Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spełniony sen o pszczołach. W edukacyjnej pasiece Fundacji Pszczoła zamieszkały krainki

Agnieszka Świderska
Agnieszka Świderska
W edukacyjnej pasiece zamieszkały pszczoły polskiej rasy Krainka linii Galicja
W edukacyjnej pasiece zamieszkały pszczoły polskiej rasy Krainka linii Galicja fot. Rafał Tomczyk
Bożena Wola, prezeska fundacji Pszczoła, należy do osób, dla których nie istnieją żadne szklane sufity. Jest znana z tego, że marzenia zamienia w rzeczywistość, a konkretnie to w miód.

Takie właśnie miodne marzenie spełniło się na tyłach campusu Nadnoteckiego Instytutu UAM, gdzie stanęła pierwsza w Pile edukacyjna pasieka i powstał społeczny ogród. Pod koniec maja ruszyła zbiórka, a już po kilku pierwszych godzinach Fundacja zamówiła prawie 500 metrów ziemi pod przyszły ogród.

Aby powstała pasieka i ogród marzeń potrzebne było 75 tys. złotych. Zbiórka zakończyła się sukcesem, choć przyniosła niewiele ponad 20 tys. złotych. Siła marzeń okazała się jeszcze większa. Ogród powstał na podstawie projektu zieleni przygotowanego przez Agnieszkę Hubeny-Żukowską, która brała udział również w pierwszych pracach przy jego zakładaniu.

- Krzewy, będą stanowiły żywopłot i zabezpieczenie przed zwierzętami, których jest sporo w tym rejonie Piły - wyjaśnia projektantka Agnieszka Hubeny-Żukowska. - Przede wszystkim rośliny są miododajne i pyłkodajne, są zatem doskonałym uzupełnieniem diety pszczół. Mamy tu maliny, czarne porzeczki, czy dereń jadalny. To dopiero początek, bo do projektu wybrałam prawie 70 gatunków roślin, które będziemy sukcesywnie dosadzać.

Ogród jest społeczny nie tylko z nazwy. Pierwsze drzewa i krzewy sadzili w nim sami pilanie. Chętni znaleźli się także w okolicach Piły, a nawet w Poznaniu. Przygotowali i zabezpieczyli także pasieczysko. I tak płot prawie w całości postawili przyjaciele Fundacji ze Stowarzyszenia Jeziorki Aktywna Wieś. Z kolei ule, w których zamieszkały pszczoły, również zostały pomalowane podczas wspólnej akcji. Zamieszkały w nich pszczoły polskiej rasy Krainka linii Galicja.

- Galicja to linia wyprowadzona w pasiece hodowlanej Gospodarstwa Pasiecznego „Pasieka Szeligów”. Hodowca zapewnia, że pszczoła ta bardzo dobrze sprawdza się w przydomowych pasiekach ze względu na jej łagodne zachowanie. I właśnie ze względu na łagodne cechy została wybrana do naszego miasta. Nasza pasieka ma charakter społeczny i musimy zapewnić bezpieczeństwo wolontariuszy, którzy będą pracować i wypoczywać w tym ogrodzie- mówi prezeska Fundacji Pszczoła Bożena Wola.

Fundacja Pszczoła uczy i pokazuje jak harmonijnie współistnieć w środowisku naturalnym. Prowadzi zajęcia edukacyjne w przedszkolach, szkołach, na uczelniach, współpracuje również z firmami, które troszczą się o świat, w jakim funkcjonują.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto