Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital Specjalistyczny w Pile na liście szpitali, które przyjmą chorych na koronawirusa

TR, Nicole Młodziejewska
Szpital Specjalistyczny w Pile znalazł się na liście szpitali o podwyższonej gotowości
Szpital Specjalistyczny w Pile znalazł się na liście szpitali o podwyższonej gotowości Fot. Agnieszka Świderska
Szpital Specjalistyczny w Pile jest na liście dziewięciu szpitali w Wielkopolsce, które przyjmą chorych na koronawirusa. To jedyna tego typu placówka wyznaczona przez wojewodę w północnej Wielkopolsce.

W środę na specjalnie zwołanej konferencji prasowej minister Łukasz Szumowski potwierdził pierwszy w Polsce przypadek zakażenia koronawirusem. Chory przebywa na oddziale zakaźnym szpitala w Zielonej Górze. Inne szpitale pozostają w stanie podwyższonej gotowości. W Wielkopolsce wojewoda Łukasz Mikołajczyk nałożył ten obowiązek na dziewięć placówek. Jest wśród nich Szpital Specjalistyczny w Pile. Jest to jedyna placówka wyznaczona w północnej Wielkopolsce, która będzie przyjmować i leczyć pacjentów z koronawirusem.

Co w praktyce oznacza stan podwyższonej gotowości? W szpitalach z oddziałami zakaźnymi może zostać zwiększona liczba łóżek, a w przypadku takich szpitali jak pilski to określone oddziały mogą być zamienione na oddział zakaźny. Na Rydygiera byłby to OIOM.

NFZ uruchomił specjalną całodobową infolinię - 800 190 590 która udziela informacji o postępowaniu w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Chociaż nadal nie istnieje żaden lek zwalczający koronawirusa, to w ostatnim czasie w aptekach brakuje leków przeciwwirusowych. Neosine, Neosine Forte, Eloprine, Groprinosin, czy Neotac to tylko niektóre nazwy leków pobudzających działanie układu odpornościowego, dostępnych bez recepty, których brakuje ostatnio na aptecznych półkach. Leki znikają również z aptek internetowych. Problem dotyczy także leków przeciwwirusowych przepisywanych przez lekarzy.

Tymczasem specjalne zalecenia otrzymali policjanci.

- Ze strony inspektora sanitarnego pojawiło się zalecenie, aby przy działaniach policji na drogach związanych z kontrolą trzeźwości kierowców, zachować szczególną ostrożność - tłumaczy Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji.

Chodzi o nieużywanie urządzeń „Alcoblow”, czyli alkomatów niewymagających użycia ustnika, do których kierowcy dmuchają z określonej odległości. Jednak, jak tłumaczy Andrzej Borowiak, nie oznacza to zawieszenia kontroli trzeźwości.

- Nadal będziemy prowadzić tego typu kontrole, ale tylko i wyłącznie z wykorzystaniem urządzeń z jednorazowymi ustnikami. Będziemy również rezygnować z dużych, masowych akcji kontroli trzeźwości typu „Trzeźwy poranek”, a normalnie będą się odbywać rutynowe kontrole u tych kierowców, wobec których będziemy mieli podejrzenie, że są nietrzeźwi - wyjaśnia Andrzej Borowiak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto