Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ranking Perspektyw 2020. Historyczny skok "Ekonoma". Liceum Ogólnokształcące Towarzystwa Salezjańskiego i STO LO bez konkurencji

Agnieszka Świderska
Agnieszka Świderska
Fot. Agnieszka Świderska
Znamy już najnowszy ranking najlepszych szkół średnich w Polsce według miesięcznika i Fundacji Edukacji "Perspektywy". Żadne z pilskich liceów nie znalazło się w pierwszej setce. Najlepszy wynik to 193 miejsce Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Salezjańskiego. Drugą setkę zamyka II Społeczne STO LO w Pile. Jeżeli chodzi o licea publiczne, to najwyżej notowane jest LO im. Janka z Czarnkowa z Czarnkowa, które w rankingu zajmuje 404 miejsce. I LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pile musi się zadowolić jedynie 477 miejscem. Znacznie lepiej wypadły technika. Historyczny skok wykonało Technikum nr 3 (Zespół Szkół Ekonomicznych) w Pile, które z 348 miejsca, które zajmowało rok temu awansowało w rankingu na 71 pozycję.

Licea ogólnokształcące były oceniane według trzech kryteriów: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. Decydujące było ostatnie kryterium - wyniki egzaminów ze wszystkich przedmiotów dodatkowych (45 procent). Kolejne pod względem wagi były wyniki egzaminów pisemnych ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych (30 procent). Sukcesy w olimpiadach to 25 procent ogólnego wyniku szkoły. Ranking powstawał w oparciu o źródła niezależne od szkół: protokoły komitetów głównych olimpiad, zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) z wynikami matur z przedmiotów obowiązkowych i przedmiotów dodatkowych oraz dane Systemu Informacji Oświatowej.

W przypadku Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Salezjańskiego utrzymanie statusu najlepszej szkoły w Pile może oczywiście cieszyć, ale sam wynik już mniej. W porównaniu z ubiegłym roku "Salezjanie" spadli w rankingu o 44 oczka. Po piętach depcze im II Społeczne STO LO w Pile, które awansowało o 46 miejsc w górę.

Swój wynik i to znacząco poprawiło LO im. Janka z Czarnkowa, które rok temu zajmowało jeszcze 631 pierwsze w rankingu. O progresie może też mówić słynne "Pola", które rok temu było sklasyfikowane na 600 pozycji. Teraz mieści się już wśród 500 najlepszych liceów. Miejsce, które rok zajmowało I LO im. Marii Skłodowskiej-Curie, teraz zajmuje LO im. Stanisława Staszica w Trzciance - to skok z 658 pozycji. Spadają natomiast notowania popularnej "Nafty", która znalazła się w rankingu dopiero na 643 miejscu. Rok temu była na 611 pozycji.

Jak pilskie licea wypadają na tle Wielkopolski? W pierwszej wielkopolskiej setce "Salezjanie" zajmują 13 miejsce, tuż za nimi jest STO LO. Czarnkowski ogólniak uplasował się na 33 pozycji, a I LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pile na 40 miejscu. LO im. Stanisława Staszica zajmuje 52, a "Nafta" - 58 miejsce. W pierwszej wielkopolskiej setce znalazły się także LO Mistrzostwa Sportowego w Piłce Siatkowej oraz LO im. hetmana Stefana Czarnieckiego z Wielenia, które w głównym rankingu zajęły miejsca powyżej 1000.

Znacznie lepiej niż "ogólniaki" wypadły w tegorocznym rankingu pilskie technika. Wśród 500 najlepszych techników w kraju są aż trzy pilskie szkoły - Technikum nr 3 (Zespół Szkół Ekonomicznych), Technikum nr 2 (Teatralna) oraz Technikum nr 4 (Budowlanka). Historyczny skok wykonał pilski "Ekonom", który awansował z 348 miejsca do pierwszej setki. W tym roku znalazł się na wysokim 71 miejscu. Dobrze wypadło również trzcianeckie Technikum (Zespół Szkół RCKU im. gen. D. Chłapowskiego), które zajęło 103 miejsce. Na 386 miejscu znalazło się Prywatne Technikum im. I. J. Paderewskiego w Lubaszu, a na 415 "Teatralna". W samym środku rankingu - na miejscu 500 znalazła się pilska "Budowlanka". Poza "Ekonomem" żadna z tych szkół jeszcze rok temu nie mieściła się w pierwszej pięćsetce.

Technika były oceniane według czterech kryteriów: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matury z przedmiotów dodatkowych oraz wyniki egzaminu zawodowego. Podobne jak w pzypadku liceów potrzebne informacje pozyskiwano ze źródeł niezależnych od szkół. Decydujące były wyniki matur z przedmiotów dodatkowych (30 procent) oraz wyniki egzaminów zawodowych (30 procent). Mniejszy wpływ na miejsce w rankingu miała matura z przedmiotów obowiązkowych, która stanowiła 20 procent ogólnej oceny szkoły. Podobnie sukcesy w olimpiadach.

Ranking najlepszych szkół i techników nie był jednym rankingiem przygotowanym przez "Perspektywy". Powstał także ranking maturalny liceów ogólnokształcących, w którym LO STO znalazło się na 204 miejscu, a "Salezjanie" na 210. Pozostałe szkoły nie zostały w nim ujęte. W rankingu maturalnym techników ZSE w Pile znalazł się na 184 miejscu. Był jeszcze jeden ranking - szkół olimpijskich, w którym zostało sklasyfikowane jedynie liceum salezjańskie. Zajęło 114 miejsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto