Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstaje bogata monografia pilskiego hufca ZHP

TR
Nie wszystkie nazwiska tych instruktorów są znane, dlatego byli harcerze oraz każdy kto posiada o nich informacje proszony jest o kontakt bądź to z redakcją (tel. 213-08-10), bądź Komendą Hufca (tel.
Nie wszystkie nazwiska tych instruktorów są znane, dlatego byli harcerze oraz każdy kto posiada o nich informacje proszony jest o kontakt bądź to z redakcją (tel. 213-08-10), bądź Komendą Hufca (tel.
Już za kilka tygodni ukaże się pierwsza z monografii dziejów Hufca ZHP Piła – ,,Stronice’’. Na 120 stronach ilustrowanych ponad 80 zdjęciami została odtworzona historia pilskiego hufca ZHP w latach ...

Już za kilka tygodni ukaże się pierwsza z monografii dziejów Hufca ZHP Piła – ,,Stronice’’. Na 120 stronach ilustrowanych ponad 80 zdjęciami została odtworzona historia pilskiego hufca ZHP w latach 1945-1956.

Pozostałe części są w trakcie opracowywania. Całość ma się ukazać w 2005 r., kiedy to przypada 60-letnia rocznica powstania w Pile pierwszych drużyn harcerskich.

W przygotowanej już do druku pierwszej ,,Stronicy’’ są zdjęcia komendantów hufca harcerzy i komendantki hufca harcerek, kalendarz wydarzeń, dokumenty, mapy itd. Okręg pilskiego hufca, opisany w tej pierwszej części, sięgał wtedy do Trzcianki i Krzyża, zaś wszystkie wydarzenia są ukazane na tle ówczesnej sytuacji polityczno-społecznej, jaka panowała w kraju.

Na końcu znajduje się wykaz wszystkich 20 komendantów hufca. Historia każdej kadencji zostanie natomiast opisana w odpowiedniej części ,,Stronic’’.

Materiały do monografii pochodzą głównie z prywatnych archiwów. Pomysłodawcą i autorem ,,Stronicy’’ jest harcmistrz Ryszard Janicki. Pomagał mu zespół w składzie: Jerzy Bandrowski, Jerzy Butrym, Przemysław Janicki, Jarosław Janicki, Czesław Karwacki, Romuald Karwacki, Janina Pieścikowska, Marian Pieścikowski, Czesław Skotnicki i Henryk Szulc.

hm Ryszard Janicki
przewodniczący Komisji Historycznej Komendy Hufca ZHP w Pile
Po 1975 r., kiedy Hufiec podlegał Chorągwi Pilskiej ZHP, zgromadzone przez sekcję historyczną archiwum dokumentów z lat 1956-75, stanowiące materiał do przygotowywanej monografii, zostało wydane zbierającym makulaturę. Ocalały jedynie prywatne archiwa. Dlatego ważny jest dla nas każdy dokument czy fotografia z tamtych lat i jeżeli znajdują się one w prywatnych zbiorach zwracamy się z ogromną prośbą o ich udostępnienie.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto