Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śmierć przedszkola, pożar ciężarówki i susza, jakiej nie było. Tygodnik Pilski, 1992 rok

Wojciech Dróżdż
Wojciech Dróżdż
Tego się chyba nikt nie spodziewał: otwarte z przytupem kolejowe przedszkole na osiedlu Górnym w Pile przetrwało tylko pół roku! Więcej szczęścia miał sąsiadujący ze "Smokami" budynek banku, który swego przeznaczenia nie zmienił do dziś. Tragedia zdarzyła się w Grabównie, gdzie spłonęła ciężarówka wraz z kierowcą. Co rusz paliły się też lasy - takiej suszy nie pamiętali najstarsi mieszkańcy regionu...

Nr 645, 31.05.1992 r.

3,5 tys. osób przybyło na kameralny stadion przy ul. Kościuszki, by obserwować pokazowe zawody żużlowe z udziałem Startu Gniezno. Wśród widzów byli także zawodnicy, którzy w latach pięćdziesiątych startowali w zawodach żużlowych w Wągrowcu. Panowie Stanisław Biskup i Henryk Konowalski z łezką w oku wspominali czasy jak na motocyklach typu FIS lub z silnikiem DAB jeździli na wągrowieckim torze. Wypada jeszcze wspomnieć, że na zakończenie pokazu dwie honorowe rundy pod nadzorem trenera Startu – Romualda Łosia wykonali dwaj miejscowi kibice, którzy posiadali odpowiednie uprawnienia.

Nr 646, 7.06.1992 r.

Była trzecia nad ranem 26 maja br., kiedy Teresa Kądek zauważyła, że po drugiej stronie ulicy pali się ciężarówka. Zbudziła męża. Po powiadomieniu straży pożarnej wybiegli razem z domu. Ciężarówka płonęła niczym pochodnia – w środku, w kabinie kierowcy był człowiek. Mąż pani Kądek próbował go wydobyć, ale okazało się to niemożliwe – poparzył sobie tylko rękę i czoło. Wkrótce potem przyjechała straż pożarna. Po ugaszeniu ognia znaleziono straszliwie spalone zwłoki osoby, której nie sposób było zidentyfikować. Podczas dochodzenia ustalono, że kilka godzin wcześniej niecały kilometr od Grabówna (w połowie trasy Piła – Wyrzysk) przy stojących przy szosie kilku domach zatrzymał się „Liaz” z przyczepą w całości załadowany meblami. Jego kierowca powiedział mieszkającym w pobliżu ludziom, że uszkodził mu się wąż ciśnienia oleju i że będzie musiał tutaj przenocować… (kor)

Nr 646, 7.06.1992 r.

Jak zapowiadaliśmy w obszerniejszej publikacji, w minionym miesiącu (21 maja) Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej uroczyście nadano imię drugiego po Stanisławie Staszicu wielkiego pilanina – Pantaleona Szumana. Ten wybitny prawnik i polityk działał w Wielkopolsce w pierwszej połowie XIX wieku, a w czasach późniejszych został niemal zapomniany. (…) Nadaniu imienia towarzyszyło sympozjum naukowe i otwarcie okolicznościowej wystawy obrazującej życie i działalność wybitnego Wielkopolanina rodem z Piły. Jego zasługi przypomniane zostały i będą popularyzowane głównie dzięki inicjatywie dyrektora WBP w Pile – Marii Bochan. (Zuzanna Przeworska, Jan Arski)

Nr 646, 7.06.1992 r.

- Krzy-siek! Krzy-siek! Krzy-siek! - równo skanduje zebrany na sali tłum. Rozbłyskują kolorowe światła i za konsoletą staje młodzian ubrany w białą koszulę z frędzlami wzdłuż rękawów. (…) Przygoda z muzyką, która z czasem przerodziła się w profesję, zaczęła się dla niego w 1975 roku. W zorganizowanym w MDK konkursie prezenterów otrzymał od jego organizatora, Wieśka Urbańskiego, nagrodę – singiel Carla Douglasa „Kung Fu”. (…) W pierwszych dniach maja zorganizował licytację starych plakatów singli i płyt CD, podczas której można było zobaczyć pierwszy raz wystawioną kronikę, którą Krzysztof Belak prowadzi od początku swojej dyskotekowej działalności. (…) Łącznie na aukcji uzbierano 864 tys. zł. Cała suma została przekazana na konto pomocy Szymkowi Kuśmierczakowi, 13-letniemu chłopcu choremu na nerki. (Dariusz Michalski)

Nr 647, 14.06.1992 r.

Podczas konferencji prasowej wojewody pilskiego zapoznano dziennikarzy z rezultatami kilkudniowego pobytu oficjalnej delegacji województwa pilskiego w powiecie Schwalm – Eder w Niemczech, w celu nawiązania współpracy z tym regionem. (…) Zanim podpisany zostanie układ, strony umówiły się, by jego zasadnicze założenie, którym będzie współpraca w różnych dziedzinach gospodarki i kultury oraz wymiana grup młodzieży szkolnej, już było realizowane. (jas)

Nr 648, 21.06.1992 r.

Około 25 tysięcy widzów podziwiało przez dwa dni zmagania najlepszych motorowodniaków Europy, którzy na Jeziorze Miejskim w Chodzieży rywalizowali w ramach drugiej eliminacji ME Formuły 500. Wspaniale zaprezentował się zawodnik ze Żnina, Tadeusz Haręza, który mimo defektu w pierwszym wyścigu wygrał dwa następne i stał się liderem klasyfikacji generalnej. (Krzysztof Lewandowski)

Nr 648, 21.06.1992 r.

Niewiele ponad pół roku minęło od chwili uruchomienia nowego przedszkola kolejowego w Pile do decyzji Pomorskiej DOKP o jego likwidacji. W pierwszych dniach stycznia br. zarówno dyrekcja przedszkola, jak i Zarząd Miejski zostali poinformowani, iż z powodu wstrzymania przez Ministerstwo Finansów refundacji kosztów z tytułu prowadzenia tego typu placówek – kolejowe przedszkole w Pile przestanie istnieć z końcem czerwca. (Anna Forecka)

Nr 651, 12.07.1992 r.

Znowu powiało elegancją. Otwarty został w Pile kolejny bank, a właściwie nowa siedziba zasiedziałego od dawna w tym mieście Banku PKO S.A. Na początku jedynie ekspozytura tego banku mieściła się w maleńkiej kanciapce przy ul. 1 Maja, potem przeniosła się do nieco okazalszej siedziby przy ul. Sikorskiego, by wreszcie znaleźć miejsce w bardzo oryginalnym, nowym budynku przy ul. Wyspiańskiego. (l)

Nr 651, 12.07.1992 r.

Żółte trawniki, karłowate zboża, wypalone łąki, przyklapnięte warzywa. Ziemia popękana, spragniona wody… I ludzie spoceni, zdenerwowani, szukający cienia – najchętniej nad wodą, wypijający litry napojów! Jakkolwiek by liczyć, wynik pozostaje ten sam: od dwóch miesięcy żar leje się z nieba, kilka razy zapowiadany deszcz nie spadł – chmury z daleka omijały nasz rejon. Plony będą niższe o około 50 procent niż zwykle. - Chyba najstarsi ludzie nie pamiętają takiej suszy – mówią młodsi, zaś starsi kiwają głowami. Potwierdzają, że takiej suszy nie przeżyli! (Bożena Wolska)

Nr 652, 19.07.1992 r.

Kończyła się niedziela, 5 lipca br. Dwudziestokilkuletnia dziewczyna wyszła z dyskoteki w pilskim pubie „Kosmos” przy ul. Bydgoskiej z zamiarem powrotu do domu. (…) Tuż za sklepem mięsnym, gdzie zaczyna się mały nadrzeczny park rozciągający się między dwoma mostami, wyszedł z zarośli mężczyzna. Doskoczył do niej z tyłu, zacisnął ręce na szyi, wciągnął w krzaki. Groził pobiciem. Bała się wołać o pomoc, żeby nie skończyło się czymś gorszym, zresztą każda próba wydobycia głosu z zaciśniętego gardła kończyła się większym uciskiem. Została zgwałcona. W środku sporego miasta. (…) Decyzją prokuratora podejrzany o dokonanie gwałtu, kilkakrotnie karany już za przestępstwa przeciwko życiu i mieniu, został tymczasowo aresztowany. Wszczęto przeciwko niemu śledztwo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto