Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piotr Głowski: Rząd nie powinien spełniać obietnicy, że będziemy się truć jeszcze wiele, wiele lat

Agnieszka Świderska
Wiosną miasto ogłosiło program dofinansowania do wymiany pieców i kotłów. Kolejna szansa na dotację w przyszłym roku
Wiosną miasto ogłosiło program dofinansowania do wymiany pieców i kotłów. Kolejna szansa na dotację w przyszłym roku Fot. Archiwum
- Żeby w ogóle wyeliminować problem smogu powinien być system krajowy, żebyśmy mogli dofinansowywać takie osoby dodatkowymi pieniędzmi na utrzymanie ciepła ekologicznego. Do tego potrzebne są odważne decyzje, a nie mówienie, że spełniamy obietnice wyborcze. Jeżeli to jest zła obietnica, to należy się z niej wycofać. A to jest obietnica, że będziemy się truć przez wiele, wiele lat - mówi prezydent Piotr Głowski w rozmowie z Agnieszką Świderską.

Jak bumerang w każdym sezonie grzewczym wraca problem smogu. Nie boi się Pan oddychać pilskim powietrzem?

Nie można powiedzieć, że jest dobrze, ale na pewno nie jesteśmy miastem, które ma największy w Polsce problem ze smogiem. Są miasta, gdzie naprawdę przez większość dnia nie da się zwyczajnie oddychać. Żeby to się zmieniło, musi zmienić się polityka państwa, rządu. Jeżeli słyszę, że zakłada się likwidację produkcji prądu z elektrowni wiatrowych i pozostawienie węgla to są to bardzo złe wiadomości, gdy chodzi o likwidację smogu. Zamiast wydawać pieniądze na dofinansowanie nierentownych kopalni i dalej brnąć w politykę węglową, warto byłoby pomyśleć o wsparciu samorządów w programach wymiany kotłów, pieców, podłączeń do miejskich sieci ciepłowniczych czy zakupu nowoczesnych autobusów. Dwadzieścia naszych nowych autobusów emituje tyle spalin co jeden autobus w latach siedemdziesiątych. Nie chodzi o żadne programy atrapy, ale o wyraźne stanowisko i konkretne rozwiązania: rezygnujemy z węgla i będziemy dopłacać do wymiany źródeł ciepła. Tym, którzy mają trudniejszą sytuacją i nie będzie ich stać na opłacenie rachunków za energię, gaz czy za przyłączenie do miejskiej sieci będziemy pomagać, tak jak pomagamy w ramach pomocy społecznej dopłacając czy do rachunków czy zwiększając dodatek mieszkaniowy. Taki program Ciepło+. To musi być program rządowy. My jako samorząd nadal będziemy robili, to co już robimy czyli zachęcali ludzi do jeżdżenia komunikacją miejską, do wymiany źródeł ciepła, ale jak nie będzie stanowczego NIE dla takich źródeł, to na nic te wszystkie nasze działania.

My jako samorząd nadal będziemy robili, to co już robimy czyli zachęcali ludzi do jeżdżenia komunikacją miejską, do wymiany źródeł ciepła, ale jak nie będzie stanowczego NIE dla takich źródeł, to na nic te wszystkie nasze działania

Jeżeli na osiedlu znajdzie się choć kilku, którzy się uprą, że nadal będą palić węglem, to nadal będziemy oddychać powietrzem, które zdecydowanie różni się od powietrza, którym oddycha się Europa Zachodnia. I to mimo gęstej zabudowy i dużego ruchu.

A gdyby tak osiedla jednorodzinne jak Staszyce, czy Podlasie połączyć do sieci Miejskiej Energetyki Cieplnej? Czy w dużej części nie rozwiązałoby to problemu?

MEC podejmuje dziś decyzje w oparciu o czystą ekonomię, a my w tych decyzjach nie mamy już nawet marginalnego udziału. Od momentu zmiany rządu zmieniła się również polityka wewnętrzna ENEI, która jest większościowym właścicielem MEC. Poprzednie zarządy konsultowały jeszcze z nami decyzje. Teraz uważają, że wiedzą lepiej. Dlatego twierdzę, że albo sprzedaje się wszystko, albo zostawia się sobie pakiet kontrolny. Niestety, mój poprzednik podjął złą decyzję. Mówiłem to wtedy i powtórzę to teraz, gdy nasze 30 procent udziałów nic dziś praktycznie nie znaczy. Dziś MEC ma zyski, ale nie dzieli się tymi pieniędzmi w żaden sposób, nie prowadzi inwestycji. Za to dostajemy informację, że nie opłaca się MEC-owi podłączać nowych budynków, co jest zupełnie dramatyczną informacją. To, są, niestety, decyzje ENEI.

Dziś MEC ma zyski, ale nie dzieli się tymi pieniędzmi w żaden sposób, nie prowadzi inwestycji. Za to dostajemy informację, że nie opłaca się MEC-owi podłączać nowych budynków, co jest zupełnie dramatyczną informacją. To, są, niestety, decyzje ENEI

I znowu wracamy do rządu. Z czegoś trzeba te wszystkie rozdawane pieniądze sfinansować, więc pewnie są zabierane ze wszystkich możliwych miejsc, łącznie z takimi spółkami jak MEC w Pile, bo z ubiegłorocznego zysku po raz kolejny nie dostaliśmy nawet złotówki. Nie możemy nawet się upomnieć o te pieniądze, bo decyduje ten, kto ma 51 procent. Jak powiedział jeden z wiceministrów, możemy tam chodzić na ciasteczka i na kawę.

Jeżeli nie MEC, to w jaki sposób można zmienić takie Podlasie czy Staszyce?

Prowadzimy jako jeden z nielicznych zresztą samorządów program dofinansowania wymiany pieców i kotłów. Inni tego nie robią, bo po prostu ich na to nie stać. To nie jest zadanie własne gminy, by prowadzić politykę antysmogową tylko państwa. To państwo powinno ją prowadzić. My robimy swoje. Nadal będziemy zachęcać finansowo, żeby zmieniać źródło ciepła. Ważne jest również, żeby wszyscy czuli się odpowiedzialni. Jak nie będzie świadomości, że ja truję siebie, sąsiada, to nic się nie zmieni. W Pile nikt nie powinien palić śmieciami. W ramach systemu pomocy społecznej może otrzymać drewno czy przyzwoitej jakości węgiel.

W Pile nikt nie powinien palić śmieciami. W ramach systemu pomocy społecznej może otrzymać drewno czy przyzwoitej jakości węgiel

Żeby w ogóle wyeliminować problem smogu powinien być system krajowy, żebyśmy mogli dofinansowywać takie osoby dodatkowymi pieniędzmi na utrzymanie ciepła ekologicznego. Do tego potrzebne są odważne decyzje, a nie mówienie, że spełniamy obietnice wyborcze. Jeżeli to jest zła obietnica, to należy się z niej wycofać. A to jest obietnica, że będziemy się truć przez wiele, wiele lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto