Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Tu urodziła się siostra Tekla Anna Budnowska". Dziś na ulicy 11 Listopada odsłonięcie tablicy pamiątkowej

TR
Pamiątkowa tablica siostry Tekli Anny Budnowskiej na kamienicy przy ulicy 11 Listopada 38
Pamiątkowa tablica siostry Tekli Anny Budnowskiej na kamienicy przy ulicy 11 Listopada 38 Fot. Archiwum EFFATA
Rok temu Instytut Yad Vashem uhonorował ją pośmiertnie medalem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata za uratowanie w czasie wojny 24 żydowskich dzieci. Dziś siostrę Annę Teklę Budnowską honoruje Piła. Na kamienicy przy ulicy 11 Listopada 38, gdzie 7 lipca 1907 roku przyszła na świat, zostanie dziś o godzinie 15.00. odsłonięta pamiątkowa tablica. Godzinę później, o godzinie 16.00. w RCK rozpocznie się poświęcone jej sympozjum, a o godzinie 18.30. w kościele pw. Stanisława Kostki odbędzie się msza św. w jej intencji.

Siostra Tekla Anna Budnowska urodziła się w niezwykle patriotycznej rodzinie. Jej ojciec, Józef Budnowski, był jednym założycielem polskiego chóru "Halka" w niemieckiej wtedy Pile. Ona poszła za głosem powołania.

Miała 18 lat kiedy wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie. Dziesięć lat później, w 1935 roku, została przełożoną zakładu naukowo – wychowawczy dla ubogich dziewcząt w Łomnej na terenie obecnej Ukrainy. To właśnie tam wśród 120 dzieci siostry franciszkaki ukrywały 24 żydowskich dzieci.

We wrześniu 1943 roku klasztor i zakład został napadnięty i obrabowany przez oddział UPA. Siostra Tekla Anna Budnowska zorganizowała ucieczkę sióstr i dzieci do Warszawy. Po wybuchu Powstania Warszawskiego wyprowadziła dzieci z płonącego miasta. Koniec wojny zastał ich w opuszczonej szkole w Gostowcu.

Po wojnie siostra Tekla Anna Budnowska wyjechała na misję do Brazylii, gdzie tworzyła i administrowała nową prowinicję franciszkanek w Kutrybie. "Mateczka" - bo tak nazywały ją siostry, została odwołana do Polski w 1972 roku, gdzie powierzono jej najważniejszą funkcję Przełożonej Generalnej Zgromadzenia. Zmarła 17 marca 1994 roku w Warszawie. Została pochowana na warszawskich Powązkach. Jest pierwszą pilanką uhonorowaną medalem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata.

Pomysłodawcami umieszczenia pamiątkowej tablicy na kamienicy, w której przyszła na świat, było Towarzystwo Miłośników Miasta Piły i Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto