Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prof. Marek Chmaj: Zakaz przemieszczania się w Sylwestra niezgodny z Konstytucją

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Prof. Marek Chmaj: Zakaz przemieszczania się w Sylwestra niezgodny z Konstytucją
Prof. Marek Chmaj: Zakaz przemieszczania się w Sylwestra niezgodny z Konstytucją fot. jacek smarz / polska press
– Zapowiadane wprowadzenie zakazu przemieszczania sie z 31 grudnia na 1 stycznia będzie niezgodne z Konstytucją, zatem nie będzie obowiązywać – stwierdził w mediach społecznościowych prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista i wiceprzewodniczący Trybunału Stanu. Co w związku z tym zrobić, gdy zatrzyma nas policja?

Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił w czwartek, że na terenie caej Polski zostanie wprowadzony zakaz przemieszczania się od godz. 19:00 31 grudnia 2020 r. do 6:00 1 stycznia 2021 r.

Prof. Marek Chmaj we wpisie na Facebooku zawraca uwagę, że Konstytucja w art. 52 ust. 1 wskazuje, iż „każdemu zapewnia się wolność poruszania po terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”.

„W ust. 3 tego artykułu zastrzeżono, że wolność ta może podlegać ograniczeniom określonym w ustawie. Z kolei w art. 31 ust. 3 podkreślono, że ograniczenia w zakresie korzystania z wolności konstytucyjnych nie mogą naruszać „istoty tych wolności”.
Powstaje zatem pytanie kiedy ustawa może ograniczyć wolność poruszania się? Odpowiedź na to pytanie daje art. 233 ust. 1 Konstytucji, gdzie pozwolono, aby ustawa określająca zakres ograniczeń wolności i praw człowieka i obywatela w stanie klęski żywiołowej dotyczyła także określonej w art. 52 ust. 1 wolności poruszania się” – tłumaczy konstytucjonalista.

Prof. Chmaj wyciąga cztery wnioski:

  • zapowiadanie ograniczenia wolności poruszania się sa możliwe tylko i wyłącznie w stanie klęski żywiołowej,
  • niezależnie od tego, czy „godzina policyjna” będzie wprowadzona w drodze ustawy czy rozporządzenia, akt taki będzie rażąco niezgodny z Konstytucją (chyba, że będzie wprowadzony stan klęski żywiołowej),
  • to kolejne, nielegalne ograniczenie naszych konstytucyjnych wolności i praw, nie może w stosunku do nas rodzić negatywnych skutków prawnych, z uwagi na oczywistą niezgodność z Konstytucją RP,
  • „I na koniec moja osobista konkluzja: nikogo nie zachęcam i nie podżegam, ale ja osobiście deklaruję, że dla ochrony naszych wolności, nie podporządkuję się ograniczeniom nielegalnej godziny policyjnej” – oświadczył prof. Chmaj.

Co zrobić gdy zatrzyma nas policja?

Prof. Marek Izdebski, wywiadowca na Uniwersytecie SWPS, prawnik i teoretyk administracji podkreśla w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press, że przepisy dotyczące Sylwestra mają wątpliwa podstawę prawną, są niedopracowane. - Dowiadujemy się np., że wyjść po 19:00 nie można, chyba że z psem lud do apteki. W związku z tym jeśli zostaniemy w Sylwestra zatrzymani przez policję i sprawa trafi do sądu to jest spore prawdopodobieństwo, że tego mandatu nie będzie – tłumaczy prawnik.

Dodaje, że po Nowym Roku wadliwość przepisów mierzyć będzie można ilością złożonych do sądów wniosków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto