Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Straż miejska w Pile w nowej siedzibie. Zobacz zdjecia

Ewa Auer
Straż miejska w Pile
Straż miejska w Pile Ewa Auer
Straż miejska pracuje już w nowej siedzibie. Jest 16 pomieszczeń, w tym sala dydaktyczna, pokój odpraw dla strażników i sala na monitoring. Strażnicy pracują na II piętrze dworca PKP.

Straż miejska pracuje już w rewelacyjnych warunkach, jakich mogą pozazdrości jej niejedne służby w mieście. W końcu doczekała się przeprowadzki do wyremontowanych pomieszczeń na dworcu PKP w Pile, gdzie zajęła całe drugie piętro, w sumie blisko 400 metrów kwadratowych powierzchni.

- Niedawno urządziliśmy się na dobre. Mamy tu wszystko, co jest niezbędne do naszej pracy. Nie kryję, że projekt naszej siedziby zaaranżowałem już w 2012 roku - opowiada Wojciech Nosek, komendant straży miejskiej w Pile.

Do siedziby dojeżdża się windą z holu głównego. Póki co, nie ma jeszcze na zewnątrz tabliczek i strzałek prowadzących do siedziby, ale już na parterze są drzwi oznakowane. W windzie natomiast również jest symbol straży. - Mamy już przygotowane piktogramy, ale czekają jeszcze na zatwierdzone przez właściciela stacji, bo to obiekt zabytkowy i muszą się z nim dobrze komponować - tłumaczy komendant.

Ale wewnątrz jest już wszystko jak należy. Układ pomieszczeń nie jest przypadkowy. Kiedy wysiadamy z windy od razu trafiamy na dyżurkę. To najważniejszy pokój, bo czynny jest całą dobę i zawsze, o każdej porze możemy tu zgłosić strażnikowi swój problem. Petent łatwo też trafi do pokoju pani Weroniki, która zajmuje się sprawami wykroczeń. W tym samym pomieszczeniu urzęduje też strażnik Jakub Jarecki, który zajmuje się osobami skierowanymi na odpracowanie kary w ramach prac społecznych. Na końcu korytarza znajdują się pokoje komendanta i jego zastępcy Stanisławy Libery. Sąsiadują one bezpośrednio z dużą salą dydaktyczną, wyposażoną m.in. w projektor, podręczniki i wiele gadżetów, wykorzystywanych podczas zajęć z bezpieczeństwa i porządku w mieście. Teraz tu będą w nich uczestniczyć uczniowie pilskich szkół i seniorzy.

Znacznie polepszyły się też warunki pracy samych strażników. Sala odpraw, gdzie codziennie spotykają się i dzielą zadaniami bezpośrednio połączona jest z ich pokojem, który z kolei mieści się tuż przy szatni. Każdy ma tu swoją szafkę i swoje miejsce na mundur i niezbędne wyposażenie.

W końcu trafiamy do największego pomieszczenia przygotowanego na monitoring. Tu bowiem na ścianie zawiśnie 9 monitorów, na których strażnicy przez całą dobę będą obserwować ulice Piły. Jak na razie przygotowane są trzy stanowiska, bo w mieście pracuje 28 kamer, ale ma być ich więcej. Wtedy przed monitorami zasiądzie czterech strażników. - Wszystko jest już przygotowane, brakuje tylko monitorów. Trudno powiedzieć, kiedy to stanowisko zacznie działać, zakładam jednak, że jeszcze w tym roku - mówi komendant Nosek.

Póki co mieści się ono w siedzibie komendy policji przy Bydgoskiej. Ale kiedy przejmą je strażnicy, policja natychmiast będzie otrzymywać od nich obraz z miejsca zagrożenia, czy wypadku. Podobnie jak strażnik w dyżurce, który też wyśle patrol, bo pracują one obecnie także całą dobę. Obraz zostanie też przesłany do siedziby straży pożarnej. Przy pomieszczeniu monitoringu urzęduje strażnik Wojciech Rękosiewicz, koordynator tego projektu. - W przyszłości w ramach projektu „inteligentne miasto” zamontujemy też tutaj konsolę. Dzięki niej będziemy mogli sterować ruchem świetlnym, jeśli zajdzie taka potrzeba na przykład podczas wypadku na drodze - dodaje szef straży.

W pomieszczeniu stanie też prywatne akwarium komendanta, by jego ludzie mogli podczas pracy choć na chwilę zregenerować wzrok...

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto