Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Porozmawiajmy o Pile: pilanie chcą szybkiego dojazdu do Poznania

DB
Porozmawiajmy o Pile
Porozmawiajmy o Pile
Kolejna odsłona naszego cyklu Porozmawiajmy o Pile to komunikacja. Pilanie oczekują budowy obwodnicy Piła-Ujście i modernizacji linii kolejowej do Poznania. Powód? Do stolicy Wielkopolski jedzie się długo i niewygodnie.

W ramach naszej akcji Porozmawiajmy o Pile zapytaliśmy pilan, jaka inwestycja powinna być zrealizowana w pierwszej kolejności. Odpowiedzi są dość zaskakujące, bo największa grupa, blisko 30 procent badanych postawiło na budowę obwodnicy Piła-Ujście. Niewiele mniej, 24 procent, oczekuje modernizacji linii kolejowej Piła-Poznań. Te odpowiedzi dowodzą, że pilanie oczekują przede wszystkim poprawy komunikacji z Poznaniem i wyprowadzenia ruchu zewnętrznego z miasta.

Wszędzie blisko

Piła usytuowana jest na ważnym szlaku komunikacyjnym. Biegnie tu krajowa "11" , którą nad morze jeżdżą kierowcy z południa kraju, w tym z Poznania. Krajowa "11" krzyżuje się z drogą numer "10", łączącą Szczecin z Bydgoszczą i Toruniem. Dzisiaj do Kołobrzegu pilanie dojadą autem w ciągu 2 godzin 30 minut, do Koszalina, już w około dwie godziny. Do Bydgoszczy 96 km kierowcy pokonują w godzinę i 35 minut. Do rogatek Poznania, gdzie dojeżdża najwięcej pilan, nie tylko do pracy, 100 kilometrów krajową "11" jedziemy około godziny i 40 minut. Czy to długo?

>>> Kliknij też: Porozmawiajmy o Pile: wszystko o naszej akcji

- W granicach powiatu pilskiego nie jest źle. Owszem w Ujściu tworzą się korki, zwłaszcza latem, ale prawdziwe schody zaczynają się za Obornikami. W granicach Piły z kolei ruch zelżał odkąd mamy naszą małą obwodnicę z ul. Przemysłową. Choć kto Piłę zna jedzie na Poznań przez miasto i oszczędza 3 kilometry - mówi Dariusz Klawa, naczelnik pilskiej drogówki.

Dlaczego obwodnica?
Pilanie wierzą, że obwodnica Piła-Ujście ruch do Poznania usprawni. Od lat o realizację inwestycji walczą przede wszystkim władze małego Ujścia. Przez centrum tego miasteczka przejeżdża nawet 20 tys. aut na dobę.

Początkowo inwestycja miała powstać do 2012 r. potem wypadła z planów. Kiedy zatem w końcu powstanie obwodnica?

- Aktualizacja Programu Budowy Dróg Krajowych w nowej perspektywie finansowej UE 2014-2020 nie uwzględnia budowy obwodnicy Piły i Ujścia w ciągu drogi ekspresowej S11 - odpowiada GDDKiA.

Czas postawić na kolej
Podróżowanie koleją do stolicy Wielkopolski może być alternatywą dla samochodów. Na razie nie jest, bo pociąg jedzie dłużej niż auto, poza tym bilety wcale nie są tanie. Okazuje się jednak, że coraz więcej osób wolałoby korzystać z komunikacji publicznej.

- Moi koledzy, wykładowcy poznańskiego UAM, jeżdżą do Wągrowca na zajęcia szynobusem. Jest szybko, wygodnie, w pociągu można się przygotować do zajęć, a po wykładach odpocząć w drodze powrotnej do Poznania - przekonuje dr Magdalena Ratajczak-Szczerba, pracownik naukowy UAM.

Ona sama prowadzi zajęcia w pilskim UAM. Kilka razy w tygodniu musi dojeżdżać do Piły z Poznania. Podróżuje samochodem, choć wolałaby dojeżdżać pociągiem. Niestety połączenia na tej trasie są kiepskie.

O ile do Piły można jeszcze dojechać pociągiem o godz. 7.47 i przed godz. 10.00 jest się na miejscu, to już wyjazd do Poznania w godzinach wieczornych jest trudny. Są tylko dwa pociągi: około godz. 18. i 20. To za mało.

- Poza tym skomunikowanie dworca z autobusami miejskimi w Pile też jest kiepskie. Wiele razy muszę zwalniać swoich studentów, aby zdążyli na pociąg - dodaje Ratajczak-Szczerba.

Męcząca jest też sama podróż, bo czystość w pociągach wciąż pozostawia wiele do życzenia. Problem z koleją dostrzega Urząd Marszałkowski, który planuje modernizację linii za pieniądze unijne. Inwestycja ma kosztować nawet 700 milionów złotych.

Porozmawiajmy o Pile: czytaj co wtorek w Tygodniku Pilskim.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto