Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Runowo. Wybuchł pożar. Nie żyje starsze małżeństwo

Martin Nowak
Martin Nowak
asp. sztab. Krzysztof Helwich, dh Kacper Krawczyk
Mieli 65 i 67 lat. Kiedy znaleźli ich strażacy na ratunek było już za późno

To straszne. Starsze małżeństwo z miejscowości Runowo, w gminie Trzcianka, poniosło śmierć na skutek pożaru w swoim własnym domu. Najprawdopodobniej zabił ich tlenek węgla, potocznie nazywanym czadem.

Pożar w Runowie

Do tragicznego w skutkach pożaru budynku mieszkalnego w miejscowości Runowo, doszło w sobotę 26 lutego. Zgłoszenie o pożarze wpłynęło do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego o godz. 08:28 z Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Na miejsce zdarzenia natychmiast zadysponowano trzy zastępy strażackie z Trzcianki.

- Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastano zamknięty budynek mieszkalny, w którym przez okna widoczne było silne zadymienie. Strażacy, zabezpieczani w sprzęt OUO, poprzez okno, weszli do budynku i rozpoczęli przeszukiwanie pomieszczeń celem odnalezienia osób poszkodowanych, które według posiadanych informacji powinny przebywać w środku. Po zlokalizowaniu dwóch osób natychmiast ewakuowano je na zewnątrz. Niestety, obie osoby poniosły śmierć w wyniku pożaru - mł. kpt. Damian Majewski z KP PSP w Czarnkowie.

W tym samym czasie strażacy prowadzili działania gaśnicze w jednym z pomieszczeń. Na miejsce działań przybywali kolejno: zespół ratownictwa medycznego, policja, oficer operacyjny w dyspozycji komendanta powiatowego, komendant powiatowy PSP w Czarnkowie, prokurator oraz biegły sądowy.

- Po ugaszeniu pożaru strażacy przystąpili do wyniesienia spalonych elementów wyposażenia mieszkania. Działania ratownicze trwały przeszło trzy godziny - dodaje mł. kpt. Damian Majewski.

Czad - cichy zabójca

Według statystyk Państwowej Straży Pożarnej co rocznie z powodu zatrucia tlenkiem węgla umiera ok. 100 osób, a u dwóch tysięcy stwierdza się podtrucie. Głównym winowajcą są wadliwe urządzenia grzewcze, przewody kominowe i wentylacyjne. Wśród innych przyczyn zaczadzenia można wskazać również na: używanie urządzeń i pojazdów spalinowych w zamkniętych pomieszczeniach. Czad nazywany jest również cichym zabójcą, ponieważ jest niewidoczny i całkowicie bezwonny. Jest to silnie trujący gaz, który dostaje się do naszego organizmu przez układ oddechowy, a następnie trafia do krwiobiegu. Uniemożliwia on proces rozprowadzania tlenu we krwi, co w najgorszym scenariuszu, skutkuje uszkodzeniem mózgu i śmiercią. Warto pamiętać, że zarządca budynku ma obowiązek przynajmniej raz do roku przeprowadzać przegląd instalacji wentylacyjnej. Przy czym przy używaniu węgla i drewna zaleca się robić go raz na trzy miesiące, a w przypadku gazu ziemnego lub oleju opałowego - raz na pół roku.

Straż apeluje też, by nie bagatelizować takich objawów, jak bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona praca serca, które mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. W przypadku podejrzenia należy, jak najszybciej przewietrzyć pomieszczenie i wezwać pomoc.

Strażacy zachęcają do zakupu czujników tlenku węgla, które kosztują około 100 złotych.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto