Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Terytorialsi pod Piłą. Batalion WOT w Dolaszewie już rekrutuje

TR
Batalion w Dolaszewie to czwarty batalion WOT w tej części Polski
Batalion w Dolaszewie to czwarty batalion WOT w tej części Polski Fot. DWOT
Już w 2018 roku Dolaszewo pod Piłą wyznaczono na miejsce sformowania jednego z batalionów 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Teraz wreszcie powstał. I ruszyła już rekrutacja.

Nowy batalion, który otrzymał numer 122, przyjmie w swoje szeregi blisko 600 żołnierzy. Rekrutacja trwa, a pierwsze szkolenie rozpocznie się 14 maja. Chętni do służby mogą zgłaszać się do WKU w Pile.

Pilski batalion jest jednym z czterech tworzących 12. Wielkopolską Brygadę Obrony Terytorialnej. Oprócz Piły tworzą go trzy inne bataliony lekkiej piechoty (blp): 124 blp w Śremie, 125 blp w Lesznie oraz 151 blp w Skwierzynie (woj. lubuskie) Obecnie w 12. WBOT służy blisko 2000 terytorialsów. Pilski batalion będzie operował na terenie północnej Wielkopolski; założenie jest takie, by teren działania jednego batalionu obejmował 5-8 powiatów.

- Od samego początku funkcjonowania 12. Wielkopolskiej Brygady OT zainteresowanie służbą w Dolaszewie było ogromne. Powstanie nowego batalionu to długo wyczekiwany moment. Województwo wielkopolskie jest rozległe, więc pokonanie trasy na szkolenie z północy na południe często zajmuje kilka godzin. W tej chwili, przed wielkopolanami z północy, którzy chcą związać swoje życie z wojskiem a jednocześnie nie chcą pozostawiać swojego dotychczasowego życia zawodowego, otwierają się kolejne drzwi. Przyszli żołnierze będą mogli służyć blisko w swojej rodzinnej miejscowości

- mówi płk Rafał Miernik, dowódca wielkopolskich terytorialsów.

Kto może zostać ‘terytorialsem?” Nie może to być osoba karana za przestępstwa umyślne, musi mieć skończone 18 lat, ale nie może być starszą niż 55 lat (dla szeregowych) oraz 63 lata (dla podoficerów i oficerów), musi posiadać obywatelstwo polskie oraz być sprawną fizycznie

Osoby, dla których będzie to pierwsze spotkanie z wojskiem, czeka 16-dniowe szkolenie podstawowe zakończone przysięgą wojskową. Późniejsze szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy. To nauka praktycznych umiejętności niezbędnych nie tylko na polu walki, ale przydatnych też w codziennym życiu i pracy, jak np. udzielanie pierwszej pomocy.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto