Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ranking miast: Czarnków wyżej niż Piła

DB
Ranking miast: Piła
Ranking miast: Piła Agnieszka Kledzik
Magazyn "Wspólnota" opublikował ranking miast. Co się okazało? Na głowę mieszkańca Piły przypada 2,8 tys. zł, a Czarnkowa ponad 3 tysiące! Piła jest na 28. miejscu najbogatszych miast powiatowych.

Region pilski oraz czarnkowsko - trzcianecki bardzo dobrze wypadł w najnowszym rankingu najbogatszych samorządów. Co roku magazyn "Wspólnota" przygotowuje takie zestawienie w oparciu o dochody samorządu dzielone przez liczbę mieszkańców. Tak powstaje zestawienie w kilku kategoriach: województw, powiatów, miast wojewódzkich, miast na prawach powiatu, miast powiatowych, mniejszych miast oraz gmin wiejskich. Autorem rankingu jest profesor Paweł Swianiewicz, doradca prezydenta ds. samorządów. W obliczaniu zamożności pominięto dotacje unijne.

>>> Zobacz też: Święto policji w Pile

- Wpływ wielkiej dotacji z Unii potrafi wywindować samorząd bardzo wysoko w rankingu. Jest to jednak skok chwilowy i nie ma związku z trwałym wzrostem zamożności - tak tłumaczy we Wspólnocie prof. Paweł Swianiewicz.

Według tego rankingu najzamożniejszym miastem powiatowym są Polkowice, z dochodem na jednego mieszkańca niemal 7 tys.zł. Piła znalazła się na 28. miejscu zestawienia. Dochody na jednego mieszkańca wynoszą w Pile niemal 2,8 tys. zł. W stosunku do ubiegłorocznego zestawienia miasto awansowało o jedno miejsce.

- Z miejsca w rankingu jestem zadowolony. Pokazuje on jaka jest kondycja miasta i jego mieszkańców - komentuje Piotr Głowski, prezydent Piły.

Jego zdaniem ranking opiera się na obiektywnym pomiarze. W czym upatruje wysokiej pozycji Piły?

- Jesteśmy na czele długiej listy samorządów pomimo tego, że podatki od osób fizycznych mamy o 40 proc. niższe od tych maksymalnych pobieranych w Polsce. Gdyby były wyższe, pewnie osiągnęlibyśmy wyższą lokatę, ale staramy się utrzymywać niski poziom podatków, na przykład podatek od transportu mamy na najniższym z możliwych w kraju - wyjaśnia prezydent.

Zdecydowanie wyżej od Piły w tegorocznym rankingu znalazł się Czarnków, który z dochodem na mieszkańca w wysokości ponad 3 tys.zł zajął 11. miejsce w zestawieniu. Trzcianka zaś z dochodem na jednego mieszkańca 2,6 tys.zł zajęła odległe 186 miejsce, ale to tak sukces. W porównaniu do ubiegłego roku Trzcianka awansowała aż o 157 pozycje.

RANKING MIAST: JAK WYPADŁY POWIATY?

Metodę obliczania zamożności powiatów krytykują zaś starostowie, którzy utrzymują się głównie z subwencji, czyli bezzwrotnych dotacji. W powiecie pilskim subwencja stanowi połowę budżetu.

- Powiat kaliski i koniński, choć są zamożne znalazły się na szarym końcu rankingu, bo na ich terenie jest mało szkół powiatowych, a to głownie na oświatę otrzymujemy subwencję - wyjaśnia Mirosław Mantaj, starosta pilski.

Najbogatszym powiatem jest przysuski z dochodem na mieszkańca 1,2 tys.zł. Powiat pilski w tegorocznym zestawieniu "Wspólnoty" znalazł się na 39 miejscu i skoczył w górę o trzy pozycje. Średni dochód na mieszkańca powiatu pilskiego wynosi 803 złote.

- Pomimo, że ten ranking w odniesieniu do powiatów nie jest miarodajny, to i tak cieszy mnie wysoka i stabilna pozycja - dodaje starosta pilski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto