Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spacer do gwiazd i rekordowe bańki mydlane

MIN
Zamykanie ludzi w bańce mydlanej.
Zamykanie ludzi w bańce mydlanej. Paula
V Festiwal Nauki na pilskiej PWSZ rusza już w poniedziałek - 11 kwietnia. Sprawdź program!

W poniedziałek rusza piąty Festiwal Nauki w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Pile. Przez pięć dni na własne oczy można będzie przekonać się, że nauka "nie boli" - przeciwnie, można z niej mieć wiele frajdy. Festiwal otwarty jest dla każdego.

Tegoroczna impreza potrwa aż pięć dni od 11 do 15 kwietnia. Festiwal prowadzony jest pod hasłem "Obecność i ślad", które odnosi się do osiągnięć myśli ludzkiej w naukach przyrodniczych. Ze względu na fakt ogłoszenia roku 2011 "Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie" w programie Festiwalu znalazło się szereg atrakcji pobudzających wyobraźnię i umożliwiających lepsze zrozumienie nauk ścisłych - służyć temu będą prezentacje, pokazy, doświadczenia chemiczne i fizyczne.
Specjalnie z tej okazji, by wprowadzić w festiwalową tematykę, udało się wypożyczyć z warszawskiego Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, wystawę obrazującą życie i twórczość Noblistki! Wystawa będzie w Pile tylko kilka dni (od 4 do 8 kwietnia)! Wszystkich spragnionych wiedzy o dwukrotnej laureatce nagrody Nobla, zapraszamy do Galerii "Na poddaszu" PWSZ w Pile.

Zobacz program V Festiwalu Nauki

Przygotowywane przez uczelnię atrakcje, każdego roku wprowadzają nową jakość w prezentowaniu świata nauki. W tym roku poprzeczka ta znowu podniesiona została wyżej...

Niezwykłym wydarzeniem tegorocznego Festiwalu, będzie obecność Ambasadora Francji oraz przedstawicieli Francuskiej Misji Ekonomicznej , którzy wraz z władzami rektorskimi uczelni oraz parlamentarzystami i władzami lokalnymi uroczyście otworzą V Festiwal Nauki w Pile.

Oficjalna strona V Festiwalu Nauki

Największe w Polsce bańki mydlane

Autorski program prezentowany podczas Festiwalu Nauki na terenie kampusu pilskiej PWSZ obejmie:
- puszczenie WIELKICH BANIEK MYDLANYCH - pokaz plenerowy,
- zorganizowanie stoiska do… ZAMYKANIA LUDZI W BAŃCE MYDLANEJ - w hali sportowej;
- przeprowadzenie pokazu sztuczek z bańkami mydlanymi tzn. bańki w różnych kształtach, bańki z dymem, bańki z gorącą parą wodną, bańki niepękające…
Autorem i wykonawcą tej widowiskowej części Festiwalu Nauki będzie Jakub Bochenek z Krakowa - uczestnik programu "Mam talent", człowiek, który opracował, strzeżony tajemnicą, płyn do wielkich baniek mydlanych. Dzięki niemu można uzyskać olbrzymie, nawet 2- metrowe bańki mydlane oraz zamknąć człowieka w bańce. Założona przez niego firma Firma TUBAN jest pierwszą i jedyną w Polsce, a nawet w Europie, firmą produkującą płyn do wielkich baniek mydlanych.

Mobilne planetarium

Przenośne planetarium to nowa forma edukacji astronomicznej, rozpowszechniona w wielu krajach na świecie, a ostatnio torująca sobie drogę również w Polsce. W planetarium prezentowane są zjawiska związane z dobowym i rocznym ruchem sfery niebieskiej, zmiany położenia planet i fazy Księżyca, zaćmienia Słońca i deszcze meteorów. Zobaczysz, jak zmienia się wygląd nieba w zależności od pory roku i miejsca obserwacji na Ziemi. Przed tobą podróż przez Układ Słoneczny, przechadzka po Marsie i lądowanie na Księżycu... 11 kwietnia, hala sportowa pilskiej PWSZ, od godz. 10.00 do 13.00.
Jakub Bochenek jest przykładem na to, że we współczesnym świecie można utrzymywać się z baniek mydlanych…

W rocznicę Nobla

W setną rocznicę przyznania Marii Skłodowskiej-Curie Nagrody Nobla w dziedzinie chemii za odkrycie nowych pierwiastków polonu i radu, Sejm i Senat RP postanowiły oddać hołd jednemu z najwybitniejszych naukowców naszych czasów, ogłaszając Marię Skłodowską-Curie patronką roku 2011.
Z okazji obchodów Roku Marii Skłodowskiej-Curie, warszawskie Muzeum jej imienia przygotowało specjalną wystawę, prezentującą poszczególne etapy życia zawodowego i prywatnego Noblistki. Wystawa ta trafi również do Piły! Wszystkich zainteresowanych wystawą "Życie i dokonania Marii Skłodowskiej -Curie" zapraszamy od 4 do 8 kwietnia do Galerii "Na poddaszu" PWSZ w Pile.

Obecność i ślad

Jeden z tegorocznych projektów Stowarzyszenia Przyjaciół Festiwalu Nauki w Pile znajdzie finał podczas V Festiwalu Nauki. 12 kwietnia kilkudziesięcioro twórców przedstawi swoje prace, wykonane w trakcie warsztatów pod opieką artysty fotografika Wojciecha Beszterdy. Najlepsze z nich złożą się na wystawę fotograficzną "OBECNOŚĆ I ŚLAD". Na wernisaż wystawy zapraszamy o godz. 17.00 do Galerii "Na poddaszu" przy ul. Podchorążych 10 w Pile.
Tegoroczne warsztaty fotograficzne prowadzone były od lutego dla 100 pasjonatów fotografii. Prace powstałe podczas tych wielogodzinnych spotkań posłużą także jako ilustracja kolejnej książki pisanej o Pile przez jej mieszkańców, dofinansowanej przez Gminę Piła.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto