Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sport w mieście i gminie Krzyż Wielkopolski. Futbol, biegi, tenis stołowy i co jeszcze?

Wojciech Dróżdż
Wojciech Dróżdż
Piłka nożna, siatkówka, tenis stołowy, lekkoatletyka, sztuki walki, warcaby, turystyka rowerowa i wiele innych dyscyplin od lat cieszy miłośników sportu w Krzyżu Wielkopolskim (powiat czarnkowsko-trzcianecki). Władze samorządowe starają się promować i wspierać każdy rodzaj aktywności fizycznej na terenie gminy.

Krzyż Wielkopolski - niewielka miejscowość, w której krzyżują się głów-ne szlaki tranzytowe Poznań-Szczecin i Berlin-Bydgoszcz. Pierwotnie Krzyż był małą wsią, ale dzięki kolejom w ciągu kilkudziesięciu lat rozwinął się i w 1936 roku otrzymał prawa miejskie.

Krajobraz tej gminy obejmuje część dużego i bardzo interesującego przyrodniczego kompleksu - Puszczy Drawskiej. Przez gminę przepływa rzeka Drawa i wpadające do niej Płociczna, Szczuczna oraz Człapia, a w okolicy znajduje się aż 18 jezior!

Walory przyrodnicze gminy stanowią wspaniałą bazę do rozwoju najróżniejszych dziedzin sportu.

W Krzyżu Wielkopolskim, przy budynkach Zespołu Szkół Ogólnokształcących, funkcjonują doskonałe bazy sportowe, w tym hala widowiskowo - sportowa, kompleks sportowy „Orlik”, boiska wielofunkcyjne oraz obiekty lekkoatletyczne (nowe bieżnie, skocznie w dal, rzutnia do pchnięcia kulą).

W Krzyżu znajduje się również stadion piłkarski, a na nim boisko piłkarskie oraz boisko do siatkówki plażowej.

Władze gminy bardzo sprzyjają rozwojowi turystyki i aktywności fizycznej mieszkańców, wspierają stowarzyszenia i kibicują zawodnikom.

Sportowcy z Krzyża Wielkopolskiego odnieśli już naprawdę wiele sukcesów.

Lekkoatleci pod czujnym okiem trenera Jarosława Grasia, swoje talenty szlifują w Ludowym Zespole Sportowym Relax Krzyż Wielkopolski. Podopieczni Jarosława Grasia mogą poszczycić się wieloma sukcesami, w tym pierwszym miejscem podczas mistrzostw Wielkopolski w czwórboju lekkoatletycznym i dziesięcioboju, złotym medalem podczas mistrzostw Wielkopolski młodzików w skoku w dal kobiet, a także dużymi osiągnięciami w skoku w wzwyż czy w sztafecie.

Królowa sportu zawsze ma szczególne miejsce w sercach kibiców, niemniej są też dziesiątki innych dyscyplin, które również wymagają szczególnych umiejętności i mają wielu miłośników na terenie Krzyża Wielkopolskiego.

Nie sposób wyobrazić sobie Krzyża bez biegaczy. Obecnie wielu mieszkańców oddaje się tej właśnie pasji, a od pięciu lat w Krzyżu działa Klub Biegacza „Aktywni” Krzyż Wielkopolski. Wśród sztandarowych propozycji stowarzyszenia na czoło wybija się organizowany w listopadzie Bieg Niepodległości. Ten ostatni, z 2019 roku miał szczególnie podniosły charakter. Towarzyszyło mu wspólne odśpiewanie hymnu państwowego, a burmistrz Krzyża wręczał obecnym flagi narodowe. Tego dnia biegi dla dorosłych i dzieci ukończyło łącznie ponad 450 osób!

Od 1999 roku z powodzeniem działa w Krzyżu Klub Miłośników Turystyki Rowerowej Dynamo, założony przez Daniela Wilka. Klub należy do jednych z pierwszych i najprężniej działających organizacji tego typu w Wielkopolsce. Amatorzy dwóch kółek nie lubią próżnować - w kalendarzu imprez Klubu znajdują się rajdy rodzinne, wyprawy dla wytrwałych oraz imprezy z najdłuższą tradycją, na przykład „Po obu stronach rzeki Drawy”. Klub w swojej historii odwiedził wiele zakątków naszego kraju, jak również Europy.

***
Osobom niezwiązanym na co dzień z powiatem czarnkowsko - trzcianeckim oraz mieszkańcom innych części Polski miasto Krzyż najpewniej kojarzy się z rozbudowanym węzłem kolejowym, jednak kiedy zapytamy o sport, to wśród pierwszych skojarzeń bez wątpienia pojawia się Drawa.

I nie chodzi tu wcale o urokliwy i długi dopływ Noteci, a o klub piłkarski, który zapoczątkował swoją działalność już pod koniec lat 40. ubiegłego wieku. W nie tak znów odległej przeszłości (niespełna dwie dekady temu) krzyska Drawa z powodzeniem występowała w czwartej lidze i niewiele brakowało, aby wywalczyła kolejny awans. Obecnie pierwszy zespół klubu, pod okiem trenera Jacka Marcinkowskiego, gra w A klasie z dużymi szansami na awans do ligi okręgowej, rywalizując na co dzień między innymi z drużynami Polonii Jastrowie, Łobzonki Wyrzysk, Iskry Krajenka i Klubu Piłkarskiego Piła. Seniorzy uważnie obserwują poczynania młodzieży, która, reprezentując Drawę, trenuje w młodszych grupach wiekowych. Bo piłkarski Krzyż nie zamyka się na młodzież. Pracują tutaj także grupy żaków, orlików, młodzików i trampkarzy. A więc tworzą się podwaliny pod kolejne sukcesy. To musi cieszyć!

Nie sposób nie przypomnieć, że największym przeżyciem dla fanów lokalnego futbolu były zwykle mecze z rywalem zza miedzy, Fortuną Wieleń. Tu często w parze z wynikiem szła rywalizacja kibiców o godną oprawę piłkarskiego święta. Na każdy taki mecz kibice czekali ze szczególnym utęsknieniem. Lokalne derby zawsze smakują wyjątkowo.

A o tym, że piłkę nożną bez problemów można uprawiać przez cały rok, wiedzą - rzecz jasna - również w Krzyżu. W sezonie zimowym miłośnicy futbolu z wielką chęcią uczestniczą w Krzyskiej Lidze Halowej Piłki Nożnej. Ostatnia edycja zgromadziła dziesięć drużyn. Ligę halówki od lat z powodzeniem organizuje Ludowy Zespół Sportowy Relax Krzyż Wielkopolski. który wzbogacił się ostatnio o nową imprezę dla mieszkańców - zorganizowany po raz pierwszy w 2019 roku Turniej Noworoczny o Puchar Miasta i Gminy Krzyż Wielkopolski. W zawodach wzięło udział sześć zespołów.

Nie każdy wie, że miasto nad Drawą lubi się również z piłką siatkową. Z tej przyjaźni zrodził się wielki talent - Bartłomiej Bołądź. Dziś niespełna 26-letni siatkarz właśnie w Krzyżu stawiał pierwsze kroki w swojej ukochanej dyscyplinie. Bartek grał w Stilonie Gorzów, ZAKSIE Kędzierzyn-Koźle, Szkole Mistrzostwa Sportowego ze Spały, Czarnych Radom, a obecnie występuje w Ślepsku Suwałki. Dzięki talentowi popartemu ciężką pracą ma na koncie wielkie sukcesy, osiągnięte w reprezentacyjnej koszulce. Choćby brązowy medal Ligi Narodów z 2019 roku, a także dwa srebrne krążki z ligi niemieckiej, wywalczone z VfB Friedrichshafen. Kolejne trofea to zapewne kwestia najbliższych miesięcy.

Czym jeszcze żyje sportowa gmina Krzyż?

Wielkopolska Akademia Sztuk Walki pod przewodnictwem senseia Krzysztofa Bortnika oraz MUKKT „Fudokan” pod wodzą senseia Krzysztofa Czekały z mistrzostw Polski i turniejów nigdy nie wracają bez medali. MUKKT „Fudokan” od kilku lat organizuje w Krzyżu Ogólnopolski Turniej Karate Shotokan S.G.I. Poland, który rozsławia gminę w świecie sztuk walki.

Wielkopolska Akademia Sztuk Walki promuje gminę Krzyż Wielkopolski, biorąc udział w zawodach rangi ogólnopolskiej w karate kyokushin. W klubie tym, pod okiem wyspecjalizowanych trenerów, można trenować nie tylko karate kyokushin, ale również ju jitsu oraz wdrożoną po nawiązaniu współpracy z jedną z najstarszych akademii sztuk walki w Europie (Pszczyńska) - rosyjską „systemę”. Akademia planuje w najbliższym czasie poszerzyć działalność i zachęcić mieszkańców gminy Krzyż Wielkopolski do treningu technik samoobrony.

Na terenie Krzyża Wielkopolskiego, w ramach kuźnickiego LZS, funkcjonuje sekcja tenisa stołowego, którą ma w swojej pieczy Andrzej Lemieszka. Organizuje on treningi i zawody, umożliwiając rozwój tzw. ping - ponga na terenie gminy. Od ponad 15 lat organizuje on w Krzyżu Turnieje Tenisa Stołowego Petra Cup, cieszące się bardzo dużą popularnością. Zawody odbywają się w trzech kategoriach wiekowych (Nestorzy, Weterani, Młodzi) oraz w trzech klasyfikacjach (Młodzicy, Kadeci, Juniorzy).

I na koniec kilka zdań o zupełnie innej dyscyplinie sportu, a mianowicie o warcabach. Zainteresowani tą powszechnie znaną grą umysłową spotykają się regularnie na zajęciach organizowanych przez powstałą w 2016 roku sekcję Warcabową LZS Kuźnica Żelichowska, którą opiekuje się Jarosław Libera. Poza zajęciami sekcja przeprowadza również cykl Grand Prix Wielkopolski w warcabach stupolowych.

Aby docenić nieprzeciętne osiągnięcia i nagrodzić krzyskich sportowców, w 2019 roku po raz pierwszy w Krzyżu Wielkopolskim została zorganizowana uroczysta gala, podsumowująca rok sportowy, podczas której wręczono 41 tytułów „Krzyski Sportowiec 2018 roku”.

Warto pamiętać, że ,,sport buduje wewnętrzne wartości. Wzmacnia. Uczy szacunku i wiary we własne możliwości.”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maksym Chłań: Awans przyjdzie jeśli będziemy skoncentrowani

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto