Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Seniorzy z Lubasza zwiedzali okolice. Gdzie dotarli i co widzieli? [FOTO]

Z. Kozera
Seniorzy poznawali zabytki architektury sakralnej Lubasza i okolic

Korzystając z dofinansowania władz samorządowych w ramach drugiej edycji konkursu „Kulturalna Gmina Lubasz - 2018”, w drugiej połowie czerwca seniorzy uczestniczyli w wycieczce turystyczno-edukacyjnej zorganizowanej przez Lubaską Radę Seniorów we współpracy z Towarzystwem Seniorów SŁONECZKO. Jej celem było poznanie wybranych zabytków sakralnych Lubasza i Doliny Noteci. Dla wielu uczestników był to pierwszy pobyt na tych terenach, mimo niedalekiej odległości od Lubasza.

Wycieczkę rozpoczęto od mszy św. nowennowej i zwiedzenia lubaskiego kościoła pw. Narodzenia NMP zbudowanego w latach 1750–1761 w stylu barokowym oraz neogotyckiej dzwonnicy z 1856 roku.

Kolejnym elementem programu, który miał również charakter pielgrzymkowy były trzy kościoły filialne parafii pw. Św. Rocha w Wieleniu Północnym oraz dwa kościoły parafialne z południowej strony Noteci. Pierwszym na trasie był zabytkowy drewniany kościół z 1792 roku we wsi Nowe Dwory – pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela. Do jego budowy wykorzystano starą wieżę z kościoła pochodzącego z 1616 roku, ufundowanego przez kasztelana santockiego i międzyrzeckiego, Jana Czarnkowskiego. Drugim - neogotycki kościół w Folsztynie – pw. Św. Piotra i Pawła, zbudowany w 1876 roku z czerwonej cegły z wysoką wieżą, widoczna z drugiej strony rozleglej Doliny Noteci. Trzecim - drewniany szachulcowy kościół w Herburtowie – pw. Matki Boskiej Siewnej, zbudowany w 1787 roku.

Po ich zwiedzeniu seniorzy udali się do kościoła parafialnego zbudowanego w stylu romańskim w Piłce – pw. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej, w którym o godz. 15:00 odmówili koronkę do Miłosierdzia Bożego w intencji pielgrzymów i ich rodzin.

Po posiłku i krótkim odpoczynku ruszyli w drogę powrotną nawiedzając wczesnobarokowy kościół parafialny św. Michała Archanioła i Wniebowzięcia NMP w Wieleniu Południowym, wybudowany w 1615 roku w miejscu starego drewnianego kościoła pw. św. Wojciecha. Fundatorką nowego kościoła była żona Jana Czarnkowskiego Zofia z Herburtów Czarnkowska.

Pełni wrażeń, ubogaceni wiedzą o zabytkach kultury materialnej, wycieczkę zakończyli podsumowaniem i mini konkursem o zabytkach architektury sakralnej Lubasza i okolic. Przewodnikiem po kościołach była miłośniczka historii ziemi czarnkowskiej i trzcianeckiej pani Elżbieta Gajda, kierownik Muzeum w Czarnkowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto