Powiat Pilski zmodernizował 140 km dróg, chodników i ścieżek rowerowych. Bezpieczeństwo to nasz priorytet.

Artykuł sponsorowany POWIAT PILSKI
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Komfort i bezpieczeństwo mieszkańców gmin Powiatu Pilskiego to jeden z priorytetów w działaniu obecnego Zarządu Powiatu w Pile. Dlatego w ciągu ostatnich 8 lat zmodernizowano wiele dróg, chodników i ścieżek rowerowych. Wartość tych inwestycji przekroczyła 120 mln złotych.

Dynamiczny rozwój gospodarczy i społeczny, mnogość inwestycji, wspieranie lokalnych inicjatyw czy ogrom wydarzeń dla mieszkańców to coś, co wyróżnia Powiat Pilski na tle innych samorządów w kraju.

Od 2015 roku, kiedy to władzę w Powiecie Pilskim przejęło Stowarzyszenie Porozumienie Samorządowe, duży nacisk położono na inwestycje w infrastrukturę drogową. W ciągu tych 8 lat zmodernizowano ponad 140 km dróg, chodników i ścieżek rowerowych. Wartość tych prac to prawie 120 mln złotych, z czego tylko w mijającej kadencji na ten cel przeznaczono rekordowe 87 mln.

- Mieszkańcy gmin Powiatu Pilskiego zasługują na to, by poruszać się po nowych, bezpiecznych drogach. Inwestycje te gwarantują także rozwój gospodarczy i turystyczny naszego regionu – podkreśla starosta pilski Eligiusz Komarowski.

Powiat Pilski w ostatnich latach doświetlił również wiele przejść dla pieszych. Inwestycje te realizowano głównie przy szkołach i budynkach użyteczności publicznej, dbając w ten sposób o bezpieczeństwo mieszkańców, w szczególności tych najmłodszych.

Najważniejsze inwestycje:

W 2018 r. zakończyła się jedna z większych inwestycji, czyli modernizacja drogi powiatowej Kruszki-Kijaszkowo. Na realizację tego zadania mieszkańcy czekali wiele lat.

- Modernizacja drogi kosztowała 4,4 mln zł. To bardzo ważna inwestycja. Dzięki niej dojazd z miejscowości Wysoka do Łobżenicy skrócił się o ponad 6 kilometrów. To duża różnica i udogodnienie dla mieszkańców. Cieszę się, że jako radni Stowarzyszenia Porozumienie Samorządowe mogliśmy przyczynić się do realizacji tej inwestycji - mówi Kazimierz Wasiak, przewodniczący Rady Powiatu w Pile z ramienia Stowarzyszenia Porozumienie Samorządowe.

Kolejną znaczącą inwestycją był remont drogi łączącej Śmiłowo z Kaczorami. Ten prawie 5- kilometrowy odcinek zmodernizowano w 2019 roku za kwotę blisko 5 mln złotych.

- Zmodernizowana droga Śmiłowo-Kaczory jest niezwykle ważna dla mieszkańców gminy Kaczory i lokalnego biznesu. Stanowi również skrót między drogami krajowymi nr 10 i 11 – wyjaśnia Emilia Załachowska, członek Zarządu Powiatu w Pile z ramienia Stowarzyszenia Porozumienie Samorządowe.

Mieszkańcy Gminy Szydłowo oraz Piły od lat czekali na remont drogi powiatowej Piła - Zawada (6 km). Jej modernizacja zaczęła się w 2016 r. i zakończył w 2022 r. Prace zostały podzielone na trzy etapy, a łączna wartość inwestycji wyniosła prawie 8,5 mln złotych. Obecnie, wzdłuż wyremontowanej drogi, na ul. Kamiennej z Piły do Gładyszewa, trwa budowa chodnika wraz ze ścieżką rowerową.

- W 2022 roku, zaledwie kilka tygodni po przejściu ulicy Kamiennej od władz miasta Piły rozpoczęliśmy remont tej ulicy. Mieszkańcy dopominali się o tę inwestycję przez dziesięciolecia. Cieszę się, że nie tylko udało się zmodernizować drogę, ale również powstaje chodnik i ścieżka rowerowa, bo dzięki temu piesi i rowerzyści będą bardziej bezpieczni – podkreśla Marian Madej, radny Rady Powiatu w Pile z ramienia Stowarzyszenia Porozumienie Samorządowe.

W latach 2022-2023 miała natomiast miejsce modernizacja 20 km dróg w gminach powiatu pilskiego. Remonty odbyły się dzięki pozyskaniu zewnętrznych pieniędzy w kwocie ponad 15 mln złotych. W ramach zrealizowanych inwestycji przebudowano m.in. centrum Osieka nad Notecią przy ul. Dworcowej w gminie Wyrzysk. Powstały tu nie tylko nowe drogi, chodniki i parkingi, ale także zrewitalizowano strefę zieleni. To teraz także miejsce rekreacji dla mieszkańców.

- Miejsce to zostało pięknie odnowione i wygląda wspaniale. Długo na to czekaliśmy i cieszę się, że koleżanki i koledzy z Rady Powiatu oraz starosta i cały Zarząd wsłuchali się w potrzeby i oczekiwania mieszkańców – wyznaje Iwona Schulz, radna Rady Powiatu w Pile z ramienia Stowarzyszenia Porozumienie Samorządowe, mieszkanka Osieka nad Notecią.

Powiat Pilski zmodernizował także drogi w Równopolu, Wiktorówku, Łobżenicy, Gleśnie, Rudej, Kotuniu, Białośliwiu, Kościerzynie Wielkim, Wolsku, Miasteczku Krajeńskim, Leżenicy czy Nowym Dworze.

W 2023 r. zakończyła się również budowa 5 km odcinka ścieżki rowerowej Ujście-Byszki. O tę inwestycję mocno zabiegał Marek Kamiński, członek Zarządu Powiatu w Pile z ramienia Stowarzyszenia Porozumienie Samorządowe.

- Nowa ścieżka rowerowa to duża atrakcja turystyczna. Wiele osób jeździ tu na wycieczki, zwłaszcza rodziny z dziećmi. Trasa jest teraz bezpieczna, a dla mnie jako pedagoga bezpieczeństwo dzieci jest sprawą nadrzędną - zapewnia.

Modernizacja infrastruktury drogowej to także budowa wielu kilometrów nowych chodników. Jedną z ważniejszych takich inwestycji była budowa w 2020 r. chodnika z Górki Klasztornej do Wiktorówka o długości 1,5 km.

- Przez minione lata nadrabialiśmy wiele zaległości inwestycyjnych na drogach powiatowych. W minionej kadencji wielkość i liczba remontów była rekordowa, dzięki temu ich stan bardzo znacząco się poprawił – podsumowuje starosta Eligiusz Komarowski.

Władze powiatu pilskiego nie spoczywają jednak na laurach i już planują kolejne inwestycje w infrastrukturę drogową. To między innymi kontynuacja budowy ścieżki rowerowej Ruda-Osiek nad Notecią-Krostkowo-Białośliwie-Miasteczko Krajeńskie-Kaczory czy modernizacja tras Piła-Zelgniewo-Kaczory, Dworzakowo-Białośliwie, Zawada-Dolaszewo-Kotuń, Piła-Kalina-Byszki, Kosztowo-Rzęszkowo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto