Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sport w gminie Kaczory. Nie tylko pływalnia i piłka

Wojciech Dróżdż
Wojciech Dróżdż
Brodna, Dziembowo, Dziembówko, Jeziorki, Kaczory, Krzewina, Morzewo, Prawomyśl, Równopole, Rzadkowo, Śmiłowo i Zelgniewo to sołectwa wchodzące w skład gminy Kaczory. Każde z nich ma swoją historię i tożsamość. Każde ma również oddanych miłośników sportu i rekreacji, którzy dbają zarówno o własne zdrowie, jak i o samopoczucie innych mieszkańców.

Gmina Kaczory to jedna z dziewięciu gmin powiatu pilskiego, oddalona od stolicy Wielkopolski - Poznania o 91 km. W każdej z kilkunastu miejscowości wchodzących w jej skład mieszkańcy mają zapewnione komfortowe warunki do życia oraz do uprawiania sportu. Najlepszym wyznacznikiem wysokiego standardu życia jest liczba ludności, która w ostatnich 26 latach powiększyła się o 43%. Od wielu lat stanowisko wójta gminy sprawuje Bunon Wolski.

Atutem gminy jest dobrze rozbudowana baza sportowo-rekreacyjna. Mieszkańcy do rozwijania swoich pasji związanych ze sportem mogą korzystać z trzech funkcjonalnych hal sportowych, usytuowanych w Kaczorach, Śmiłowie i Dziembowie oraz z trzech stadionów, wyposażonych w pełnowymiarowe boiska piłkarskie, trybuny oraz szatnie. W poszczególnych sołectwach znajdziemy też boiska sportowe, na których każdy wybierze coś dla siebie. Można tam zagrać w piłkę nożną, koszykową czy siatkową. Na boiskach sportowych pasje realizują cztery kluby sportowe. W gminie Kaczory zlokalizowane są również place zabaw oraz siłownie napowietrzne.

Prawdziwą sportową perełką jest pływalnia „Relaks”, gdzie w cenie biletu mieszkańcy mają zapewniony dostęp do dwóch basenów, zjeżdżalni, jacuzzi i kompleksu saun. Na terenie pływalni znajdują się ponadto inne atrakcje: grota solna, bar, siłownia i gabinet masażu.

W ciągu roku bardzo dużo się tutaj dzieje. Liczne imprezy sportowo-kulturalne przyciągają nie tylko mieszkańców gminy ale również wielu przyjezdnych. Największym zainteresowaniem cieszą się: Bieg Uliczny „Kaczorska 10” o Puchar Wójta Gminy Kaczory, Turniej Judo Dzieci o Puchar Wójta Gminy Kaczory, a także Gala Jeździecka, która od 19 lat rokrocznie odbywa się w Dziembówku.

Należy nadmienić, że mieszkańcy gminy osiągają sukcesy w szerokich kręgach sportowych w kraju i za granicą. Przede wszystkim mowa o Adamie Stodolskim - judoce oraz Remigiuszu Olszewskim - lekkoatlecie. Obaj pochodzą z Kaczor. Adam Stodolski jest aktualnym mistrzem Polski juniorów w kategorii do 73 kg. Odnosi również sukcesy za granicą, często zajmując miejsca na podium. Remi-giusz Olszewski w tym roku ponownie został mistrzem Polski w biegu na 60 metrów. Zdobył ten tytuł szósty raz z rzędu!

Na ziemię kaczorską z pewnością warto zajrzeć. Sport i kultura fizyczna to jedno. Druga strona medalu to piękna przyroda, która potrafi zachwycić najbardziej wy-magajcych turystów. Mieszkańcy bardzo cenią swoją małą ojczyznę i wypoczynek z dala od miejskiego zgiełku. Kaczory - tu warto być!

***

Bez wątpienia sportową perełką gminy Kaczory jest pływalnia „Relaks”. Początkowo nie brakowało sceptyków, kręcących nosem na wieść o tej inwestycji. Dziś ich głosów już w ogóle nie słychać. Najwspanialszą rekomendacją dla kaczorskiej pływalni jest duża liczba osób przyjeżdżających do „Relaksu” z pobliskich miejscowości, które posiadają własne baseny, a więc z Piły i Chodzieży.

Pływalnię otwarto 10 października 2013 roku. Na jej główną część składa się niecka sportowa z sześcioma torami o długości 25 metrów i głębokości od 1,2 m do 1,8 m, basen rekreacyjny z dwoma torami do nauki pływania o wymiarach 12,5 m x 8 m x 0,75 m, zjeżdżalnia, bicze wodne oraz okrągła wanna z hydromasażem. W cenie biletu można również skorzystać z sekcji rekreacyjno-wypoczynkowej, która składa się z trzech saun (fińskiej, rzymskiej oraz na podczerwień), groty solnej, a także ze specjalnej strefy schładzania. Na terenie pływalni znajdują się również bar, siłownia i gabinet masażu.

Nauczyć się pływać lub doskonalić swoje umiejętności można w jednej z dwóch szkółek pływania oraz trzech szkółek nurkowania. Basen czynny jest we wszystkie dni tygodnia od godziny 9 do 21. W arto podkreślić, że w ramach cotygodniowych lekcji wychowania fizycznego, na basen uczęszczają uczniowie wszystkich szkół podstawowych z gminy Kaczory.

Wiele powodów do radości mają także rowerzyści, którzy przemierzają na swoich jednośladach ziemię kaczorską. Dzieje się tak dlatego, że gmina Kaczory znajduje się w czołówce gmin powiatu pilskiego pod względem łącznej długości ścieżek rowerowych. W 2018 roku do użytku oddano ścieżkę łącząca centrum Kaczor z dwoma sąsiednimi miejscowościami - Śmiłowem i Morzewem. W 2019 roku nastąpiło oficjalne otwarcie ścieżki rowerowej Kaczory - Piła. Gmina Kaczory jednak na tym nie zaprzestaje. W 2020 roku ma zostać oddana ścieżka Kaczory - Krzewina - Dziembowo, a w planach jest tworzenie kolejnych, które ułatwią przemieszczanie się niezmotoryzowanym mieszkańcom oraz turystom. Ścieżki rowerowe do Śmiłowa i do Piły charakteryzują się separacją od ruchu samochodowego oraz długimi odcinkami osłoniętymi drzewami, dzięki czemu korzystanie z tej formy transportu jest bezpieczne i komfortowe, również ze względu na zmniejszenie natężenia hałasu oraz oparów spalin.

W gminie Kaczory odbywa się wiele imprez sportowych, które nierzadko mają bardzo bogatą historię. Bez wątpienia osobliwym i popularnym przedsięwzięciem jest coroczna Gala Jeździecka w Dziembówku. Równie efektownie prezentują się dzieje Turnieju Judo dla Dzieci i Młodzieży o Puchar Wójta Gminy Kaczory.

Mały jubileusz obchodził w poprzednim roku bieg pod nazwą „Kaczorska Dziesiątka”, któremu w rozwoju wydatnie pomógł wzrost popularności masowego biegania i - przede wszystkim - wspaniała organizacja.

Skoro już o judo mowa warto wspomnieć o Uczniowskim Klubie Sportowym Leśnik Kaczory, gdzie swoją przygodę z tym olimpijskim sportem rozpoczynał Adam Stodolski. Adam to między innymi złoty i srebrny medalista mistrzostw Polski juniorów, a także dwukrotny brązowy medalista czempionatu seniorskiego. Podczas Pucharu Europy Juniorów zajmował trzecią i piątą lokatę.

***

Nie ma wątpliwości, że sportem numer jeden na świecie jest piłka nożna. Żadna inna dyscyplina nie cieszy się równie wielką renomą. Także w gminie Kaczory futbol ma poczesne miejsce i oddanych fanów.

Trzy najpopularniejsze zespoły piłkarskie to Zjednoczeni Kaczory, Noteć Dziembowo i Okran Śmiłowo - wszystkie firmowane przez Ludowe Zespoły Sportowe (LZS). Cała trójka występuje obecnie w klasie okręgowej. Parę pięter niżej, na poziomie typowo amatorskim, piłkę nożną uprawiają także zawodnicy Zelgniewskiego Klubu Sportowego.

Piłka nożna w stolicy gminy nie jest obca również kobietom, które w barwach Zjednoczonych występowały w odrębnej lidze i wygrały niejeden mecz. Zresztą Zjednoczonym Kaczory prezesuje kobieta - Mariola Wysocka.

Każdy z wymienionych zespołów ma grono wiernych kibiców, którzy z przyjemnością obserwują ligowe potyczki z trybun. Mecze ogląda się komfortowo ze względu na ukończoną modernizację sektorów dla publiczności. Te prezentują się okazale i stanowią dodatkową zachętę do pozostania na sportowym widowisku.

Ale nie samą piłką człowiek żyje. W Kaczorach mieszka również wybitny lekkoatleta, Remigiusz Olszewski. Ten 28-letni dzisiaj sprinter to najszybszy Polak na krótkich dystansach. Zimą 2020 roku urodzony w Pile Remik zdobył szósty z rzędu złoty medal halowych mistrzostw kraju w biegu na 60 metrów! Hala w Toruniu, gdzie zorganizowano czempionat, była dla niego wyjątkowo szczęśliwa również kilkanaście dni wcześniej, podczas mitingu Copernicus Cup. Wtedy bowiem nasz lekkoatleta poprawił rekord życiowy (6,61 s)!

Sześć mistrzostw z rzędu robi wielkie wrażenie, tym bardziej, że to równie imponująca seria, jaką przed laty osiągnął niezapomniany Marian Woronin. Obecnie Remi-giusz reprezentuje barwy Zawiszy Bydgoszcz i stara się o nominację olimpijską. Do jego największych sukcesów poza krajowym podwórkiem można zaliczyć drugie miejsce na młodzieżowych mistrzostwach Europy w sztafecie 4 x 100 metrów, zwycięstwo w drużynowych mistrzostwach Europy w tej samej konkurencji, a także półfinał halowych mistrzostw świata i Europy na dystansie 60 metrów.

Mówi się, że bieganie to najprostsza forma ruchu. Wiele w tym prawdy, ale w jednym rzędzie należy postawić również marsz. Maszerujących mieszkańców gminy Kaczory jest bardzo wielu. Duża część z nich uprawia popularny na całym świecie nordic walking. Niektórzy organizują nawet specjalne imprezy dla chodziarzy z kijkami.

Na czoło wysuwa się w tym zestawieniu Rajd Graniczny Nordic Walking w Jeziorkach, który z powodzeniem i przytupem przygotowują między innymi reprezentanci stowarzyszenia Jeziorki Aktywna Wieś. Rajd ma nie tylko wymiar rekreacyjny, ale również historyczny. Wspólny spacer służy przypomnieniu bohaterskiej postawy kaprala Piotra Konieczki, polskiego żołnierza, który jako jeden z pierwszych poległ w obronie ojczyzny 1 września 1939 roku. Część historyczną ubogaca zwykle konkurs wiedzy.

To tylko niektóre atrakcje, jakie czekają na mieszkańców i gości gminy Kaczory. Paleta możliwości jest w tym zakątku Wielkopolski bardzo bogata, warto przekonać się o tym osobiście.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto