Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto folkloru

BOŻ
Orkiestra Muzyki Żydowskiej zagra dziś wieczorem koncert w PDK.
Orkiestra Muzyki Żydowskiej zagra dziś wieczorem koncert w PDK.
Kolorowe stroje, skoczna muzyka, roześmiane twarze – XIII Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny ,,Bukowińskie Spotkania’’ rozpoczął się przedwczoraj koncertem inauguracyjnym w Pile, a wczoraj wielkim ...

Kolorowe stroje, skoczna muzyka, roześmiane twarze – XIII Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny ,,Bukowińskie Spotkania’’ rozpoczął się przedwczoraj koncertem inauguracyjnym w Pile, a wczoraj wielkim ulicznym korowodem w Jastrowiu.

Festiwal podobnie jak w latach poprzednich ma swoją siedzibę, bazę – lub jak kto woli metę – w Jastrowiu. To tam przez najbliższe dni – do 2 czerwca – miejscowy amfiteatr będzie tętnił życiem. Na deskach sceny wystąpi 21 zespołów z Polski, Rumunii, Ukrainy i Węgier. Prezentacje będą trwały nawet do późnych godzin wieczornych – na przykład w sobotę do godziny 23. Zapewne też zgodnie z tradycją przy ogniskach, na zapleczu amfiteatru, członkowie zespołów będą pląsać, tańczyć i śpiewać do świtu następnego dnia. Tak to już bowiem jest, że w czasie ,,Bukowińskich Spotkań’’ niewielu myśli o spaniu. Wszyscy wypoczną dopiero po niedzieli, po koncercie galowym. Oczywiście Jastrowie będzie reprezentowane przez Zespół ,,Jastrowiacy’’, który kultywuje folklor górali czadeckich. I to właśnie jego powstanie w 1986 roku dało początek ,,Bukowińskim Spotkaniom’’. Założycielem ,,Jastrowiaków’’ był pilski znawca folkloru Zbigniew Kowalski. On też stał się pomysłodawcą i organizatorem pierwszych w 1990 roku i wszystkich następnych ,,Bukowińskich Spotkań’’. O Bukowinie Zbigniew Kowalski mówi tak:
– To miejsce bliskie Rumunom i Ukraińcom, przez pokolenia życzliwe dla szukających lepszego jutra Żydów, Niemców, Polaków, Ormian, Rosjan, Romów... Jej bogata mozaika etniczna, kulturowa i religijna to nie tylko różne języki i świątynie, to także, a może przede wszystkim wspólne wsie i miasta, ulice i podwórka...
Obecnie rejon dawnej Bukowiny należy do Ukrainy i Rumunii. Ponieważ organizatorem spotkań jest Pilski Dom Kultury, a Zbigniew Kowalski jest zastępca dyrektora PDK, folkloru będą też mogli posmakować pilanie. Dla nich zorganizowano pięć koncertów. Dzisiaj odbędą się jeszcze dwa – o godzinie 10 i 18. Jutro zaś będzie można zobaczyć Zespół Taneczny z Tevel na Węgrzech, Echo Prutu z Czerniowic na Ukrainie i Dorna Dorului z Vatra Dornei z Rumunii.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto