Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śp. Romanowi Chwaliszewskiemu nadano tytuł Honorowego Obywatela Gminy Wyrzysk

Szymon Chwaliszewski
Szymon Chwaliszewski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
- Był on nauczycielem historii, regionalistą, wieloletnim konserwatorem zabytków w Pile oraz honorowym członkiem Towarzystwa Przyjaciół Wyrzyska. Uznanie zyskał także dzięki działalności publicznej i działalności społecznej, kulturalnej oraz popularyzacji historii Gminy Wyrzysk i regionu - mówi Bogusława Jagodzińska - burmistrz Wyrzyska.

O nadaniu tego tytułu jednogłośnie zdecydowali radni gminy i miasta Wyrzysk podczas uroczystej LXXIV sesji Rady Miejskiej w Wyrzysku.

Roman Chwaliszewski zmarł 10 listopada 2022 roku. Dał się poznać jako nauczyciel historii, muzealnik i regionalista. Przez jakiś czas pracował także jako Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Urodził się 1 lipca 1948 roku w Czajczu, w gminie Wysoka. Pracę zawodową zaczynał w Wyrzysku. Mocno związany był też z Piłą.

- Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Łobżenicy, a następnie Studium Nauczycielskiego w Poznaniu rozpoczął studia magisterskie na Wydziale Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Po uzyskaniu dyplomu w roku 1974 podjął pracę jako nauczyciel historii w szkole podstawowej i zawodowej w Wyrzysku. W latach 1976-1988 był kustoszem i zastępcą dyrektora Muzeum Okręgowego w Pile, a od roku 1988 do 1990 pełnił funkcję dyrektora Biura Dokumentacji Zabytków w Pile. W okresie 1991 - 2018 był Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, a następnie kierownikiem Delegatury w Pile Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu - wspomina się go na portalu Dawna Wysoka.

Roman Chwaliszewski od 2018 roku posiadał tytuł Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Wysoka. Od 7 grudnia 2023 roku uznany został również za Honorowego Obywatela Gminy Wyrzysk.

Stadion zyskał imię

Podczas obrad Radni RM podjęli także uchwałę w sprawie nadania imienia Stadionowi Miejskiemu w Wyrzysku. Zgodnie z uchwałą stadion ten będzie nosił imię Leszka Peplińskiego.

- Leszek Pepliński prężnie działał na rzecz rozwoju sportu w Gminie Wyrzysk. Był on wieloletnim Prezesem Wyrzyskiego Ludowego Klubu Sportowego „Łobzonka” - mówi Bogusława Jagodzińska - burmistrz Wyrzyska.

Podczas sesji postać dr. Romana Chwaliszewskiego przedstawił wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Wyrzysku Ryszard Sell, a osobę Leszka Peplińskiego inicjator nadania imienia Stadionowi Miejskiemu w Wyrzysku - dr Bogdan Winowski.

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo z tej uroczystości:

emisja bez ograniczeń wiekowych

Śp. Romanowi Chwaliszewskiemu nadano tytuł Honorowego Obywat...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto