Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Porozmawiajmy o Pile: pilanie chcą przemysłu

Ewa Auer, DB
Rozpoczynamy wielką akcję Porozmawiajmy o Pile. Na początek przemysł. Dlaczego? Piła przyszłości to miasto... potężnych firm. Tak chcieliby ją widzieć jej mieszkańcy, zapytani przez nas z czym powinno kojarzyć się miasto.

Porozmawiajmy o Pile...
Aż 32 procent badanych odpowiedziało: chcemy, aby miasto w przyszłości było kojarzone z przemysłem. Przemysł wygrał z innowacyjnością, kulturą, ze sportem i rekreacją. Nasi respondenci wybrali rozwiązanie najpraktyczniejsze: nie chodzi o wizerunek miasta, a o potrzebę nowych stabilnych miejsc pracy, które zdaniem pilan mogą dać właśnie duże zakłady produkcyjne.

Kiedyś? Przemysł, przemysł, przemysł

Piła liczy 74 802 mieszkańców. W wieku produkcyjnym mamy 50 143 osoby. Oficjalnie bez pracy pozostaje blisko 3600 osób. Bezrobocie to znak czasów, za PRL nie istniało. A w Pile rozwijał się przemysł i to w dużych zakładach ludzie znajdowali pracę: m.in. w poprzedniku Philipsa - Polamie , który w latach 80. zatrudniał blisko 3 tys. osób.

>>> Zobacz też: Porozmawiajmy o Pile: założenia akcji

Czołowym pracodawcą były Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego, które w połowie lat 70. ubiegłego wieku zatrudniały nawet 3500 osób! Dużym pracodawcą było też Przedsiębiorstwo Poszukiwań Nafty i Gazu, popularna "Nafta". W czasach świetności, na początku lat 70. zatrudniała 2500 osób. W pochodach majowych na czele szli też pracownicy popularnej "ziemniaczanki", która w okresie jesiennej kampanii dawała pracę ponad 2 tysiącom osób! Dużym pracodawcą był też Kombinat Budowlany - na początku lat 80. zatrudniał nawet 1800 osób.

Ściągnijmy przemysł!
Nadzieją na ściągnięcie inwestorów ma być podstrefa ekonomiczna przy Wawelskiej, powołana trzy lata temu. Na razie znalazł się jeden: zakłady zbożowe H. Stokłosy, które docelowo mają zatrudnić 50 osób.

Przykłady innych miast pokazują, że można działać sprawniej. Jeszcze 15 lat temu Wałbrzych był w podobnej sytuacji co Piła: upadały duże zakłady, a mnożyły się biedaszyby. Dziś to zjawisko nadal istnieje (bezrobocie wynosi 17 proc.), ale już nie na taką skalę. Za to znów prężnie rozwija się przemysł, który działa w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Zainwestowały tam 22 firmy: m.in. Toyota, które zatrudniają 6,4 tys. osób.

Powody do radości ma też Września, 30-tysięczne miasto w Wielkopolsce, które po upadku dużych firm przeżyło falę bezrobocia. Aż... zaczęło kusić najniższym podatkiem od nieruchomości. Teraz w Strefie Aktywności Przemysłowej inwestuje Volkswagen. Pracę ma znaleźć 2,3 tys. osób. Przykłady miast, które wydźwignęły się z podobnych problemów - można mnożyć.

Czy Piła też ma szansę odnieść taki sukces? Jak to osiągnąć?
Porozmawiajmy o Pile, czekamy na Wasze komentarze. Opinie i komentarze można przesyłać do nas e-mailem: [email protected], listownie: al. Wojska Polskiego 26, 64 - 920 Piła lub na stronie w internecie: pila.naszemiasto.pl. Można też dzwonić pod numer: 212 0806 lub przyjść do naszej redakcji i podzielić się własnymi przemyśleniami. Zapraszamy wszystkich, którym przyszłość Piły nie jest obojętna.

Porozmawiajmy o Pile; więcej o przemyśle w naszym mieście przeczytasz w Tygodniku Pilskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto