Ranking Perspektyw: dwie szkoły z Piły wśród 100 najlepszych szkół w Polsce

Agnieszka Świderska
Agnieszka Świderska
Gala Wielkopolskiego Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2022
Gala Wielkopolskiego Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2022
Udostępnij:
Historyczny skok II Społecznego LO STO w Pile oraz Technikum nr 1 w Pile czyli popularny Mechanik, które w najnowszym rankingu najlepszych liceów i techników Perspektyw 2022 znalazły się wśród 100 najlepszych szkół w Polsce. Podczas gali Wielkopolskiego Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2022 w murach UAM zostały nagrodzone Złotymi Tarczami.

Jeszcze rok temu popularne w Pile STO zajmowało w rankingu Perspektyw 169 miejsce. W tym roku wskoczyło do pierwszej setki – najlepsze pilskie liceum zajmuje obecnie 64 miejsce w kraju oraz czwarte w Wielkopolsce; wyprzedzają go jedynie poznańskie licea.

W pierwszej dziesiątce najlepszych liceów w Wielkopolsce znalazło się również LO Towarzystwa Salezjańskiego im. św. Jana Bosko w Pile, które w rankingu głównym awansowało o dwa oczka – ze 128 na 126 miejsce.

To był również dobry rok dla pilskiej “Nafty”, która w rankingu wojewódzkim zajmuje 25 miejsce. O ile skok STO był najbardziej prestiżowy, bo do pierwszej setki, to “Nafty” był największy - wskoczyła bowiem na 302 miejsce, gdy rok temu zajmowała jeszcze 614 miejsce.

Spadek w rankingu wojewódzkim i krajowym zaliczyło natomiast I LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pile, które w zestawieniu wojewódzkim zajmuje dopiero 53 miejsce, a w krajowym spadło z 599 na 657 miejsce. W górę poszły notowania LO im. Janka z Czarnkowa, które w porównaniu z ubiegłym rokiem skoczyło o 10 miejsc w rankingu wojewódzkim. W kraju jest na 631 miejscu. Na 62 z 47 miejsca spadło w rankingu wojewódzkim LO im. Stanisława Staszica w Trzciance. Zaliczyło również duży spadek w rankingu głównym - z 570 na 710 miejsce. To nie był również dobry rok dla LO im. mjra Henryka Sucharskiego z Krzyża Wlkp., które w zestawieniu wielkopolskim spadło z 84 na 96 miejsce. Z pierwszej setki liceów w Wielkopolsce wypadło, niestety, LO Mistrzostwa Sportowego w Piłce Siatkowej w Pile, które rok temu zajmowało 94 miejsce.

Licea ogólnokształcące były oceniane według trzech kryteriów: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. Decydujące było ostatnie kryterium - wyniki egzaminów ze wszystkich przedmiotów dodatkowych (45 procent). Kolejne pod względem wagi były wyniki egzaminów pisemnych ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych (30 procent). Sukcesy w olimpiadach to 25 procent ogólnego wyniku szkoły. Ranking powstawał w oparciu o źródła niezależne od szkół: protokoły komitetów głównych olimpiad, zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) z wynikami matur z przedmiotów obowiązkowych i przedmiotów dodatkowych oraz dane Systemu Informacji Oświatowej.

Mechanik najlepszy

Pierwszą dziesiątkę najlepszych techników w Wielkopolsce zamyka Technikum nr 1 w Pile czyli popularny “Mechanik”, który rok temu ledwo mieścił się w pierwszej pięćdziesiątce. Nie był nawet ujęty w rankingu głównym, który obejmuje 500 najlepszych techników w kraju. Teraz jest na 98 miejscu.

O jedno oczko w górę czyli na 12 miejsce w rankingu wojewódzkim wskoczył pilski Ekonom, który w rankingu głównym zajmuje 113 miejsce. Swoje notowania poprawiło również Technikum nr 2 w Pile czyli Teatralna, które z 40 miejsca w rankingu wojewódzkim wskoczyła na 22 miejsce. Jeszcze większy skok wykonała w rankingu krajowym – z 476 na 275 miejsce. Na 27 miejscu w rankingu wojewódzkim czyli o pięć miejsc wyżej niż rok temu, znalazła się pilska Budowlanka. Technikum nr 4 awansowało również w rankingu głównym - z 380 wskoczyła na 341 miejsce. Do rankingu głównego wrócił Zespół Szkół RCKU im. Gen. D. Chłapowskiego w Trzciance, które znalazło się na 372 miejscu w kraju i 29 miejscu w Wielkopolsce. 40 miejsce w Wielkopolsce i 460 w kraju zajął Prywatny Zespół Szkół w Czarnkowie. Reszta techników z naszego regionu znalazła się poza pierwszą pięćdziesiątką i poza rankingiem głównym.

Ranking Liceów i Techników Perspektywy 2022 został przygotowany przez „Perspektywy” już po raz dwudziesty czwarty.

– Ranking robimy przede wszystkim z myślą o uczniach ostatnich klas szkół podstawowych, którzy za kilka miesięcy będą musieli ostatecznie zdecydować, które liceum czy technikum wybiorą. Warto dokonywać takich wyborów na podstawie sprawdzonych, obiektywnych informacji. W Rankingu Liceów i Techników korzystamy wyłącznie z zewnętrznych źródeł danych, które pochodzą z okręgowych komisji egzaminacyjnych, komitetów głównych olimpiad i Systemu Informacji Oświatowej

- mówi Waldemar Siwiński, prezes Perspektywy Press, twórca polskich rankingów edukacyjnych.

– Od marca 2020 roku polskie szkoły znalazły się w nieznanej dotąd sytuacji. Zdecydowana większość szkół w Polsce nie była przygotowana na tak dużą i przeprowadzoną w bardzo krótkim okresie zmianę. Nauczyciele i uczniowie zrealizowali przyśpieszony kurs kształcenia zdalnego, co w dłuższej perspektywie może przynieść polskiej szkole korzyści. To, co przez wiele lat wydawało się być niemożliwe, stało się faktem w kilka miesięcy

- mówi prof. Barbara Marcinkowska, rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej, przewodnicząca Kapituły Rankingu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie