Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Seniorze, bądź ostrożny! Nie daj się oszukać

Piotr Fehler
Oszuści nie muszą wysilać wyobraźni. Stare, sprawdzone sposoby naciągania starszych ludzi nadal są bardzo skuteczne. Emeryci tracą przez nich oszczędności życia. Przestępcy w perfidny sposób wykorzystują ich słabości. Zobacz, jak nie dać się okraść

Metody „na inkasenta”, kontrolera z gazowni czy wysłannika „Caritasu” były tyle razy opisywane, że wydawałoby się, iż nikt nie powinien się już na to nabrać. A jednak oszuści nadal je stosują i wykorzystują najczęściej zaufanie i „dobre serce” starszych ludzi.

BABCIA IDZIE DO BANKU

Najpopularniejszym sposobem naciągnięcia upatrzonych osób jest metoda „na wnuczka”. Wymaga ona od oszustów większego zaangażowania, ale też przynosi duży zysk, a pieniądze przechodzą z ręki do ręki bez żadnego stresu. Polega na tym, że do starszej osoby dzwoni młody mężczyzna lub kobieta i podaje się za wnuczka/wnuczkę. Prosi o pożyczenie pieniędzy na lekarstwa, zakupy samochodu. Na koniec najczęściej umawia się na spotkanie, a tuż przed nim dzwoni, że nie może przyjść i przyśle kolegę. Okradziona osoba, która oddała czasami wszystkie swoje oszczędności, dopiero po jakimś czasie dowiaduje się, że nie dała pieniędzy wnuczkowi, ale złodziejowi.

NA POLICJANTA

Oszuści dzwonią do swoich ofiar i podając się za córkę bądź syna twierdzą, że mieli wypadek i potrzebuje pieniędzy, aby uniknąć kary. Później oszust oddaje słuchawkę mężczyźnie, który przedstawia się jako policjant i potwierdził wersję. Ich rola polega na tym, aby uwiarygodnić relację. Ostatnio wśród oszustów popularna jest metoda na oficera policji lub funkcjonariusza CBŚ, którzy ścigają groźnych przestępców finansowych mających swoje wtyczki także w bankach. Proszą o pomoc i dyskrecję. Tajne zadanie starszej osoby polega na tym, że idzie do banku, wybiera pieniądze i zostawia je we wskazanym miejscu. Oszuści zapewniają, że operacja jest pod pełną kontrolą, zaś wypłacającym gotówkę nic nie grozi, ponieważ w banku będą na nich czekały banknoty fałszywe lub prawdziwe, ale specjalnie oznakowane.

NA PRACOWNIKA

Oszuści pukają do drzwi, przedstawiają się jako pracownicy administracji. Informują o awarii, nadpłaconym rachunku, konieczności wymierzenia okien itp. Jeden z oszustów zajmuje domowników (prosi, by pokazać dokumenty, czy odkręcić wodę), drugi szuka kosztowności. Przeszukuje miejsca, w których starsze osoby często trzymają oszczędności: półkę w szafie, na której jest pościel, czy ręczniki.

NA SZKLANKĘ WODY

Do drzwi mieszkania dzwoni najczęściej kobieta. Przeprasza, że przeszkadza, mówi po co przyszła do bloku czy kamienicy (przyszłam do pani sąsiadki, ale jej nie ma). Wmawia domownikom, że się źle poczuła, prosi o szklankę wody. Gdy domownik idzie do kuchni, gość (lub wspólnicy) plądrują mieszkanie. Czasami oszuści wmawiają domownikom, że chcą zostawić kartkę dla nieobecnej w domu sąsiadki.

NA BADANIE

Naciągacze wymyślili kolejną metodę zarobku. Nasze kłopoty zawsze zaczynają się od ich telefonu. Dzwoniący zapraszają na bezpłatne badanie. Sugerują, że reprezentują publiczną służbę zdrowia. Podczas spotkania przeprowadzana jest konsultacja, a senior w tym czasie słucha o możliwości leczenia swoich schorzeń na zupełnie innych warunkach niż w przychodni. Słyszą, że pakiet dofinansowywany jest z Unii Europejskiej lub Narodowego Funduszu Zdrowia. I że to właśnie dzięki temu pakietowi możemy dostać się do lekarza w każdym momencie, zawsze, nie czekając w kolejkach. Tak, przedstawiciele firm zapraszają na bezpłatne badania po to, abyśmy zaciągnęli kredyt na kupno pakietu medycznego, którego koszty wynoszą od 4 do nawet 8 tysięcy złotych.

UWAŻAJ!

W takich sytuacjach zawsze należy potwierdzić fakty przekazywane nam przez nieznajomego, którzy zapukają do naszych drzwi oraz zadzwonić do członka rodziny, aby przekonać się czy jest to prawda. Nie należy przekazywać również pieniędzy osobom, których nie znamy osobiście.

POLICJA APELUJE

Policjanci wciąż apelują o rozwagę i zachowanie czujności. Funkcjonariusze kontynuują działania, mające na celu zminimalizowanie przypadków wyłudzania pieniędzy od starszych osób poprzez liczne akcje i spotkania z seniorami.

Seniorze pamiętaj!

- Nigdy nie przekazuj swoich pieniędzy obcej osobie,

Nigdy nie dzwoń na numery wskazane przez rozmówcę telefonicznego,

- Zadzwoń do bliskich i zapytaj czy faktycznie potrzebują pomocy,

- O próbie wyłudzenia natychmiast poinformuj Policję.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto