Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pilski ,,mechanik" otwiera nową klasę. Co ma z tym wspólnego MON?

OPRAC.:
Martin Nowak
Martin Nowak
Powiat Pilski - Starostwo Powiatowe w Pile
Pilski "mechanik" będzie realizował pogram Ministerstwa Obrony Narodowej ,,CYBER. MIL z klasą".

Zespół Szkół Technicznych w Pile, to jedyna szkoła w województwie wielkopolskim i jedna z 16 w całej Polsce, która realizuje Program „CYBER.MIL z klasą”. Dzięki temu młodzież może kształcić się w zawodzie Technik Informatyk o profilu „Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne".

Ministerstwo Obrony Narodowej postawiło bardzo wysokie kryteria. Aby zakwalifikować się do Projektu szkoła musiała spełnić szereg kryteriów formalnych, m.in. prowadzić działalność dydaktyczno-wychowawczą w dziedzinie obronności państwa wpisaną w statut szkoły, posiadać klasy realizujące program z matematyki i informatyki lub matematyki i fizyki na poziomie rozszerzonym, uzyskać właściwą średnią wyników egzaminu maturalnego z matematyki w ciągu ostatnich trzech lat, zgodę organu prowadzącego na współfinansowanie programu.

- Wymagania były wyśrubowane, ale dzięki temu w programie uczestniczą najlepsi z najlepszych. Dla szkół to duże wyzwanie, ale również szansa na zaistnienie na wymagającym rynku edukacji i możliwość pozyskania najzdolniejszych uczniów. Dla uczniów to z pewnością bardzo wysoka poprzeczka, ale też konkretne umiejętności i niezwykle cenna wiedza w przyszłości - o projekcie poinformował nas ppor. Paweł Ostrowicki z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Pile.

W Starostwie Powiatowym w Pile podpisano list intencyjny między Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Wałczu, a Zespołem Szkół Technicznych w Pile o deklaracji współpracy w kształceniu zawodowym uczniów nowej klasy. Oprócz dyrektorów placówek podpisał go również starosta pilski Eligiusz Komarowski.

- Pilski "mechanik" będzie kształcił wysokiej klasy specjalistów, którzy po ukończeniu kolejnych etapów edukacji, w przyszłości będą mogli zasilić kadry nie tylko instytucji wojskowych, ale również jednostek administracji publicznej i firm prywatnych odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo - mówi starosta Eligiusz Komarowski.

Trzy lata specjalistycznej edukacji

„CYBER.MIL z klasą” prowadzony będzie przez 3 pierwsze lata nauki w danym typie szkoły (licea i technika). W każdej klasie będzie ograniczona liczba uczniów – nie mniej niż 10 i nie więcej niż 15. Program nauczania obejmie takie obszary tematyczne jak: podstawy kryptografii, historia kryptografii, podstawy algorytmiki, podstawy cyberbezpieczeństwa, zarządzanie bezpieczeństwem danych i informacji. Nauka w takiej klasie umożliwi uczniom zdobycie wiedzy i kompetencji z obszaru współczesnych zagrożeń cyfrowych, zarządzania ryzykiem w zakresie cyberbezpieczeństwa, bezpieczeństwa systemów informacyjnych oraz kryptograficznych aspektów ochrony danych.

W ramach kształcenia przewidziano zajęcia teoretyczne i praktyczne z wykorzystaniem nowoczesnych systemów operacyjnych i pakietów obliczeń symbolicznych. Planowane są także zajęcia zdalne w formie e-lerningu, wizyty studyjne w jednostkach MON, instytutach naukowych oraz firmach z branży cyberbezpieczeństwa.

Za koordynację i przebieg programu odpowiada Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” – doświadczone już w prowadzeniu tego typu projektów edukacyjnych. Nadzór merytoryczny sprawować będzie Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni oraz Wojskowa Akademia Techniczna.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pilski ,,mechanik" otwiera nową klasę. Co ma z tym wspólnego MON? - Piła Nasze Miasto

Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto