Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sołtysi z powiatu pilskiego. Tak świętowali Dzień Sołtysa [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Martin Nowak
Martin Nowak
Dzisiaj (11 marca) przypada Dzień Sołtysa. Szefowie wsi, znajdujących się na terenie powiatu pilskiego, świętowali dwa dni wcześniej podczas Powiatowego Dnia Sołtysa. Obchody były uroczyste. Miały miejsce w "Iskrze".

Powiatowy Dzień Sołtysa w Pile

Sołtys - jak można nazwać go inaczej? Człowiek orkiestra, menadżer, złota rączka, ktoś od wszystkiego... Dzisiejszy sołtys nie może już tylko zajmować się sprzedażą kurcząt czy organizacją wakacyjnego wojażu. Teraz to coś znacznie więcej, to szukanie sposobu na rozwój mieszkańców i małej Ojczyzny.

- Wieś Białośliwie jest dużą wsią. Jest zatem sporo biegania i codziennie jest coś do załatwienia. Z ważniejszych inwestycji mogę wymienić to, że w ubiegłym roku skończyliśmy budowę pięknego placu zabaw, zrobiliśmy też park na nowo. Jestem bardzo z nich zadowolona -

mówi Alicja Pinkowska, sołtyska Białośliwia.

Pani Alicja jest bardzo energiczna, a uśmiech nie schodzi z jej twarzy. W działaniu odnajduje siłę, a szuka jej także poza terenem gminy Białośliwie.

- Dostałam się do programu Fundacji Wspomagania Wsi, dzięki czemu poznałam sołtysów z całej Polski. Co roku uczestniczę w spotkaniach i konferencjach - najbliższa odbędzie się w sobotę w Piasecznie. Są to miłe spotkania, z których można wynieść wiele dobrego. To ma później przełożenie w działaniach we wsi -

podkreśla Alicja Pinkowska, która aktywnie działa również m.in. w Kole Gospodyń Wiejskich "Włościanki".

Kobieta przyznaje, że praca sołtysa nie należy do łatwych i jest wymagająca, ale ona to po prostu lubi. Ma nadzieję, że w przyszłej kadencji dalej będzie mogła sprawować tę funkcję.

Powiatowy Dzień Sołtysa odbył się w Centrum Powiatowym ISKRA w Pile. Przybyli nie tylko sołtysi ze wszystkich gmin powiatu pilskiego, ale również wójtowie i burmistrzowie. Nie zabrakło przemówień i życzeń.

- Niezmiernie miło jest się z Wami spotkać w tak licznym gronie. Bardzo doceniam Waszą pracę i dzisiaj jest ta chwila, aby Wam za nią podziękować. To Wy stykacie się bezpośrednio z mieszkańcami, z ich problemami i oczekiwaniami. Dbacie o rozwój swoich miejscowości, pozyskujecie środki na ciekawe inicjatywy, wydarzenia, współpracujecie z samorządami, różnymi instytucjami i stowarzyszeniami. Co najważniejsze jednak, cieszycie się ogromnym zaufaniem mieszkańców. Gratuluję i życzę Wam kolejnych sukcesów -

mówił Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

FILM Z UROCZYSTOŚCI

od 16 lat

111 - tyle sołectw funkcjonuje w gminach na terenie powiatu pilskiego, a co za tym idzie tylu jest też sołtysów. Najwięcej sołectw, bo aż 23 jest w gminie Łobżenica. Z kolei na 111 sołtysów, te zaszczytne funkcje sprawuje 45 pań.

- Rola sołtysa z biegiem czasu się zmieniła i nie przypomina już tej tradycyjnej, zwłaszcza w miejscowości taka jak nasza, która nie jest typowo rolnicza. Współczesna rola sołtysa to tak naprawdę integracja mieszkańców i dbanie o ich potrzeby. Skupiamy się na tym, żeby nasi mieszkańcy czuli, że mieszkają w miejscu dla nich przyjaznym. Moją rolą sołtysa jest dbanie o to, żeby mieli rozrywkę i pola do aktywności. Żeby ich dzieci miały aktywność i mogły uczestniczyć w różnego rodzaju zajęciach -

mówi Julita Lehman, która sołtysem Dobrzycy (w gm. Szydłowo) jest już drugą kadencję.

Według kobiety, sołtys musi lubić pracę społeczną i mieć poczucie misji. Poza tym, powinien mieć także empatię. Czego życzyłaby sobie i swoim kolegom, koleżankom?

- Więcej czasu wolnego, bo ta funkcja jest naprawdę bardzo angażująca.

Od 2007 roku sołtysem wsi Wiktorówko (w gm. Łobżenica) jest Franciszek Kapeja. To człowiek czynu, który żadnej pracy się nie boi. W jego misji nie ma przypadku. To człowiek, który działa według planu.

- Miał być chodnik jest chodnik. Miał być odnowiony odcinek drogi asfaltowej, więc zostało to zrobione. Co jeszcze się udało? M.in. urządzić plac zabaw dla dzieci i odnowić salę OSP -

wymienia Franciszek Kapeja.

Planów ma jeszcze sporo, dlatego - jak już zapowiada - chce wystartować w następnych wyborach na sołtysa.

- Chciałbym być sołtysem jeszcze przez następną kadencję, a później odpuszczę i będę odpoczywać.

„Sołtys tyle może ile mu wieś pomoże” - takie przekonanie często istnieje wśród sołtysów. Ile jest w nim prawdy? Sołtys Auguścina w gminie Wyrzysk mówi, że sporo.

- Samemu nie można nic zdziałać, trzeba współpracować z innymi ludźmi -

mówi Mateusz Dutkiewicz.

Jest to jeden z najmłodszych sołtysów w powiecie. Ma około 30 lat i jest to jego pierwsza, ale - być może - nie ostatnia kadencja. Ma on apetyt na więcej.

- Warto być sołtysem, bo dużo można zdziałać dla swojej miejscowości i lokalnej społeczności. Na tym się skupiam.

W imieniu sołtysów staroście pilskiemu za zorganizowanie uroczystego spotkania podziękowała Dorota Hutek, sołtys wsi Rzadkowo, w gminie Kaczory. Podczas spotkania, nie zabrakło części artystycznej. Przed sołtysami wystąpiła piekielnie zdolna wokalistka Beata Spychalska, która szerszej publiczności może być znana dzięki udziałowi w programie The Voice of Poland.

Sołtysi z powiatu pilskiego. Tak świętowali Dzień Sołtysa [Z...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto