18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rzeźby Wiesława Napierały w BWA w Pile

Agnieszka Kledzik
Rzeźby Wiesława Napierały
Rzeźby Wiesława Napierały Agnieszka Kledzik
Rzeźby Wiesława Napierały można oglądać w Biurze Wystaw Artystycznych w Pile. Są wizerunki apostołów i świętych, ale inne niż te, do których jesteśmy przyzwyczajeni oraz całkiem frywolne postacie kobiet.

Rzeźba w pilskim BWA gości bardzo rzadko, bo trudniej się ją wystawia. Tym jednak razem właśnie ten gatunek sztuki można podziwiać w galerii przez najbliższy miesiąc.W BWA goszczą rzeźby Wiesława Napierały.

– Mieliśmy nieco kłopotu z ustawieniem prac, bo niektóre są specjalnie pokruszone, trzeba było je układać jak puzzle – wyjaśnia Tadeusz Ogrodnik, dyrektor BWA w Pile.

>>> Zobacz też: BWA w Pile: dewocjonalia i stare aparaty na wystawie

Rzeźby terakotowe Wiesława Napierały, profesora Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu wzbudzają wielkie zainteresowanie widzów. Rzeźby te lepione w glinie mają charakter szkicu. Ta wystawa prowokuje, przede wszystkim jednak do myślenia i szukania kontekstu tych prac.

– Prowokuje do poznawania też historii sztuki, moim zamiarem nie było szokowanie i skandalizowanie – potwierdza Wiesław Napierała.

Salę podzielono na dwie strefy. W jednej części prezentowane jest ciało ludzkie, zwierzęta, scenki rodzajowe, można by rzec, że to strefa pogańska. Po drugiej stronie świat związany z symboliką chrześcijańską, która jednak czerpie pełnymi garściami z pogaństwa.

– Bo pogaństwo to jest dziedzictwo chrześcijaństwa – dodaje autor.

Na wystawie prezentowane są wizerunki piety i świętych oraz apostołów. Nie są to jednak wizerunki, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Ewangeliści nie mają na nich ludzkich twarzy.
– To jest właśnie symbolika chrześcijańska, można obejrzeć czternastowieczne freski z klasztoru Subiaco pod Rzymem. Tam właśnie ewangeliści mają głowy byka, lwa i orła. Dwugłowy orzeł ma korzenie w Bizancjum i był symbolem Jana Ewangelisty – wyjaśnia autor.

Nie jest to więc paradoksalnie obrazoburcza wystawa.

Rzeźby Wiesława Napierały w BWA: przeczytasz o tym również w Tygodniku Pilskim.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto