Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piła. W Muzeum Okręgowym odbył się wernisaż wystawy Historia Dobranocki. Zobaczcie zdjęcia

Wiesław Szmagaj
Wiesław Szmagaj
To prawdziwy raj dla miłośników kultowych dobranocek. W Muzeum Okręgowym w Pile na wystawie poświęconej ich historii nie brakuje popularnych postaci znanych dzieciom z telewizji. Są także inne eksponaty, często z kultowych polskich produkcji, które warto przypominać.

Wystawa została stworzona ze zbiorów Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. To jedyna tego typu placówka w naszym kraju, posiadająca unikatowe zbiory związane z historią polskiej i zagranicznej animacji dla dzieci, począwszy od najstarszych wieczorynek emitowanych w TVP.

Wieczorne programy dla dzieci nadawane były w pierwszym programie TVP po godz. 19.00. Do 1993 r. program nosił nazwę Dobranocka, a w latach 70-tych minionego wieku nadawany był w niedzielę pod nazwą Wieczorynka.
Pierwszą polską dobranockę wyemitowano 9 października 1962 r. Była to audycja telewizyjna Jacek i Agatka. Emisja ostatniej wieczorynki w programie pierwszym TVP odbyła się 30 sierpnia 2013 r. Była to brytyjska Świnka Peppa.

Na wystawie znajdują się eksponaty z realizacji filmów animowanych m.in. oryginalne lalki filmowe, projekty, scenariusze, storyboardy, folie animacyjne. Ekspozycja obejmuje 15 najważniejszych polskich bajek telewizyjnych. Obejrzeć można postaci znane dzieciom w różnych okresach, np. Reksia, Bolka i Lolka, Coralgola, Misia Uszatka i innych.

- Wystawa jest okazją do poznania wyjątkowej kolekcji przeróżnych przedmiotów kojarzonych z popularnymi tytułowymi animacjami dla dzieci – informuje Joanna Żmurkiewicz, komisarz wystawy. - Dla starszych zwiedzających jest to sentymentalna podróż do czasów dzieciństwa.

Na wernisażu wystawy, który odbył się 18 listopada, wystąpiła Zuzanna Tymper - wielokrotna laureatka regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów. Wykonała ona utwory z popularnych Dobranocek, znane głównie… starszym. Wystawa Historia Dobranocki w Muzeum Okręgowym w Pile trwać będzie do 16 stycznia przyszłego roku.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto