Spółka Wodno - Ściekowa Gwda w Pile najlepsza w Polsce. Co okazało się hitem inwestycyjnym? Otóż docieplenie ścian siedziby spółki i zmiana ogrzewania budynków znajdujących się przy Walki Młodych. Doceniono zarówno zminimalizowanie uciekającego ciepła jak i tani, a zarazem ekologiczny sposób jego pozyskiwania.
- Wprowadziliśmy spółkę w XXI wiek - mówił zadowolony Tomasz Wojciechowski, prezes spółki "Gwda".
Na czym polega innowacyjność w ogrzewaniu budynków "Gwdy"?
- Zamieniliśmy drogą kotłownię olejową na pompę ciepła. Ale najważniejsze jest to, że ciepło pozyskujemy z tego, co oddają nam pilanie, czyli z ciepłej wody, która spływa z wanien, brodzików prysznicowych - tłumaczył prezes.
Do spółki wędrują bowiem miejskie ścieki i tu są oczyszczane. Pompa pobiera z nich ciepło, którym później ogrzewane są budynki. spółki. Projekt budowy pompy wykonał pilski architekt Lech Wojtasik. Cała inwestycja pochłonęła około 80o tys. zł. Ale 500 tysięcy to kredyt z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.
>>> Kliknij też: 20 lat Amazonek z Piły
- Inwestycja w wersji pesymistycznej powinna nam się zwrócić w ciągu 7 lat. Ponadto 15 procent kredytu mamy mieć umorzone - dodał prezes Wojciechowski.
Piotr Głowski, prezydent Piły wręczając puchary i dyplomy powiedział:
-Ta inwestycja wpisuje się w politykę miasta, która stawia na ekologiczne ciepło. Podobnie uczyniła MEC, która będzie produkowała prąd i ciepło z kogeneratora.

Strefa Biznesu: Jaką decyzję podejmie w grudniu RPP?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?