Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja Parku Miejskiego w Pile. Zobacz zmiany

Agnieszka Kledzik
Park Miejski w Pile
Park Miejski w Pile Agnieszka Kledzik
Kolorowa iluminacja, podkreślająca urok zabytkowych drzew, nowe wejście - Park Miejski w Pile zyskał nowy blask. Jak wam się podoba?

Zakończył się trzeci etap rewitalizacji Parku Miejskiego. Pojawiła się iluminacja, która kolorowym światłem podkreśla urodę zabytkowych drzew. Zmieniło się też wejście do parku. Pilanom podobają się zmiany.

- Podoba mi się, park jest odnowiony i można z dziećmi tu posiedzieć - przekonuje Józef Szeszejko, z 4-letnim wnukiem Julianem.

>>> Zobacz też: Blok komunalny w Pile prawie gotowy. Kto dostanie mieszkanie?

- Można kaczki zobaczyć i pobawić się na placu zabaw i zachwycić się piękną fontanną - dodaje Urszula Chojnacka z wnuczką.

Rewitalizacja parku tylko w tym roku pochłonęła milion złotych. W ciągu trzech lat wydano na park 2 miliony złotych.

- Teraz jest to modne miejsce, pilanie przychodzą tu nie tylko na spacery, ale i na plenerowe koncerty, które mają magiczny klimat - mówi Piotr Głowski, prezydent Piły.

Nowe alejki, mała architektura zielona i duże granitowe bloki - tak wygląda teraz wejście.

- Każdy kamień symbolizuje jeden wiek, jest ich pięć, czyli mamy 500 lat i mostek, który symbolizuje przejście w kolejne 500 lecie miasta - zdradza projektant Rafał Ryłko, architekt krajobrazu.

Wokół posadzono berberys, bukszpan i świerk, który osiągną tą samą wysokość co kamienie i będą zielone nawet zimą. Wokół pojawiły się też rośliny jednoroczne jak choćby begonie. Wróciły też w wielkim stylu róże, które były tu ponad sto lat temu.

- Chodziło mi o to, aby wprowadzić nieco nowoczesności, ale też nawiązać do historii, łuki nawiązują do tych mostków i ścieżek, a ławki nawiązują do tradycyjnego wzornictwa - wyjaśnia architekt.
Ogród różany był jednym z elementów parku miejskiego założonego w roku 1913. Można to obejrzeć na starych fotografiach i pocztówkach, które tworzą plenerową wystawę.

Przed ponad stu laty park był podzielony na dwie części: Park Strzelecki tam gdzie obecnie stoi pensjonat oraz Park Miejski od ulicy Dzieci Polskich do altany. Oba parki były podzielone płotem z bramkami, a wejście do części strzeleckiej było płatne.

- Tam funkcjonowała strzelnica, ale też restauracja, w której podawano kawę z dzbanków oraz piwo w ogrodzie. Była też muszla koncertowa, w której grała orkiestra miejska i były też potańcówki - wyjaśnia historyk Maciej Usurski, Muzeum Staszica w Pile.

Altana w parku pojawiła się w 1904 roku. Została zbudowana przez pilskich rzemieślników.

- Już wówczas to miejsce było nazywane altaną miłości, ta tradycja przetrwała do dziś, bo pary po ślubie robią sobie tam pamiątkowe fotografie - dodaje historyk.

To pierwsza wystawa przygotowana przez muzeum, ale nie ostatnia. Kolejna będzie na placu Zwycięstwa, będzie można obejrzeć to miejsce sprzed wojny, a w drugiej połowie sierpnia na deptaku będzie można poznać życie codzienne dawnych mieszkańców miasta.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto