Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piotr Głowski już 3 lata prezydentem Piły: podsumowanie

Ewa Auer
Piotr Głowski, prezydent Piły
Piotr Głowski, prezydent Piły
Niebawem miną trzy lata, odkąd Piotr Głowski objął fotel prezydenta Piły. Co zrealizował z obietnic, które zawarł w książce "Piła moich marzeń", promowanej w kampanii wyborczej? A jak wy oceniacie trzy lata rządów Piotra Głowskiego?

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz- Waltz niedawno obroniła swoje stanowisko. Gdyby dzisiaj ktoś zorganizował referendum w sprawie odwołania prezydenta Głowskiego, to jak uzasadniałby swoje stanowisko? Podczas kampanii wyborczej Głowski promował książkę "Piła moich marzeń", w której opisywał, co chciałby zrobić w Pile. Sprawdziliśmy zatem, co udało mu się zrealizować.

LOTNISKO
Lotnisko powinno być "naszym oknem na świat" - mówił prezydent Piotr Głowski. Miał na myśli utworzenie w Pile lotniska lokalnego, dla prywatnego ruchu cywilnego oraz towarowego. Choć teren ten nie należał i nie należy do gminy, twierdził, że ta ma instrumenty, które mogłyby przyspieszyć wiele działań.

>>> Zobacz też: Piła: ścieżka na UAM już gotowa. Studenci się cieszą

Na lotnisku do tej pory niewiele się zmieniło, działa tu aeroklub i jak dawniej lądują prywatne awionetki i szybowce. Zostało ono też już w dużej mierze ogrodzone.

INWESTORZY
Prezydent Piotr Głowski przekonywał że gmina powinna zabiegać o inwestorów.

- Wsparcie ze strony miasta może mieć zdecydowany wpływy na chęć podejmowania decyzji o inwestycjach na danym terenie - mówił.

Władze podjęły działania w tym kierunku. Powołano strefę ekonomiczną i spółkę Inwest Park, do obsługi inwestorów. Strefa ekonomiczna na razie stoi pusta, w mieście nie pojawił się strategiczny inwestor. Widać jedynie lekkie ożywienie przy ul. Wawelskiej, gdzie powstała siedziba firmy Raben, Iveco, buduje się Saf - Holland. Przy ul. Przemysłowej też powstały też nowe firmy, ale to nadal kropla w morzu potrzeb.

DWORZEC PKP
Piotr Głowski przyznał, że dworzec PKP to ważny temat. Miał różne koncepcje: przejęcie obiektów i wykorzystanie nieużytkowanej parowozowni na potrzeby miejskie, bądź wsparcie w przygotowaniu planów rewitalizacji tych terenów.

Zabytkowa parowozownia niestety dalej niszczeje. Konserwator zabytków właśnie nakazał właścicielowi zabezpieczenie obiektu, a PKP planuje teraz przekazać "okrąglak" miastu. Na pocieszenie: zaczął się remont budynków dworca.

PLAC ZWYCIĘSTWA

- Kwestia Placu Zwycięstwa powinna doczekać się w końcu ostatecznego rozwiązania (...). Nie może pozostać dłużej zaniedbanym trawnikiem, jakim jest w tej chwili - przekonywał prezydent Piotr Głowski. Marzyła mu się wtedy zabudowa jak w Berlinie na placu Poczdamskim, gdzie powstały nowoczesne obiekty, tworzące nowe centrum miasta. Do dzisiaj Plac Zwycięstwa "zaniedbanym trawnikiem".

WYSPA I GWDA
Piotr Głowski jest wodniakiem i zapalonym turystą. Duży nacisk kładł więc na wykorzystanie Wyspy i Gwdy.

- Jeżeli przyjrzymy się miastom Europy Zachodniej, przez które przepływa rzeka (...) zauważymy, że potrafią one w doskonały sposób wykorzystać ten atut i tworzą nad wodą swoiste salony letnie, które są miejscem spotkań mieszkańców. Nasze miasto dysponuje takim salonem (Wyspa i Gwda).

>>> Zobacz też: Piła: pierwsza przystań na Gwdzie już gotowa

To zadanie wyszło prezydentowi bardzo dobrze. Na Wyspie mamy plażę, bar, na Gwdzie budują się przystanie. Przy Wyspie jest też klub Molino, Gwda zachęca do pływania kajakiem. Czekamy na tramwaj wodny,

PARKI, FONTANNY, PLACE ZABAW
Prezydentowi na sercu leżało lepsze wykorzystanie terenów zielonych.

- Nowoczesny park jest dzisiaj miejscem skupiającym wiele przeróżnych funkcji, które mają sprawić, że chcemy spędzić w nim więcej czasu niż 15 minut - twierdził Piotr Głowski.

I słowa dotrzymał. Park Miejski całkowicie zmienił oblicze. Powstały nowe klomby, brama wejściowa, stanęła okazała fontanna i wybudowano plac zabaw. Podobnie zmienił się park przy Ceglanej. Został uporządkowany, oświetlony i powstała tam pierwsza w mieście siłownia na powietrzu. Głowski nie spełnił jednego jeszcze marzenia - budowy amfiteatru ze sceną na wodzie.

PRZEBUDOWA MIASTA
O inwestycjach w mieście Piotr Głowski mówił w swojej książce ostrożnie, pisał bardziej o wizji centrum, które pustoszeje, a on chce przywrócić mu życie.

- W Pile planujemy utworzenie nowych ulic, przy których muszą stanąć nowe budynki. Powinno się znaleźć miejsce nie tylko na pasaże czy firmy, ale również na mieszkania. Należałoby sięgnąć po plany, które istnieją i zacząć je realizować.

I prezydent po nie sięgnął. Przebudowano skrzyżowanie przy al. Piastów, wybudowano ul. Piłsudskiego, niebawem powstanie deptak na 14- Lutego. Odnowiono kamienice przy 11 Listopada, a do tego: wybudowano nowe ronda, wyremontowano al. Powstańców Wlkp., ul. Siemiradzkiego, pobudowano nowe place zabaw, ścieżki rowerowe. Mieszkańcom prezydent zafundował do tego jeszcze liczne imprezy.

PIOTR GŁOWSKI TRZY LATA NA FOTELU PREZYDENTA PIŁY: jak oceniasz ten okres?

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto