Nasza Loteria

Schneidemühl - tak wyglądała dawna Piła. Biało-czarna - co z niej zostało? [ZOBACZ ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Martin Nowak
Udostępnione przez Jerzy Ollson
Co jakiś czas publikujemy archiwalne zdjęcia Piły. Tym razem przypominamy fotografie z albumu pilskiego artysty Jerzego Ollsona. Co na nich widzimy? Piłę w czasach, gdy jej niemiecka nazwa brzmiała - Schneidemühl (Młyn tnący).

DAWNA PIŁA

Spoglądając na stare zdjęcia nie można wyjść ze zdziwienia, że tak wyglądało nasze miasto. A jednak.

HISTORIA MIASTA

Piła - jak czytamy na stronie urzędu miejskiego - wyrosła ze starej rybackiej osady położonej wśród lasów nad rzeką Gwdą. Prawa miejskie otrzymała już prawdopodobnie w XV wieku, zostało to potwierdzone w 1513 r. przez króla Zygmunta Starego. Nie oszczędzały miasta katastrofy i zawieruchy wojenne. W roku 1626 roku miasto doszczętnie spłonęło. Odbudowane, nie oparło się wojskom szwedzkim w czasie Wojny Północnej, a największe zniszczenia przyniosła Wojna Siedmioletnia. Po l rozbiorze Rzeczypospolitej, Piła weszła w skład zaboru pruskiego.

od 16 lat

Po l wojnie światowej Piła pozostała w granicach Rzeszy. W czasie II wojny światowej miasto stało się ważnym ośrodkiem przemysłu zbrojeniowego Niemiec oraz miejscem ewakuacji ludności niemieckiej z bombardowanych przez Aliantów przemysłowych okręgów Rzeszy. Na początku 1945 roku Piła została ogłoszona miastem - twierdzą, wchodząc w skład umocnień Wału Pomorskiego. W wyniku ciężkich walk, Piła legła w gruzach. Była to ostatnia straszliwa klęska w dziejach miasta, które zostało odbudowane, niemal od nowa.

WYJĄTKOWY ZBIÓR ZDJĘĆ

W posiadaniu wielu archiwalnych zdjęć Piły jest pilski artysta Jerzy Ollson. Od niego można dowiedzieć się naprawdę wielu ciekawostek.

- Ulica Walki Młodych zaczynała się od ulicy Bydgoskiej i jeździł po niej autobus miejski linii nr 6, a słynny neon ELDOM był dla niejednego mieszkańca - po kilku głębszych - azymutem do domu.

Każda ulica to osobna historia.

- Jeżeli chodzi o ulicę Powstańców Warszawy (już nieistniejącą) to jeździł po niej autobus linii nr 1. Był tam bunkier, w którym jako dzieciaki mieliśmy lokum. Wejścia do niego czasami pilnował dzielnicowy, który - gdy nas złapał - potrafił pałką na tyłek przyłożyć -

opowiada Jerzy Ollson. Dodaje, że w miejscu tego bunkra dziś stoi Mc Donalds.

Schneidemühl - tak wyglądała dawna Piła. Biało-czarna - co z...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto