Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pilski Budżet Obywatelski na 2020 rok. Dziś już ostatni dzień głosowania. Można przez internet. Można tradycyjnie

Agnieszka Świderska
Agnieszka Świderska
Wśród propozycji jest m.in. utworzenie łąki kwietnej w centrum miasta
Wśród propozycji jest m.in. utworzenie łąki kwietnej w centrum miasta Fot. Mat. prasowe
Dziś już ostatni dzień głosowania w Pilskim Budżecie Obywatelskimn na 2020 rok. Do wydania są 3 mln złotych. Każdy pilanin, także dziecko, ma prawo oddać pięć głosów na zadanie małe i pięć na duże. Jest na co głosować!

Jest to już kolejne głosowanie bez żadnych ograniczeń wiekowych. Teoretycznie głosować mogą nawet noworodki. W praktyce trudno podejrzewać, by w tym wieku były już zainteresowane siłownią zewnętrzną na swoim osiedlu, choć mamy mogą na przykład zagłosować za nowym chodnikiem na ulubionej trasie spacerowej.

Jak głosujemy? Możemy to zrobić drogą elektroniczną głosując na stronie Pilskiego Budżetu Obywatelskiego - konsultacjespoleczne.pila.pl oraz tradycyjnie przy pomocy kart, które wrzucamy do urny. Punkty do głosowania, w których można otrzymać kartę do głosowania oraz oddać głos to Urząd Miasta oraz wszystkie filie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej.

- Jedna osoba może oddać pięć głosów na zadania osiedlowe i pięć głosów na zadania małe - mówi Bartek Mirowski, koordynator Pilskiego Budżetu Obywatelskiego. - Jest z czego wybierać.

Na co głosujemy? Do wyboru jest łącznie 88 dużych i małych projektów, które przeszły pozytywną weryfikację. Wśród pomysłów jest m.in. zakup zestawów automatycznych defibrylatorów zewnętrznych z tablicami informacyjnymi na każdym osiedlu oraz tablice uczące podstaw języka migowego. Pilanie nie zapomnieli też o zwierzętach. Można zagłosować m.in. oraz na plac zabaw dla psów na alei Niepodległości czy budowę wybiegu rekreacyjno-sensorycznego dla psów przy schronisku Miluszków.

Sporo projektów dotyczy budowy parkingów, oświetlenia, ścieżek rowerowych i chodników, ale jest także inteligentne przejście dla pieszych na skrzyżowaniu Bydgoskiej i Składowej. Jednym z najbardziej oryginalnych pomysłów jest “Duży napis z nazwą miasta. Litery i znak tworzące I LOVE PIŁA lub PIŁA WITA”. Są też typowo ekologiczne pomysły jak zakup drona wyposażonego w czujniki do badania jakości powietrza czy stworzenie łąki kwietnej nad Gwdą w sąsiedztwie hotelu Gromada w ramach małego projektu.

Na głosy czekają także pilskie przedszkola, choć nie brakuje głosów, że instytucje podlegające pod miasto nie powinny wyciągać ręki po pieniądze z budżetu obywatelskiego. W dużej mierze dotyczy to również osiedlowej infrastruktury drogowej, o której finansowanie na odpowiednim poziomie powinien zabiegać w pierwszej kolejności Zarząd Dróg i Zieleni.

Łącznie do tegorocznej edycji Pilskiego Budżetu Obywatelskiego zgłoszono prawie 150 propozycji. Te, które nie znalazły się na liście nie przeszły weryfikacji z powodu przekroczenia budżetu (do 30 tys. złotych na zadanie małe i do 300 tys. złotych na zadanie osiedlowe) bądź kwestii własnościowych. Zgłaszane propozycje muszą być bowiem realizowane wyłącznie na gruncie należącym do miasta. Na te zadania, które są na liście, głosujemy do 18 października.

- Tradycyjnie na każdym osiedlu będzie zrealizowane przynajmniej jedno zadanie małe i jedno osiedlowe - mówi Bartek Mirowski.

Tegoroczna edycja PBO jest już siódmą w historii.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto