Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stacja kolejowa w Krzyżu Wielkopolskim zmieni się nie do poznania. Wszystko dla podróżnych

OPRAC.:
Martin Nowak
Martin Nowak
Kto jadąc pociągiem nie przejeżdżał przez stację w Krzyżu Wielkopolskim? Mieszkańcy subregionu pilskiego i nie tylko znają ją doskonale, ale niedługo trudno będzie rozpoznać im to miejsce.

Stacja kolejowa w Krzyżu Wielkopolskim zmieni się po to, aby podróżni byli zadowoleni i nie mogli narzekać na komfort związany z podróżowaniem. Będą dostępniejsze perony, windy i przejście podziemne. Wyjazdy koleją do miejscowości w regionie oraz m.in. do Poznania i Szczecina będą znacznie dogodniejsze.

W piątek 24 września PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę wartą prawie 5 mln zł na przygotowanie dokumentacji, do realizacji inwestycji na stacji Krzyż Wielkopolski.

Opracowanie dokumentacji kompleksowej modernizacji stacji Krzyż i wskazanie konkretnych zmian na ważnej stacji węzłowej to ważny krok do przygotowania komfortowych warunków obsługi podróżnych oraz sprawnych przejazdów pociągów w stronę Poznania, Szczecina, Piły oraz Gorzowa Wielkopolskiego.

- Podpisana dziś umowa na dokumentację przygotowuje przebudowę węzłowej stacji w Krzyżu Wielkopolskim. Dla podróżnych efektem planowanych prac będzie komfortowy dostęp do pociągów dalekobieżnych i regionalnych, zwiększy się także bezpieczeństwo i sprawność przewozów kolejowych. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. dążą do wzmocnienia roli kolei jako ekologicznego i atrakcyjnego transportu - powiedział Arnold Bresch, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Dla podróżnych na stacji Krzyż planowana jest przebudowa wszystkich czterech peronów. Uwzględniono budowę przejścia podziemnego, które zastąpi kładkę. Dla podróżnych mającym trudności z poruszaniem się będą windami. Na wyższych – ułatwionych dostęp do pociągów peronach, przewidziano wiaty i ławki. Dobrą orientacje w podróży zapewnić ma system dynamicznej informacji pasażerskiej – elektroniczne wyświetlacze i infokioski. Bezpieczeństwo zwiększy jasne oświetlenie LED i monitoring. Z myślą o potrzebach osób niewidomych przygotowana zostanie antypoślizgowa nawierzchnia z wypukłą fakturą, a także nakładki w języku Braille’a.

Sprawniejsze przewozy umożliwią nowe urządzenia i tory. Bezstykowo połączone szyny ograniczą hałas i drgania. Projekt obejmie montaż nowych urządzeń sterowania. Wymiana m.in. rozjazdów i torów pozwoli na obsługę większej liczby pociągów na stacji Krzyż. Zapewniona będzie możliwość uruchomienia większej liczby połączeń, a to oznacza przygotowanie lepszej oferty przewozowej. Korzystnie zmienią się warunki do rozwoju przewozów towarowych – najbardziej ekologicznego rodzaju transportu. Stacji zostanie przystosowana do przejazdu dłuższych, 750 m, i cięższych składów, z naciskiem do 221 kN/oś.

Przygotowywana dokumentacja uwzględni przebudowę torów także poza stacją na liniach przechodzących przez Krzyż Wielkopolski - łącznie prawie 12 km. Zwiększy to efekty realizowanej już inwestycji na linii Poznań – Szczecin, która nie obejmuje stacji Krzyż. W przyszłości umożliwi to sprawną modernizację trasy Tczew – Kostrzyn. Przewidziano zwiększenie prędkości pociągów pasażerskich 160 km/h oraz towarowych do 120 km/h. Sprawniejszy przewóz ładunków zapewni planowana budowa łącznic. Takie rozwiązanie umożliwi przejazdy pociągów towarowych relacji Poznań – Szczecin i Tczew – Kostrzyn bez wjazdu na stację.

Dla bezpieczeństwa w projekcie zaplanowana zostanie przebudowa przejazdów kolejowo-drogowych w pobliżu stacji. Kierowcy zyskają dodatkowe zabezpieczenia: sygnalizacje i rogatki.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę z firmą Egis Poland Sp. z o.o. na przygotowanie dokumentacji dla zadania „Dostosowanie stacji Krzyż do parametrów sieci bazowej TEN-T”. Projekt, warty ponad 4,9 mln zł (netto) realizowany ze środków własnych spółki będzie gotowy do końca 2023 r. Projekt będzie się ubiegać o środki instrumentu Unii Europejskiej „Łącząc Europę” (CEF). Realizacja robót budowlanych będzie możliwa w kolejnych latach – termin rozpoczęcia inwestycji jest uzależniony m.in. od możliwości pozyskania środków oraz dofinansowania z Unii Europejskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto