Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

TYDZIEŃ ZE ZDROWIEM. Pamiętaj - wiek wcale nie ogranicza!

Redakcja
Strefa Biznesu
Seniorzy niestety często zapominają o tym, by przeznaczyć jakąkolwiek część dnia na czynności, które pomagają im w poprawie zdrowia i dobrego samopoczucia.

Seniorzy niestety często zapominają o tym, by przeznaczyć jakąkolwiek część dnia na czynności, które pomagają im w poprawie zdrowia i dobrego samopoczucia. Czasami dopiero bóle spowodowane wieloletnim zaniedbaniem lub przewlekłymi chorobami skłaniają ich do podjęcia rehabilitacji, która często jest długa, monotonna i nie przynosi oczekiwanych efektów.

Warto zatem pamiętać o profilaktyce, która jest ważna w każdym wieku, ale po 60. roku życia szczególnie. - Wtedy osoby starsze coraz częściej narażone są na urazy, spadki odporności oraz problemy układu krążenia i układu oddechowego. Badania dowodzą, że statystyczny senior w Polsce choruje na 3-4 choroby przewlekłe i przyjmuje stale 5-6 różnych leków. W Polsce co najmniej ⅔ osób starszych choruje na nadciśnienie tętnicze, około ⅓ jest leczona z powodu choroby niedokrwiennej serca, a częstość występowania niewydolności serca szacowana jest na 20-50 procent. Warto zatem holistycznie podejść do problemów zdrowotnych - mówi Olga Chaińska, dietetyk i trener personalny.

Prawidłowo dobrany, zaplanowany i systematyczny ruch znacznie spowalnia procesy starzenia. W licznych badaniach wykazano, że regularny wysiłek fizyczny przez osoby starsze jest związany z wyższą oceną jakości życia, lepszym codziennym poruszaniem się, sprawowaniem zwykłej codziennej opieki nad sobą, wykonywaniem zadań domowych, mniejszym prawdopodobieństwem wystąpienia depresji oraz rzadszym odczuwaniem bólu czy niepokoju u osób powyżej 65. roku życia.

Jak powinien wyglądać trening osób po 60 roku życia? - Ćwiczenia powinny być wprowadzane stopniowo. Zaczynamy od najlżejszych, co 4-6 tygodni delikatnie zwiększając ich intensywność. Na początku mogą to być spacery na świeżym powietrzu, których czas wydłużamy w miarę poprawy kondycji organizmu. Dobrze jest też wprowadzić na tym etapie kilka ćwiczeń rozciągających, które uelastycznią ciało - mówi Olga.

W klubach fitness, klubach seniorów prowadzone są przez trenerów lub fizjoterapeutów specjalne zajęcia fitness. Takie zajęcia mają charakter wzmacniająco-rozciągający, z przewagą ćwiczeń skoncentrowanych na wzmacnianie mięśni przykręgosłupowych oraz usprawnianie stawów.

Odpowiedni będzie także pilates. Ćwiczenia tego typu koncentrują się na wzmacnianiu mięśni głębokich, czyli takich, które odpowiadają za utrzymanie dobrej stabilizacji. Kwalifikacje do takich zajęć najlepiej zacząć od konsultacji z lekarzem, trenerem lub fizjoterapeutą w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań i udzielenia wskazówek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto