Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ranking Perspektyw: dwie szkoły z Piły wśród 100 najlepszych szkół w Polsce

Agnieszka Świderska
Agnieszka Świderska
Gala Wielkopolskiego Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2022
Gala Wielkopolskiego Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2022
Historyczny skok II Społecznego LO STO w Pile oraz Technikum nr 1 w Pile czyli popularny Mechanik, które w najnowszym rankingu najlepszych liceów i techników Perspektyw 2022 znalazły się wśród 100 najlepszych szkół w Polsce. Podczas gali Wielkopolskiego Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2022 w murach UAM zostały nagrodzone Złotymi Tarczami.

Jeszcze rok temu popularne w Pile STO zajmowało w rankingu Perspektyw 169 miejsce. W tym roku wskoczyło do pierwszej setki – najlepsze pilskie liceum zajmuje obecnie 64 miejsce w kraju oraz czwarte w Wielkopolsce; wyprzedzają go jedynie poznańskie licea.

W pierwszej dziesiątce najlepszych liceów w Wielkopolsce znalazło się również LO Towarzystwa Salezjańskiego im. św. Jana Bosko w Pile, które w rankingu głównym awansowało o dwa oczka – ze 128 na 126 miejsce.

To był również dobry rok dla pilskiej “Nafty”, która w rankingu wojewódzkim zajmuje 25 miejsce. O ile skok STO był najbardziej prestiżowy, bo do pierwszej setki, to “Nafty” był największy - wskoczyła bowiem na 302 miejsce, gdy rok temu zajmowała jeszcze 614 miejsce.

Spadek w rankingu wojewódzkim i krajowym zaliczyło natomiast I LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pile, które w zestawieniu wojewódzkim zajmuje dopiero 53 miejsce, a w krajowym spadło z 599 na 657 miejsce. W górę poszły notowania LO im. Janka z Czarnkowa, które w porównaniu z ubiegłym rokiem skoczyło o 10 miejsc w rankingu wojewódzkim. W kraju jest na 631 miejscu. Na 62 z 47 miejsca spadło w rankingu wojewódzkim LO im. Stanisława Staszica w Trzciance. Zaliczyło również duży spadek w rankingu głównym - z 570 na 710 miejsce. To nie był również dobry rok dla LO im. mjra Henryka Sucharskiego z Krzyża Wlkp., które w zestawieniu wielkopolskim spadło z 84 na 96 miejsce. Z pierwszej setki liceów w Wielkopolsce wypadło, niestety, LO Mistrzostwa Sportowego w Piłce Siatkowej w Pile, które rok temu zajmowało 94 miejsce.

Licea ogólnokształcące były oceniane według trzech kryteriów: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. Decydujące było ostatnie kryterium - wyniki egzaminów ze wszystkich przedmiotów dodatkowych (45 procent). Kolejne pod względem wagi były wyniki egzaminów pisemnych ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych (30 procent). Sukcesy w olimpiadach to 25 procent ogólnego wyniku szkoły. Ranking powstawał w oparciu o źródła niezależne od szkół: protokoły komitetów głównych olimpiad, zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) z wynikami matur z przedmiotów obowiązkowych i przedmiotów dodatkowych oraz dane Systemu Informacji Oświatowej.

Mechanik najlepszy

Pierwszą dziesiątkę najlepszych techników w Wielkopolsce zamyka Technikum nr 1 w Pile czyli popularny “Mechanik”, który rok temu ledwo mieścił się w pierwszej pięćdziesiątce. Nie był nawet ujęty w rankingu głównym, który obejmuje 500 najlepszych techników w kraju. Teraz jest na 98 miejscu.

O jedno oczko w górę czyli na 12 miejsce w rankingu wojewódzkim wskoczył pilski Ekonom, który w rankingu głównym zajmuje 113 miejsce. Swoje notowania poprawiło również Technikum nr 2 w Pile czyli Teatralna, które z 40 miejsca w rankingu wojewódzkim wskoczyła na 22 miejsce. Jeszcze większy skok wykonała w rankingu krajowym – z 476 na 275 miejsce. Na 27 miejscu w rankingu wojewódzkim czyli o pięć miejsc wyżej niż rok temu, znalazła się pilska Budowlanka. Technikum nr 4 awansowało również w rankingu głównym - z 380 wskoczyła na 341 miejsce. Do rankingu głównego wrócił Zespół Szkół RCKU im. Gen. D. Chłapowskiego w Trzciance, które znalazło się na 372 miejscu w kraju i 29 miejscu w Wielkopolsce. 40 miejsce w Wielkopolsce i 460 w kraju zajął Prywatny Zespół Szkół w Czarnkowie. Reszta techników z naszego regionu znalazła się poza pierwszą pięćdziesiątką i poza rankingiem głównym.

Ranking Liceów i Techników Perspektywy 2022 został przygotowany przez „Perspektywy” już po raz dwudziesty czwarty.

– Ranking robimy przede wszystkim z myślą o uczniach ostatnich klas szkół podstawowych, którzy za kilka miesięcy będą musieli ostatecznie zdecydować, które liceum czy technikum wybiorą. Warto dokonywać takich wyborów na podstawie sprawdzonych, obiektywnych informacji. W Rankingu Liceów i Techników korzystamy wyłącznie z zewnętrznych źródeł danych, które pochodzą z okręgowych komisji egzaminacyjnych, komitetów głównych olimpiad i Systemu Informacji Oświatowej

- mówi Waldemar Siwiński, prezes Perspektywy Press, twórca polskich rankingów edukacyjnych.

– Od marca 2020 roku polskie szkoły znalazły się w nieznanej dotąd sytuacji. Zdecydowana większość szkół w Polsce nie była przygotowana na tak dużą i przeprowadzoną w bardzo krótkim okresie zmianę. Nauczyciele i uczniowie zrealizowali przyśpieszony kurs kształcenia zdalnego, co w dłuższej perspektywie może przynieść polskiej szkole korzyści. To, co przez wiele lat wydawało się być niemożliwe, stało się faktem w kilka miesięcy

- mówi prof. Barbara Marcinkowska, rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej, przewodnicząca Kapituły Rankingu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto