Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tygodnik Pilski: 33 lata piszemy o tym, co ważne

Ewa Auer
Z okazji 33-letniego jubileuszu przypominamy dzisiaj najważniejsze wydarzenia, o których pisaliśmy na naszych łamach. Historia regionu w pigułce, słowem przeżyjmy to jeszcze raz.

Tygodnik Pilski już od 33 lat pisze o najważniejszych wydarzeniach regionu pilskiego.

Nasze archiwum ciągle rośnie, z każdym rokiem przybywają kolejne 52 numery. Tygodnik to zatem kawał historii regionu i może być ważnym źródłem dla jego badaczy. My dokonaliśmy subiektywnego przeglądu wydarzeń, o których pisaliśmy na naszych łamach.

Lata 1982- 1987

W naszym bogatym archiwum zachowały się stare roczniki, ale pierwszy numer, który znaleźliśmy pochodzi z z lutego 1982 r.

Tygodnik ukazał się wtedy po dwumiesięcznej przerwie, po wprowadzeniu stanu wojennego. Choć był organem PZPR, to ówczesne władze zawiesiły wydawanie tygodnika, podobnie jak innych wtedy gazet w kraju.

Czytaj również: 33 lata Tygodnika Pilskiego. Poznaj naszą historię
Niebawem, od kwietnia 1982 roku szpalty tygodnika zajęły obszerne relacje z procesu Andrzeja Śliwińskiego, byłego wojewody pilskiego oskarżonego o kłusownictwo. Chodziło o polowania, w których brał udział i jak dowodzili prokuratorzy, nie miał pozwolenia na odstrzał zwierzyny. Ile było w tym politycznej gry? Pewnie sporo, bo w rezultacie Śliwiński został uniewinniony, ale na fotel wojewody już nie wrócił.

Ciekawym wydarzeniem, które opisaliśmy było otwarcie w kwietniu 1985 roku Muzeum Walk o Wał Pomorski w Mirosławcu. Gościł na nim sam gen. Wojciech Jaruzelski.

Ważnym wydarzeniem z pewnością było też otwarcie 26 czerwca 1987 r. hotelu Gromada w Pile, głównie dla gości zza granicy i ówczesnej partyjnej elity.

Lata 1988-1991

To były lata przełomowe. Tygodnik poczuł zew wolności.

W marcu 1989 r. sporo miejsca poświęciliśmy planom budowy elektrowni atomowej w Klempiczu. Szykowano już nawet teren pod przyszłą inwestycję Towarzyszyły temu ostre protesty społeczne i inwestycję wstrzymano.

Czerwiec 1989 i pierwsze wolne wybory. Posłami zostali wtedy: Kazimierz Błaszczyk, Lech Kozaczko, Zenon Kułaga, Jerzy Susek, Zenon Witt. Do senatu dostał się solidarnościowy Zdzisław Nowicki i niezależny Henryk Stokłosa.

Ważnym wydarzeniem wczerwcu 1990 była wizyta prymasa Józefa Glempa w Górce Klasztornej na koronacji Cudownego Obrazu Matki Boskiej Góreckiej. Przyjechały rzesze wiernych.

W marcu 1991 w Pile gościł z kolei premier Jan Krzysztof Bielecki. Temat wizyty: fuzja Polamu z holenderskim Phlipsem. Jak wiadomo skończyła się powodzeniem. W sierpniu 1991 pilanie mieli okazje spotkać się na wyspie z legendą Solidarności Jackiem Kuroniem.

W tym samym miesiącu na stadionie przy ul. Żeromskiego rozegrano wielki mecz reprezentacji olimpijskich Polski i Francji, w którym grał późniejszy reprezentant Francji Zinedine Zidane! To było coś!

Lata 1992-1999

Ta dekada była niezwykle bogata w wydarzenia.

Szczególny był zwłaszcza rok 1992. w sierpniu wojska rosyjskie opuściły poligon w Nadarzycach, co zwieńczyliśmy tytułem "Rosjanie wracają do domu."

W tym samym roku miał miejsce wielki pożar Puszczy Noteckiej, w którym spłonęło 6 tys. hektarów lasu. Jej rekultywacja trwała blisko 10 lat. A wszystko zaczęło się w Miałach, od iskry pociągu...

W Pile zajmowały nas kolejne wydarzenia także o historycznym znaczeniu. Zamknięto Wyższą Szkołę Oficerską przy ul. Podchorążych, która istniała od 1967 roku. Dzisiaj mieści się tu PWSZ.

Rok 1994 to z kolei wielki sportowy sukces: Pilska Polonia we wrześniu awansowała do ekstraklasy. To był początek wielkich sukcesów pilskich żużlowców, które skrupulatnie odnotowywaliśmy.

W czerwcu 1996 roku do Piły przyjechała Figura Matki Boskiej Fatimskiej. Ulicami miasta przeszła wielotysięczna procesja.

Wreszcie ważny przełom, styczeń 1999 r.: wraz z reformą administracyjna kraju, znika województwo pilskie, w zamian powstaje pięć powiatów.

Koniec dekady to protesty rolnicze. Na barykadach rodzi się Samoobrona.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto