Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkać rysia. Udany powrót dzikich kotów do pilskich lasów po 200 latach [ZDJĘCIA]

TR
Ryś w nadleśnictwie Krzyż
Ryś w nadleśnictwie Krzyż Fot. Waldemar Graś
Wygląda na to, że po ponad 200 latach rysie na dobre zagościły w pilskich lasach. Bliskie spotkania z rysiami mają na koncie nie tylko leśnicy, ale na przykład także mieszkańcy Kalisza Pomorskiego, gdzie jeden z rysi zamieszkał na stadionie miejskim.

Felis lynx czyli ryś to największych drapieżnik z rodziny kotów żyjący w polskich lasach. Choć niewiele brakowało, żeby z tych lasów zniknął. W zachodniej Polsce rysie zostały wybite w drugiej połowie XVIII wieku. Te, które przeżyły wolały zniknąć ludziom z oczu i zaszyły się po drugiej stronie Wisły w Puszczy Białowieskiej, Knyszyńskiej i Augustowskiej oraz w Karpatach.

Rysie w pilskich lasach. Powrót po 200 latach

Ryś, którego obecność zarejestrowano w 2014 roku w Puszczy Noteckiej wywołał dużą sensację. Nie bez powodu. Był pierwszym rysiem na tych ziemiach od ponad 200 lat. Sześć lat później na terenie pilskiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych żyje już kilkadziesiąt rysiów. Dokładnie 46. Tyle tych pięknych i rzadkich zwierząt wypuszczono na wolność w ramach projektu „Powrót rysia do północno-zachodniej Polski” realizowanego przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze wspólnie z Instytutem Biologii Ssaków PAN w Białowieży oraz Ośrodkiem Kultury w Mirosławcu.

- W ramach projektu prowadzimy hodowlę rysi w zagrodach w Dłusku i Jabłonowie, ponadto, aby zbudować od nowa populację,ł sprowadzamy osobniki z ośrodków hodowlanych m.in. z Niemiec i Austrii. Sprowadzone rysie są wpuszczane do zagród adaptacyjnych, a następnie wypuszczane w momencie kiedy wykazują cechy pozwalające im na przeżycie na wolności to jest umiejętność polowania lub niechęć do człowieka

- można przeczytać na stronie projektu www.rysie.org.

Rysie w pilskich lasach. Na wolność z GPS

Rysie wypuszczono na wolność razem z nadajnikiem GPS zamontowanym w obroży tak, by można było śledzić ich losy i ścieżki, którymi chadzają.

- Większość rysi kryje się w ostępach leśnych, poluje i ukrywa swoje ofiary tak, że czasem nawet leśnikom trudno jest zauważyć ich obecność w lesie. Jednak są wyjątki, które elektryzują całą lokalną społeczność

- mówi Dominika Nadolna, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Pilskich Lasów w Pile.

Jak Bałagan w Kaliszu Pomorskim, który zamieszkał na ...stadionie miejskim. Nie chodziło jednak o trawę, tylko o sarnę, którą w pobliżu upolował i z którą aż do ostatniej kosteczki nie chciał się rozstawać.

- Najświeższe doniesienia o spotkaniach z rysiem pochodzą z Nadleśnictwa Krzyż. Leśnicy sfotografowali Pioruna spokojnie przechodzącego przez drogę. Nie przejmował się samochodami ani kombajnem, który po koszeniu zjeżdżał z pola - mówi Dominika Nadolna, rzeczniczka pilskich lasów.

Rysie w pilskich lasach. Puchate na zimę

Podobny stoicyzm wobec samochodów wykazywał także Piernik spacerujący kilka dni temu poboczem drogi w Dębogórze, również na terenie nadleśnictwa Krzyż. Wyglądał na wychudzonego, co u rysi o tej porze roku jest czymś zupełnie normalnym.

- Rysie linieją, by dostosować się do panujących warunków termicznych dlatego latem wyglądają na zabiedzone, a zimą kiedy wyrastają im włosy puchowe wyraźnie nabierają zaokrąglonych kształtów - wyjaśnia Dominika Nadolna.

Zdradza także inne ciekawostki dotyczące tych pięknych kotów. W przeciwieństwie do większości kotów rysie pływają, i to całkiem nieźle, a dzięki obrożom telemetrycznym wiadomo, że przepłynęły Wartę, Odrę czy Wisłę. Nie potrzebują też potrzebują zwartych kompleksów leśnych do wychowywania młodych. Wystarczy im na przykład kępa drzew na polu kukurydzy, gdzie mogą zdobyć pokarm.

- Pokonują autostrady i drogi szybkiego ruchu w dowolnym miejscu. Do tej pory uważano, że to jest powód, dla którego przez długi czas populacja rysia w Polsce nie rosła

- mówi rzeczniczka pilskich lasów.

Przestrzega jednocześnie, by nie zapominać, że ryś to dzikie zwierzę i aby zachować bezpieczny dystans. Bezpieczny dla siebie. I dla rysi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto