MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

TYDZIEŃ ZE ZDROWIEM. Dzieci psują sobie wzrok coraz bardziej

Aldona Minorczyk-Cichy
Twoje dziecko mruży oczy, czyta z nosem w książce i najchętniej włożyłoby głowę do telewizora? Pora na wizytę u okulisty

Coraz więcej dzieci ma problemy ze wzrokiem. Powód? Częste oglądanie telewizji, ślęczenie godzinami przy komputerze, złe oświetlenie.

- Kiedy byłam w wieku syna w mojej klasie okulary nosiły dwie osoby. Teraz u Kamila w klasie ma je na nosie co trzeci uczeń - mówi jedna z zaniepokojonych mam Edyta Pasternok.

Kamil pierwsze okulary założył w czwartej klasie szkoły podstawowej. - Poszliśmy do okulisty, bo zaczął się skarżyć, że źle widzi litery na tablicy - mówi pani Edyta.

Najczęstszym problemem u dzieci jest nieprawidłowa ostrość wzroku. Co szósty pierwszak nie widzi dobrze na dalekie lub bliskie odległości.

Efekt? Zamazane litery w książce lub na tablicy i gorsze wyniki w nauce niż koledzy z klasy. Problemem jest też brak równowagi mięśniowej, która odpowiada za powstanie zeza zbieżnego lub rozbieżnego. Dzieci z taką wadą są drażliwe, mają problemy ze skupieniem się przy czytaniu i zapamiętaniem tekstu. Na szczęście, jeśli zostanie ona szybko zauważona można ją skorygować prostymi ćwiczeniami w domu.

Różne raporty dowodzą, że badania wzroku powinny być wykonywane u dzieci wcześniej i w szerszym zakresie. Po ósmym roku życia niektóre zmiany są nieodwracalne.

Przyczyną tak dużej liczby zaburzeń jest najczęściej nadmierna ilość pracy związanej z patrzeniem z bliska, stres i niewłaściwa higiena życia. Korzystanie z komputera i telewizora oraz potrzeba szybkiej edukacji, zmusza oczy przystosowane do patrzenia w dal, do intensywnej pracy wzrokowej z niewielkiej odległości.

Okulistka radzi: Sam zadbaj o oczy swojego dziecka

Dr Iwona Filipecka, pomy-słodawczyni kampanii Szkoła Zdrowego Widzenia z Kliniki Okulus w Bielsku Białej:

- Należy zwracać uwagę na zachowanie dziecka. Przede wszystkim na to, czy dzieci mrużą lub pocierają oczy. Warto obserwować, czy oczy naszej pociechy są prawidłowo ustawione i czy któreś oko nie ucieka na zewnątrz lub do środka.

Rodzice i nauczyciele powinni zareagować jeżeli zauważą, że dziecko nadmiernie zbliża oczy do czytanego tekstu i ogląda telewizor z bliska. Objawem niedowidzenia może być także skręcanie głowy w jedną stronę. Uczniowie, którzy mają problemy w szkole - nie piszą równo w linijkach i mają kłopoty z czytaniem, powinni zostać przebadani w poradni okulistycznej, w celu wykluczenia wady wzroku.

Dzieci powinny mieć stworzone prawidłowe warunki do pracy wzrokowej. Rodzice muszą przypilnować, żeby dziecko czytało tylko przy odpowiednim oświetleniu. Nie przy słabych lampkach nocnych i nie w pozycji leżącej.

W celu zapobiegania krótkowzroczności nauczyciele na każdej lekcji powinni organizować krótkie przerwy na ćwiczenia oczu. Przy każdym odwracaniu kartki książki lub zeszytu, uczniowie powinni przez chwilę popatrzeć w dal.

Bardzo ważne jest jasne i dobre oświetlenie sali. Najlepsze jest światło dzienne. U dzieci z wadami wzroku kontrole okulistyczne powinno się przeprowadzać co 6 miesięcy, a jeśli lekarz zaleci -częściej. Okulary powinny być używane stale. Jeżeli dziecko ma nosić okulary, to koniecznie powinno używać ich w szkole, gdzie wykonuje przez długi czas pracę wzrokową.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto