Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozpoczął się sezon ekshumacji. Przenosimy groby z Piły i do Piły

TR
Fot. Agnieszka Świderska
Pamięć i ekonomia mają wiele wspólnego z ekshumacjami. Tak twierdzą kobiety, które o ekshumacjach w Pile wiedzą najwięcej - Danuty Kmieciak, dyrektor pilskiego Sanepidu, która wydaje zgody na wydobycie i przeniesienie szczątek oraz Krystyna Michałek, kierownik Cmentarzy Komunalnych w Pile.

Decyzje o ekshumacjach podejmujemy najczęściej właśnie teraz, w okolicy dnia Wszystkich Świętych.

- Kiedy 1 Listopada kolejny raz mamy do przejechania kilkaset kilometrów po to, żeby zapalić znicz na grobie bliskiej osoby zaczynamy się zastanawiać, czy lepszym rozwiązaniem nie będzie przeniesienie grobu do Piły - mówi Krystyna Michałek, kierownik Cmentarzy Komunalnych w Pile. - Im jesteśmy starsi tym bardziej chcemy mieć groby bliskich tu, na miejscu. Łatwiej je odwiedzić. Zadbać.

Do Sanepidu po decyzje o ekshumacje zgłaszają się także młodzi, którzy wyjechali do dużych miast. Nie planują już powrotu do Piły, ale nie chcą tu zostawiać grobu matki czy ojca. Zabierają ich ze sobą. A jeżeli decydować się na ekshumacje, to właśnie teraz. Zgodnie z prawem, można je przeprowadzać od połowy października do połowy kwietnia.

- Decyzje wydajemy bardzo szybko - zapewnia Danuta Kmieciak, dyrektor Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pile. - Zdarza się, że rodziny przychodzą dzień przed pogrzebem. Wtedy dostają je niemal od ręki. Lepiej jednak zgłosić się do nas z wyprzedzeniem.

W 2016 roku pilski Sanepid wydał 155 pozwoleń na wydobycie i przeniesienie szczątków. W tym roku już ponad 130. Ruch w ekshumacjach odbywa się w obie strony: jedni zabierają trumny i wywożą je na inne cmentarze, inni przywożą je do Piły.

Ekshumacje przeprowadzane są wcześnie rano. Rodziny nie muszą przy tym być. Rzadko kiedy jednak nad grobem są tylko grabarze.

- Przychodzą całe rodziny. W deszczu. W mrozie - mówi Krystyna Michałek. - To jest bardzo silne przeżycie. Nawet grabarze inaczej podchodzą do ekshumacji niż do pogrzebów.

Ekshumacje na zlecenie Instytutu Pamięci Narodowej zdarzają się najrzadziej. Szczątki z bezimiennych mogił rosyjskich i niemieckich żołnierzy przenoszone są na cmentarze wojenne.

Co warto wiedzieć o ekshumacjach.
Ekshumacje przeprowadzają zakłady pogrzebowe. Przed zleceniem ekshumacji należy jednak uzyskać zgodę na jej przeprowadzenie od powiatowego inspektora sanitarnego. Druk wniosku można znaleźć na stronach internetowych Sanepidu. Wymagana jest zgoda wszystkich najbliższych członków rodziny. W przeciwnym razie Sanepid może odmówić.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto