MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

"Pociąg do Sztuki" czyli pomysł na parowozownię

Michał Nicpoń
HAUSMANN I PARTNERZY STUDIO PROJEKTOWE ARCHITEKTON
Galeria sztuki Stara Parowozownia, butiki i hotel na pilskim dworcu. Pomysły pilskich architektów nagrodzone.

Projekt "Pociąg do sztuki" przygotowany przez pilskie Studio Projektowe Architekton zwyciężył w konkursie ReVita Wielkopolsko, organizowanym przez Urząd Marszałkowski. Pilscy architekci przygotowali koncepcje rewitalizacji obiektów dworca kolejowego i parowozowni.

- Rzadko się zdarza, by móc coś tak pięknego projektować - przyznaje Ewa Hausmann ze Studia Projektowego Architekton. - Czujemy, że Piła się zmienia. Od pewnego czasu jest w niej nowa energia. To również dzięki temu znacznie chętniej współuczestniczymy w tworzeniu.

Gdyby takie miejsce powstało, byłoby bardzo ważnym punktem nie tylko na mapie Piły i regionu, ale przy dobrej promocji, znaczącym również w skali kraju. Po pierwsze, ze względu na lokalizację; można tu dotrzeć wodą, drogą, torami, a nawet przylecieć. Druga rzecz to unikatowość samego obiektu parowozowni na skalę Europy.

- Skupiliśmy się na parowozowni, planując utworzenie Centrum Sztuk "Stara Parowozownia", w którym życie tętniłoby praktycznie przez całą dobę - opowiada o projekcie Olga Hausmann. - Taki obiekt jest marzeniem każdego architekta. Mieliśmy okazję go oglądać, mogliśmy wejść do środka. Nawet w obecnym stanie robi niezwykłe wrażenie.

Budynki podzieliliśmy funkcjonalnie. Projektujemy sale ćwiczeń, pracownie plastyczne, sale gimnastyczne, sale tańca, studia nagrań, a z drugiej strony przestrzenie prezentacyjne - sale ekspozycyjne. Największą z nich byłaby właśnie parowozownia, która stworzyłaby przestrzeń widowiskową z ruchomą sceną i możliwością elastycznego podziału - dodaje.

- Ważne jest również funkcjonalne połączenie tego miejsca z centrum miasta. W pobliżu ma powstać galeria Focus Mall, która przyciągnie duże masy ludzi. Niejako "niechcący" zostaną wciągnięci w funkcje, które zaplanowaliśmy w naszym projekcie - podkreśla Romuald Hausmann.

- Wszystkie projekty przedstawiają nowe spojrzenie na obiekt dworca i parowozowni. Naszym zadaniem jest teraz promowanie tych nowych koncepcji w kontaktach z inwestorami i zainteresowanie ich nimi - mówi prezydent Piły Piotr Głowski. - Druga rzecz to kwestia porozumienia z Urzędem Marszałkowskim.

Chodzi na przykład o znalezienie pewnej kwoty pieniędzy, którą otrzymałby inwestor, chcąc realizować zwycięski projekt. To z pewnością również zachęciłoby do inwestycji.

Obiekty dworca i parowozowni są obecnie własnością kilku spółek PKP. Potencjalny inwestor musiałby je kupić, by ruszyć z inwestycją (opcja dzierżawy jest raczej mało realna).

- Jesteśmy skłonni przejąć te tereny od PKP i realizować projekt na przykład na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego. Wtedy inwestor poniósłby znacznie mniejsze koszty - deklaruje Głowski.

Wyróżnienia w konkursie, również za projekty dotyczące pilskiego dworca otrzymali również: Studio Architektury KONTUR z Piły oraz zespół autorski w składzie: Paula Walendowska, Marcin Bekas (również reprezentanci Piły).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Pociąg do Sztuki" czyli pomysł na parowozownię - Piła Nasze Miasto

Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto