Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przystanki dla tramwaju wodnego pojawią się nad Gwdą w przyszłym roku

Agnieszka Kledzik
Michał Nicpoń
Komunikacja wodna w Pile? Miasto wyda 250 tys. zł na przystanki dla tramwaju wodnego. Dobre wiadomości dla rowerzystów.

Piła stanie się Amsterdamem? Władze miasta planują odciążyć centrum od ruchu samochodowego. Dymiące auta mają zastąpić ekologiczne rowery, a nawet komunikacja... wodna. W przyszłorocznym budżecie pojawił się wydatek związany z budową na Gwdzie przystani wodnych.

- To są niewielkie obiekty, które służą do wchodzenia i schodzenia ze statku, raczej pomosty niż mariny - uspokaja Piotr Głowski, prezydent Piły.

Te przystanie mają jednak służyć nie tylko kajakarzom czy wędkarzom.

- Rozglądamy się też za tramwajem wodnym, który by spełnił rolę takiej codziennej komunikacji, a jednocześnie byłby atrakcją turystyczną - dodaje prezydent.

Tramwaj będzie kursował zgodnie z rozkładem jazdy. Ma być alternatywą dla autobusów miejskich. Wizja fantastyczna, ale nie niemożliwa.
Takie pomysły funkcjonują bowiem w świecie - uważa prezydent.

To nie jedyna rewolucja komunikacyjna w centrum. Piła ma być miastem przyjaznym dla rowerzystów. Czy za kilka lat, zobaczymy takie tłumy cyklistów jak w Amsterdamie? Wszystko zależeć będzie od dobrych ścieżek rowerowych. A inwestycje z nimi związane mają ruszyć lada chwila.

- Ścieżki asfaltowe wzdłuż rzeki chcieliśmy zrobić w tym roku, ale się nie udało, bo projekty są bardzo skomplikowane, jest dużo uzgodnień, na które się czeka wiele miesięcy - wyjaśnia Piotr Głowski.

Cykliści mają mieć w Pile raj. Będą jeździć nie wchodząc w paradę kierowcom samochodów.

- Wymyśliliśmy sobie dodatkowy ciąg rowerowy, ring śródmiejski od dworca PKP wzdłuż obwodnicy do Bulwarów Châtellerault i dalej do Wyspy, a później do centrum lub na dworzec przez plac Staszica - tłumaczy Jolanta Sobieszczyk, dyrektor Wydziału Rozwoju i Funduszy Europejskich Urzędu Miejskiego w Pile.
W przyszłym roku pojawią się też ułatwienia komunikacyjne nad samą rzeką.

- W pobliżu DPS pod mostem, przejazd byłby w takiej wannie, a przy Rodle chcemy pobudować nad wodą specjalną kładkę, zimą, kiedy jest kra, będzie trzeba ją demontować, ale rowerzyści nie musieliby wychodzić na ulicę - dodaje Jolanta Sobieszczyk.

Na wniosek środowisk rowerowych w wyznaczonych miejscach pojawią się też specjalne stojaki. Ładne i profesjonalne, tak aby nie udało się z nich ukraść roweru. Projekt takich stojaków prezydent podpatrywał w Szwecji.

To nie koniec dobrych wieści dla początkujących cyklistów. Jeśli ktoś jeszcze się nie przekonał do dwóch kółek, może to zrobić bez potrzeby kupowania roweru. Niewykluczone, że pojawi się pierwsza w mieście profesjonalna wypożyczalnia rowerów.

- To jest racjonalne, bo mamy mniejszy ruch na ulicach, przenosimy środek ciężkości na pieszych i rowerzystów, i zmniejszamy ilość wypadków i konieczność ponoszenia inwestycji związanych z budową parkingów - wymienia prezydent.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto