Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital w Pile przyjazny Kangurom. Czyli, o potrzebie bliskości noworodków z rodzicami. Dlaczego jest to aż tak ważne?

Martin Nowak
Martin Nowak
Powiat Pilski -Starostwo Powiatowe w Pile
Szpital w Pile jest przyjazny maluchom i ich rodzicom. Od samego początku uczy bliskości i budowania więzi, co jest bardzo istotne.

Piła: Szpital przyjazny Kangurom

Moment przyjścia na świat nie jest łatwy dla każdego dziecka. Rodzice szybciej mogą pomóc mu się z nim oswoić dzięki kangurowaniu, czyli byciu w bliskim kontakcie (ciało do ciała). Chodzi o przytulanie, karmienie piersią czy nawet noszenie w chuście. Dziecko rozpoznaje głosy rodziców, pragnie być z nimi jak najbliżej. Dzięki temu czuje się bardziej bezpiecznie. Kangurowanie pogłębia relacje rodziców z noworodkiem, uczy ich szybszego rozpoznawania potrzeb maluszka. Zalet jest wiele. Sporo wie o nich kadra medyczna pilskiego szpitala.

Dowodem na to jest fakt, że Szpital Specjalistyczny w Pile otrzymał certyfikaty „Szpitala przyjaznego Kangurom”. Trafiły one do Oddziału Ginekologiczno-Położniczego i Oddziału Neonatologicznego. Certyfikaty to wynik akcji, do której przystąpił szpital pn.: Kampania Rodzice Kangury.

- Niezmiernie się cieszę, że dzięki wysiłkom pracowników oddziałów: ginekologiczno-położniczego oraz neonatologicznego, nasz szpital przystąpił do tej akcji i otrzymał certyfikaty „Szpitala przyjaznego Kangurom”. Gratuluję. To kolejny dowód na to, że oddziały te są przyjazne maluszkom i rodzicom -

mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

W procesie kangurowania, co jest warte podkreślenia, coraz częściej biorą udział także ojcowie.

- Kangurowanie dziecka to nic innego jak bliski kontakt z ciałem matki, czy taty – „skóra do skóry”, czyli bez bariery w postaci ubrań, kocyków i pieluszek. Zwykle maluszek kładziony jest na klatce piersiowej kobiety zaraz po narodzinach, jeszcze na sali porodowej. W kangurowaniu coraz częściej biorą udział także ojcowie. Takie działanie ma pozytywny wpływ na noworodka, wycisza go, leczy, a przede wszystkim daje poczucie bezpieczeństwa. Dzięki bliskości z rodzicem stan dziecka stabilizuje się, utrzymuje się prawidłowa ciepłota ciała, normują się czynności serca i oddechu -

czytamy na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Pile.

Warto podkreślić, że metoda kangurowania stosowana jest w pilskim szpitalu od wielu lat. Wykorzystywano ją w sprawowaniu opieki nad wcześniakami oraz dziećmi wymagającymi szczególnej opieki.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto