dominacja pań utrzymuje się od wielu lat. Największa różnica płci była w 2010 roku, kiedy w Pile mieszkało 39 045 kobiet i "tylko" 35 505 mężczyzn.

W podziale na grupy wiekowe najwięcej jest osób między 30, a 34 rokiem życia. W Pile żyje też sporo seniorów. Osób powyżej 70 roku życia jest ponad 6,2 tysiąca. W tej grupie zdecydowanie dominują kobiety (nieco ponad cztery tysiące pilanek).

Spada nie tylko liczba ludności, ale też ilość zawieranych małżeństw. W 2012 roku na zalegalizowanie związku zdecydowały się 403 pary. Dla porównania w 2011 roku w Urzędzie Stanu Cywilnego w Pile zarejestrowano 447 małżeństw.

Co ważne, 2012 rok Piła zakończyła z dodatnim przyrostem naturalnym. Oznacza to, że liczba narodzin była większa niż liczba zgonów. W ubiegłym roku zmarło 1069 osób. Dla porównania w 2011 roku odeszło 997 pilan.

>>> Zobacz też: Ferie w Pile - program zajęć dla dzieci

W minionym roku na świat przyszło 1300 dzieci. Nie oznacza to jednak, że wszystkie maluchy zamieszkały w Pile. W szpitalu rodzą kobiety z całego regionu, a dzieci, które przychodzą na świat w Pile, są rejestrowane w naszym urzędzie.

Ciekawostką jest to, że w minionym roku urodziło się o 54 więcej chłopców niż dziewczynek. W 2011 roku to właśnie dziewczynki dominowały, urodziło się o 39 więcej noworodków płci żeńskiej.

Najpopularniejsze imiona dla chłopców to Jakub, Filip, Michał, Adam, Antoni, Wojciech, Jan, Nikodem i Franciszek. Z kolei u dziewczynek dominują imiona: Julia, Zofia, Maja, Wiktoria, Zuzanna, Amelia, Oliwia, Anna i Maria.

Najmniej popularne imiona męskie to: Andrzej, Błażej, Cyprian, Emil, Ernest, Eryk, Norbert, Sergiusz. Niewielu rodziców dziewczynek zdecydowało się na imiona: Ada, Aniela, Dagmara, Eliza, Judyta, Lidia, Melania i Sonia. Widać odwrót od zagranicznych imion, m.in. Jessika czy Angelika które jeszcze kilka lat temu często były nadawane dzieciom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto