Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkolenia dla najsłabszych urzędników. Wytypowane m.in. urzędy w Pile i Złotowie

MIN
Najsłabsi urzędnicy będą przechodzić dodatkowe szkolenia - to decyzja ministerstwa. Na liście m.in. Piła i Złotów.

To decyzja Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Resort przeprowadzi kursy dla pracowników samorządowych ze słabymi wynikami w pracy. Dodatkowe szkolenia będą musieli przejść urzędnicy samorządowi, którzy popełniają najwięcej błędów w pracy, i których decyzje najczęściej są uchylane.

340 tysięcy na nagrody dla urzędników w pilskim ratuszu

W sumie ministerstwo zamierza przeszkolić ponad 7 tys. pracowników jednostek samorządu terytorialnego, urzędów wojewódzkich, regionalnych izb obrachunkowych oraz samorządowych kolegiów odwoławczych.

Wykłady mają prowadzić pracownicy wydziałów prawa i administracji czterech uczelni: Uniwersytetu Warszawskiego, Łódzkiego, im. Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Warmińsko-Mazurskiego. Urzędników, którzy przejdą dodatkowe szkolenia wytypowały samorządowe kolegia odwoławcze i regionalne izby obrachunkowe.

W naszym regionie do dodatkowych szkoleń Samorządowe Kolegium Odwoławcze wytypowało urzędników z: gminy Szydłowo, Piły, gminy Lipka, gminy Zakrzewo i Złotowa.

Odpowiedź redakcji

Trudno pozostawić odpowiedź Polityki Informacyjnej UM (na portalu pila.naszemiasto.pl) oraz Biura Prezydenta Piły (na profilu Tygodnika Pilskiego na Facebooku) bez komentarza.

Z pewnością cieszy fakt, iż program ministerstwa uznany został przez UM w Pile za wartościowy. Faktem jest, iż założeniem programu jest zapewnienie jednostkom samorządu terytorialnego szkoleń i wsparcia doradczego. Ograniczenie się jednak tylko do tego stwierdzenia to zdecydowanie za mało.

Artur Koziołek, rzecznik prasowy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji otwarcie mówi, iż celem programu „Dobre prawo – sprawne rządzenie” jest „polepszenie jakości prawa miejscowego, poprawności decyzji administracyjnych oraz jakości rozstrzygnięć organów nadzorujących i kontrolujących samorząd terytorialny”. Jeśli coś funkcjonuje bezbłędnie, nie byłoby chyba powodu, by to naprawiać... Oczywiście to oględne stwierdzenie, oddaje jednak powody, dla których ów projekt jest realizowany.

Zainteresowanych szczegółową odpowiedzią na pytanie Dlaczego projekt Dobre prawo-sprawne rządzenie jest potrzebny? Odsyłam na stronę MAiC

Ważną rolę w rekrutacji urzędników do projektu odegrali pracownicy Samorządowych Kolegiów Odwoławczych, którzy typowali urzędy do szkoleń (lista samorządów wytypowanych przez SKO, lista samorządów wytypowanych przez Regionalne Izby Obrachunkowe). Potwierdzają oni , że propozycje szkoleń złożone zostały w pierwszej kolejności gminom, które najczęściej popełniały błędy w decyzjach.

Dziwi mnie też postrzeganie przez Biuro Prezydenta programu szkoleń w kategorii „nagrody i kary”. Każde szkolenie, które służy poprawie jakości pracy i pozwala na doskonalenie swoich umiejętności powinno być traktowane jako „nagroda”/okazja, tym bardziej, że w tym przypadku większość jego kosztów pokrywana jest z funduszy europejskich...
Michał Nicpoń

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku

Byłeś świadkiem ważnego wydarzenia? Daj nam znać! NAPISZ DO NAS PRZYŚLIJ SMS lub ZADZWOŃ 698 635 635

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szkolenia dla najsłabszych urzędników. Wytypowane m.in. urzędy w Pile i Złotowie - Piła Nasze Miasto

Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto