Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Pile przedwojenne kamienice odzyskają dawny blask

Sebastian Daukszewicz
Sebastian Daukszewicz
Kamienica przy ulicy 1 Maja
Kamienica przy ulicy 1 Maja UM Piły
Obecnie w Pile prowadzone są dwa duże remonty kamienic. Pierwszy po byłym arsenale przy ulicy 1 Maja a drugi w przedwojennym budynku przy alei Niepodległości, tam remont łączy się z rewitalizacją sąsiedniego parku. Na wszystkie te inwestycje Miasto Piła przeznacza blisko 6,5 miliona złotych.

Kamienica przy ulicy 1 Maja jest najprawdopodobniej najstarszym, oryginalnie zachowanym po wojnie obiektem w naszym mieście. Niegdyś był to arsenał, siedzibę miało tu okręgowe dowództwo Landwehry i mieścił się tu skład broni. Po wojnie budynek został zaadaptowany na lokale mieszkalne. Aktualnie trwają prace rewitalizacyjne, na które przeznaczone zostało 2 777 840 złotych.

– Remont będzie kapitalny. Wiele osób liczyło na oczyszczenie cegły, jednak prace odkrywkowe uniemożliwiają nam przywrócenie tego budynku do stanu pierwotnego, ze względu na dużą degradację cegły. Prowadzone tu prace konsultowane są z konserwatorem zabytków, więc wszystkie elementy zostaną odnowione i poprawione na tyle, na ile zostanie wyrażona zgoda – wyjaśnia Daniel Tomczyk, dyrektor Miejskiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Pile.

Zmieni się tu fasada budynku, częściowo wymienione zostaną okna i pokrycie dachowe, a także instalacja elektryczna. Odnowione zostaną części wspólne budynku oraz drewniane schody na klatkach schodowych. Mieszkańcy zyskają także podłączenie do ciepłej wody z miejskiej sieci. Zgodnie z planem prace mają zakończyć się w maju tego roku.

Drugim rewitalizowanym aktualnie budynkiem jest przedwojenna kamienica przy alei Niepodległości 12 i 14, w tym przypadku prace również są prowadzone w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków. Projekt obejmuje termomodernizację, wymianę okien, remont klatek schodowych, schodów i tarasów. W tej kamienicy również zostanie podłączona ciepła woda z miejskiej sieci.

W ramach tego projektu dawny blask odzyska nie tylko budynek mieszkalny, ale także sąsiedni park. Odnowione zostaną alejki spacerowe, pojawią się elementy małej architektury-ławki, kosze na śmieci oraz plac zabaw dla najmłodszych pilan. Zmianie ulegnie również organizacja ruchu na drodze wewnętrznej O.M. Kolbe. Działanie to pozwoli na wygospodarowanie dodatkowych miejsc parkingowych. W planie również nowe nasadzenia zieleni. Prace w tym przypadku będą trwały do lipca, a koszt wszystkich inwestycji w tej lokalizacji to 3 742 279 złotych.

Warto wspomnieć, że w ostatnich latach Miejski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej przeprowadził remonty 10 kamienic i ponad 80 lokali mieszkalnych. Łączny koszt tych inwestycji przekroczył 15 milionów złotych.

Wyremontowane zostały kamienice przy ulicach 11 listopada, Okrzei, Towarowej, O.M. Kolbe, Wincentego Pola, Marii Konopnickiej, Wincentego Witosa, Browarnej, Roosevelta i alei Niepodległości. Kolejne lokale komunalne są regularnie podłączane do sieci Miejskiej Energetyki Cieplnej, w niektórych przypadkach zamieniono piece kaflowe na ogrzewanie gazowe. Staramy się także na bieżąco pozyskiwać środki zewnętrzne na remont pustostanów, które po przeprowadzonych pracach mogą znów zostać zasiedlone przez pilan. W tym roku pięć lokali dzięki współpracy z fundacją Leroy Merlin zostało także wyremontowanych i przekazane uchodźcom z Ukrainy, którzy osiedlili się w naszym mieście, uciekając przed wojną. Kolejne mieszkania remontowane są także ze środków zewnętrznych w ramach pomocy dla repatriantów i członków ich rodzin. Pozyskano również środki na remont pustostanów z Fundusz Dopłat obsługiwany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Warto dodać, że w ubiegłym i bieżącym roku MZGM przeznaczył także ponad milion złotych na budowę altan śmietnikowych przy budynkach komunalnych, by poprawić komfort życia mieszkańców.

To nie koniec inwestycji związanych z gospodarką mieszkaniową w Pile. Należy jednak pamiętać, że remonty są planowane i realizowane w ramach dostępnych środków, a wybór kamienic jest dokonywany m.in. na podstawie regulowanych przez mieszkańców na bieżąco płatności za czynsz.

Wiele lokali miejskich jest zadłużonych i chociaż Miejski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej proponuje rozłożenie długów na raty lub odpracowanie zadłużenia, a w ostateczności wzywa do zapłaty pod rygorem skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego, zaległości nie zawsze są regulowane.

Przypominamy jednocześnie, że czynsz najmu mieszkań komunalnych jest najniższym na pilskim rynku mieszkaniowym. Stawki na ten moment w zależności od standardu poszczególnych lokali wynoszą od 3,15 do 5,99 zł/m². Miasto posiada również ponad 114 lokali objętych najmem socjalnym, w których czynsz jest jeszcze niższy 1,57 zł/m².

Miejski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej mimo trudności stara się na bieżąco wykorzystywać własny budżet, a także środki zewnętrzne, by remontować zarówno całe kamienice, jak i pojedyncze mieszkania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto