Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Puszcza nad Gwdą otwarta dla turystów. Konserwator przyrody wycofuje zakaz

Agnieszka Kledzik
Agnieszka Kledzik
Turyści i samorządowcy z ulgą przyjęli rezygnację z wprowadzenia zakazu wstępu na popularne rzeki

Niemal 80 osób uczestniczyło wczoraj w spotkaniu z Regionalnym Konserwatorem Przyrody. Do Urzędu Miasta w Jastrowiu przyjechali nie tylko samorządowcy, na których terenie występuje Puszcza nad Gwdą, ale także wędkarze, kajakarze, właściciele gospodarstw agroturystycznych, myśliwi i leśnicy. Wszyscy przybyli w bojowych nastrojach, chcieli protestować przeciwko ograniczeniom, jakie zaproponował RDOŚ.

W przygotowywanym rozporządzeniu Ministerstwa Ochrony Środowiska, znalazł się zapis o całkowitym zakazie wstępu na tereny w pobliżu części Piławy, Gwdy i Płytnicy. Zakaz miałby obowiązywać w porze lęgowej ptaków, czyli od 15 lutego do 1 sierpnia. Po ujawnieniu dokumentu podniosły się protesty.

- Postanowiliśmy ponownie przyjrzeć się tym zapisom i uznaliśmy, że niektóre z nich należy zmodyfikować - mówił po spotkaniu Jerzy Ptaszyk, Regionalny Konserwator Przyrody. - Naszym obowiązkiem jest chronić przyrodę, ale też niczego specjalnie nie zakazywać - dodał.

Zastępca dyrektora RDOŚ na spotkanie przyjechał z gotowym projektem, w którym ten półroczny zakaz wstępu wykreślono.

- Bardzo się z tego cieszę, w tym okresie ochronnym dla ptaków nie będzie możliwa jedynie wycinka drzew, ale to zrozumiałe - twierdzi Piotr Wojtiuk, burmistrz Jastrowia.

Także po wprowadzonych już poprawkach kajakarze, wędkarze oraz myśliwi rzek i obszarów Puszczy nad Gwdą będą mogli korzystać przez cały rok.
Zdaniem samorządowców i turystów konsultacje społeczne były przeprowadzone wadliwie. Takie zarzuty pod adresem RDOŚ sformułował także Urząd Marszałkowski, którego przedstawiciel przypomniał, że proponowany zakaz był niezgodny z planami rozwoju regionu, zaprzepaściłby także próby ubiegania się o dotacje unijne choćby dla Lokalnych Grup Rybackich.

- Konsultacje społeczne były, zostały one zakończone, a że ktoś dopiero teraz się obudził, no to już trudno. Faktycznie jednak o wielu sygnałach nie wiedzieliśmy wcześniej - tłumaczył konserwator.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto