Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Sprawiedliwi" w Pile. Czyli, o Polakach ratujących Żydów pod okupacją niemiecką...

Martin Nowak
Martin Nowak
Przed mieszkańcami Piły i powiatu pilskiego ważna lekcja historii w artystycznym wydaniu. Już w piątek, odbędzie się niezwykłe widowisko upamiętniające Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

24 marca w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbędzie się premiera przygotowanego przez Biuro Wydarzeń Kulturalnych IPN widowiska "Sprawiedliwi" upamiętniającego Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Dzień później, w piątek 25 marca (o godz. 18) sztukę tę będzie można zobaczyć w Regionalnym Centrum Kultury w Pile.

Projekt zakłada trzykrotne zaprezentowanie interdyscyplinarnego widowiska, składającego się z prologu i czterech części, łączącego w sobie muzykę, recytacje, wizualizacje oraz światło.

Założeniem formy jest ukazanie historii Polaków, którzy narażali swoje życie a często je tracili, chcąc pomóc szczególnie prześladowanym podczas II Wojny Światowej, Żydom. Scenariusz zakłada ukazanie początków prześladowań Żydów po ustanowienie przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów, który przypada 24 marca.

Dramaturgia oparta jest o wiersze wielkich poetów, takich jak Konstanty Ildefons Gałczyński, Antoni Słonimski, Władysław Broniewski, Marian Hemar, Władysław Szlengel, Jeszajahu Szpigel, Icchak Kacenelson, Loepold Staff, Julian Tuwim. Do wszystkich utworów poetyckich, które pojawią się podczas widowiska, została napisana muzyka na kwartet wokalny i niewielki zespół instrumentalny w składzie skrzypce, akordeon, klarnet i kontrabas, co stanowi nawiązanie do przedwojennych tradycji muzycznych.

Podczas widowiska usłyszeć będzie można nowo zaaranżowane piosenki oraz specjalnie na tę okazję skomponowaną muzykę. Całość zostanie spięta głosem lektora, opowiadającego o wydarzeniach z tamtego okresu.

Za scenariusz odpowiada Artur Hofman - absolwent Wydziału reżyserii warszawskiej PWST. W latach 1993-98 był etatowym reżyserem szczecińskiej Opery i Operetki, zaś w latach 2003-2008 pracował jako reżyser w Teatrze Żydowskim w Warszawie. Współpracował z wieloma teatrami w całej Polsce, również z Teatrem Telewizji, a także realizował programy dla telewizji publicznej i stacji komercyjnych. Ma w dorobku realizację ponad 50 tytułów teatralnych (opery, operetki, musicale, spektakle dramatyczne), 9 spektakli Teatru Telewizji oraz 4 filmy dokumentalne (m.in. „Jakub Rotbaum”, „Kościół w piekle”).

Wykonawcy:

Skrzypce: Hanna Chylińska
Klarnet: Klaudia Cieszyńska
Kontrabas: Mateusz Kot
Akordeon: Paweł Wiśniewski
Sopran: Dorota Stefaniak
Alt: Maja Pałys
Tenor: Filip Cieszyński
Bas: Szymon Chyliński
Lektor: Krzysztof Bartoszewicz

Organizatorem spektaklu jest IPN, partnerami: Muzeum II Wojny Światowej, Kwidzyńskie Centrum Kultury oraz Regionalne Centrum Kultury "Fabryka Emocji" w Pile.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto