Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pożar lasu pod Klempiczem. Trwa akcja gaśnicza

TR
Pożar w lesie w okolicach Klempicza
Pożar w lesie w okolicach Klempicza Fot. OSP Lubasz
Groźny pożar w kompleksie leśnym w okolicach Klempicza. Na szczęście, strażakom szybko udało się opanować ogień. Trwa dogaszanie pogorzeliska.

Ogień zauważono dość szybko w punkcie alarmowo-dyspozycyjnym (PAD) w komendzie na Ogrodowej w Czarnkowie. Można w nim śledzić obraz z kamer obserwujących teren nadleśnictwa Krucz i Potrzebowice. I to właśnie na terenie tego pierwszego, a dokładnie przy drodze pożarowej nr 25 między Klempiczem i Lubaszem wybuchł dziś pożar. Była około godziny 12.30 kiedy na miejsce zadysponowano pierwsze jednostki. Łącznie w akcji brało udział siedem zastępów z JRG Czarnków, OSP Lubasz i OSP Sokołowo. Na miejscu był też zastępca komendanta powiatowego straży pożarnej. Strażakom szybko udało się opanować pożar. Ogień zdążył jednak strawić 40 arów. Obecnie trwa dogaszanie pogorzeliska. Straty wstępnie oszacowano na 20 tys. złotych.

Połączenie w jednym miejscu punktów alarmowo - dyspozycyjnych Lasów Państwowych i stanowisk kierowania Państwowej Straży Pożarnej to pilski pomysł. Po raz pierwszy strażacy i leśnicy połączyli swoje siły w 2013 roku, a punkt w komendzie pilskiej straży obejmował nadleśnictwa Zdrojowa Góra i Kaczory, które zarządzają lasami na terenie powiatu pilskiego. Zintegrowany Punkt Alarmowo Dyspozycyjny w czarnkowskiej komendzie był piątym z kolei. Wcześniej taki punkt otwarto w Jednostce Ratowniczo Gaśniczej w Trzciance; obejmuje on swoim zasięgiem nadleśnictwa Trzcianka i Krzyż. Koszty utworzenia i utrzymania PAD-ów ponoszą w całości Lasy Państwowe.

Dlaczego powstają wciąż nowe punkty?

- Połączenie w jednym miejscu punktów alarmowo - dyspozycyjnych Lasów Państwowych i stanowisk kierowania Państwowej Straży Pożarnej znacznie skraca czas przepływu informacji o zdarzeniach, niezależnie od miejsca ich powstania, wskazując jednocześnie jego lokalizację i sposób dojazdu. Możliwość ciągłego podglądu obrazu z kamer również przez funkcjonariuszy PSP ułatwia im podejmowanie decyzji o dysponowaniu jednostek gaśniczych. Znacząco usprawnia to działanie leśników i strażaków w zakresie monitoringu obszarów leśnych, wykrywania zagrożeń, kierowania sił i środków do miejsca wystąpienia pożaru oraz jego gaszenia

- wyjaśnia Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Pile, która w 2013 roku wspólnie z komendą pilskiej straży była pomysłodawcą PAD-ów.

Straduń. Spalony las w nadleśnictwie Trzcianka

Trzcianka. Tak wygląda spalony las pod Straduniem. Podpalacz...

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto