Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pożegnanie z Ekonomem. 80 uczniów opuszcza mury ZSE w Pile. Piękni dwudziestoletni ruszają w świat [ZDJĘCIA, FILM]

Redakcja
80 uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych opuściło szkolne mury. Tak wyglądały ich cztery lata w szkolnych murach. Wypełniła je przyjaźń, nauka i miłość i wszystko, co najlepsze, gdy ma się kilkanaście lat
80 uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych opuściło szkolne mury. Tak wyglądały ich cztery lata w szkolnych murach. Wypełniła je przyjaźń, nauka i miłość i wszystko, co najlepsze, gdy ma się kilkanaście lat Fot. Archiwum ZSE
Pokolenie milenium. Piękni, dwudziestoletni. W ciągu ich życia kilka razy zmienił się świat. 11 września 2001 roku, kiedy runęły wieże WTC. 1 maja 2004 roku, kiedy wchodziliśmy do Unii Europejskiej. 2 kwietnia 2005 roku, kiedy umarł papież Polak Jan Paweł II. 10 kwietnia 2010 roku, kiedy w Smoleńsku rozbił się samolot z prezydentem Lechem Kaczyńskim i 95 pozostałymi osobami. Czerwiec i lipiec 2012 roku, kiedy byliśmy gospodarzami Euro 2012. Wiosna 2019 roku, kiedy strajkowali nauczyciele. Teraz świat znowu się zmienia, a ich rocznik przejdzie do historii jako rocznik maturzystów czasu pandemii.

Pandemia koronawirusa zabrała im ostatnie tygodnie, które mieli jeszcze razem do przeżycia w szkolnych murach na Sikorskiego. Ostatnie wyjścia do szkoły i ostatnie powroty. Ostatnie wzruszenia. I ostatnie niepokoje. Ostatnie rozmowy o tym, co ważne i o tym, co nieważne. Będzie musiało im wystarczyć to, co przeżyli wcześniej. Co zmieściło się w tych wszystkich dniach, które zostawili już za sobą.  

- To był fajny czas fajnych ludzi - mówi Magdalena Bednarek, wychowawczyni IV B, w której uczyli się technicy ekonomii. - To była klasa, do której jako nauczyciel szłam zawsze z przyjemnością. I z tego, co słyszałam, inni nauczyciele również. I naprawdę było szkoda, kiedy te lekcje z nimi się kończyły. Zgrani i solidarni jako klasa, zaangażowani i ambitni. Można było z nimi wszystko zorganizować. Na wszystko mieli pomysł i chęć.

Kiedy ostatnio z nimi rozmawiałam mówili, że chcieliby się jeszcze razem spotkać, pożegnać się na żywo. Może uda się po maturach? Może uda się dopiero za kilka miesięcy. Już za nimi tęsknię. Z własnego doświadczenia wiem, że oni najmocniej zatęsknią za szkołą i tym czasem za 20 lat.

  

- Zagubieni, niepewni. Tacy byli na początku. Większość z czasem się otworzyła. Na siebie. Na innych - mówi Agnieszka Jakubowska, wychowawczyni klasy IV D, klasy organizacji reklamy. - Wiem, że wspólnie świętowali 18-stki. Że były i wspólne ogniska. Teraz dzwonią i mówią, że smutno żegnać się w ten sposób, że łza się kręci w oku, bo przyjaźnie, bo tyle wspomnień. Byli jednak i tacy, którzy woleli przez te lata pozostać z boku. Może ich czas przyjdzie dopiero na studiach. Życzę im tego, a wszystkim, żeby każdy wybrał swoją drogę i zmierzał nią do swojego marzenia.

- To zawsze jest niewiadoma. Jacy oni będą? Ile czasu będziemy się poznawać, docierać?- mówi Radosław Spychalski, wychowawca IV G, klasy informatycznej. - Wtedy na początku nie tylko ja byłem tym obcym. Sami dla siebie również byli obcy. Szybko sobie z tym poradzili. Może dlatego, że to była niemal w całości klasa chłopięca, a teraz już męska, przyszło im to tak łatwo. Fajni chłopacy, fajni ludzie. Było to też widać po tym jak traktują jedyną dziewczynę. Nie było z nimi problemów. Było za to całkiem sporo radości, także dumy ze sportowych sukcesów. Zżyłem się z nim i łezka się w oku kręci na koniec.

Inaczej miało to wyglądać. Nie chodzi tylko o brak pożegnania. Mają wyjątkowo trudny start w dorosłość. Jest w nich wiele niepokoju. Co będzie ze studiami? Czy znajdą pracę? Miało być inaczej. Radośniej. I z nadzieją.

- Taki rocznik to fenomen – nie ukrywa siostra Anna Miecińska. - IV B czy IV D wystarczyło tylko rzucić hasło i angażowali się we wszystko. Szli jak w dym, zwłaszcza dziewczyny z IV B. Czy to był wolontariat misyjny, jasełka, rekolekcje czy konkursy poezji śpiewanej. Nigdy się na nich nie zawiodłam. Zawsze otwarci i gotowi na dzielenie się sobą. Nie wiem, czy będzie im łatwo w życiu z tą otwartością i bezinteresownością, ale wiem, że dzięki nim świat będzie lepszym miejscem dla nas wszystkich.

Z kolei IV G to były zawsze ważne, trudne rozmowy i trudne pytania o Boga, o kościół, które dawały mi poczucie, że moja obecność w tym miejscu nie jest bezcelowa. Mieli odwagę pytać. Umieli też słuchać.

Zresztą do każdej z tych klas szłam jak na skrzydłach, bo zawsze dostawałam więcej niż dawałam. Aż szkoda, że nie można ich wszystkich na koniec uściskać. Mam nadzieję, że świat tak szybko nie odbierze im tej trochę dziecięcej jeszcze niewinności. I że zawsze będą mieli w sobie wiarę w siebie i w drugiego człowieka.  

- Sięgnęliśmy dwukrotnie po wicemistrzostwo powiatu w siatkówce, a w tym roku dziewczyny wywalczyły brąz w koszykówce - mówi Sławomir Świderski, nauczyciel wychowania fizycznego. - Dla mnie, niezależnie od wyników, i tak są mistrzami. I mam nadzieję, że sięgną w życiu po swoje życiowe mistrzostwo w czymkolwiek to będzie.  

- Tegoroczne, nietypowe pożegnanie na pewno na długo pozostanie w waszej i naszej pamięci. Szkoda, że nie można się pożegnać osobiście, wyściskać, wspólnie wzruszyć, może uronić łzę, ale jeszcze na pewno się spotkamy – nie ma wątpliwości Ewa Czajkowska, matematyczka.

Teraz możemy tylko z całych sił wspierać was na odległość, wysyłać pozytywne fluidy i trzymać kciuki za dobre wyniki na maturze. Życzymy wam wszystkim, abyście realizowali swoje marzenia i uczynili ten świat lepszym w przyszłości dla siebie i dla nas wszystkich.

  

- Z całego serca gratuluję wam osiągnięcia, jakim jest zakończenie kolejnego etapu drogi edukacyjnej - dołącza do życzeń Magdalena Wiza, pedagog szkolny. - Życzę wam, abyście potrafili cieszyć się sukcesami, umieli wyciągać wnioski z porażek. Pamiętajcie: “Każdego dnia możecie zrobić coś, aby zbliżyć się do swojego marzenia lub nie robić niczego. W każdym przypadku podejmujecie decyzję”. Ja w was wierzę, teraz to wy musicie uwierzyć w swoje możliwości. Powodzenia na maturze! 

- Patrzyłam jak ich dziecięce twarze dorośleją, poważnieją w ciągu tych czterech lat. To była wspaniała, fajna młodzież. Brakuje mi ich teraz - nie ukrywa Irena Podlewska, pani ze szkolnego sklepiku. Życzę im, że zachowali swoją godność i dumę i żeby zawsze liczyli się z drugim człowiekiem.  

- Oboje z panią dyrektor debiutowaliśmy w swoich rolach. Ona jako dyrektorka, a ja jako przewodniczący Rady Rodziców. Myślę, że dobrze nam się współpracowało. To szkoła z dobrym klimatem, nie tylko dla uczniów. Żałuję, że praca nie pozwoliła mi bardziej się angażować. Gdyby nie to, że syn odchodzi, chętnie zostałbym dłużej. To nie była moja szkoła, tylko mojej żony, jej braci oraz teścia, ale teraz jest już moją szkołą. Zazdroszczę mojemu następcy czy następczyni - mówi z uśmiechem Andrzej Bajerowski.  

Uczniowie ze średnią powyżej 4,75 i więcej: 

Brzeziński Kamil 4,93 IV B, Kostyk Joanna 4,81 IV B, Lojtek Wiktoria 4,78 IV B, Francuzik Sandra 4,93 IV D, Grykier Dominika 4,79 IV D, Żurek Angelika 4,86 IV D 

KLASA IV B 

Brzeziński Kamil, Cichoń Mikołaj, Czerwińska Joanna, Dziuba Adam, Frątczak Artur, Jackowska Joanna, Jagodzińska Jagoda, Jankowska Ewelina, Januchowska Olga, Kabat Justyna, Kaczmarczyk Weronika, Kledzik Angelika, Kołodziej Dawid, Kostyk Joanna, Kozłowski Patryk, Lojtek Wiktoria, Mrotek Oliwia, Piątek Patrycja, Rosochowicz Mikołaj, Spirra Patrycja, Szmaglińska Justyna, Szulc Małgorzata, Świątkowski Cezary, Tober Karol, Tomaszewska Urszula, Wacek Natalia, Wachowiak Dominika, Żawko Natalia 

KLASA IV D 

Bukowska Klaudia, Doroszyński Maciej, Drab Karolina, Francuzik Sandra, Gniot Lidia, Grabowska Natalia, Grykier Dominika, Ignasiak Agata, Karkut Layla, Kościelniak Jakub, Kowalska Weronika,  Kulasek Agata, Murawska Paulina, Nuszczyńska Wiktoria, Pietrus Mateusz, Rafa Julia, Rewoliński Jakub, Stelter – Szymański Mikołaj, Świerczyńska Weronika, Jorka Weronika, Wnuk Wiktoria, Żurek Angelika 

KLASA IV G 

Adamkiewicz Hubert, Aniołek Mateusz , Bajerowski Grzegorz, Bosak Eryk, Cielecki Arian, Dreczka Jakub, Dzierzgowski Miłosz, Gromowski Dominik, Jastrzembski Mateusz, Klera Mikołaj, Kowalik Marcin, Koziołek Mateusz, Krzemiński Łukasz, Kubiak Adam, Masyra Aleksander, Matejek Michał,  Musiałek Filip, Nabelski Paweł, Nowicki Kacper, Opasiak Jakub, Pacholski Erwin, Perek Kacper, Przybylski Szymon, Stefańska Agata, Szulc Maciej, Tadych Bartłomiej, Woźniak Maciej, Zagórski Cezary, Zbytniewski Jakub, Zdunek Wiktor 
 
 
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto