Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tygodnik Pilski radzi: jak zmienić lekarza rodzinnego?

Ewa Auer
Pilanie zmieniają lekarza rodzinnego
Pilanie zmieniają lekarza rodzinnego Archiwum
Jesteś niezadowolony ze swojego lekarza rodzinnego. Możesz go zmienić. W I kwartale już 542 pacjentów zmieniło w Pile lekarza rodzinnego. W mieście do wyboru jest 34 medyków

Lekarza rodzinnego bezpłatnie można zmienić dwa razy w roku. Jeśli chcemy go zmienić trzeci raz trzeba zapłacić 80 zł. Chyba, że lekarz wyjedzie, zakończy praktykę albo my zmienimy miejsce zamieszkani - wtedy nie płacimy za zmianę lekarza rodzinnego. Okazuje się, że z możliwości zmiany korzysta coraz więcej pacjentów. W I kwartale na zmianę lekarza rodzinnego zdecydowały się już 542 osoby, podczas gdy w całym 2012 roku 2537.

- Wtedy głównym powodem była śmierć doktora Zbigniewa Sobery. Miał bardzo dużo pacjentów, którzy musieli przejść do innych lekarzy - tłumaczy Danuta Radowiecka, kierownik pilskiej delegatury NFZ.

>>> Zobacz też: Szpital w Pile przekłada operacje

DLACZEGO ZMIENIAMY LEKARZA RODZINNEGO?

Ale ten rok pokazuje, że pacjenci zmieniają lekarza rodzinnego z innych powodów. Z reguły są z nich niezadowoleni.

- Pacjent nie musi się nikomu tłumaczyć, dlaczego zmienia lekarza. Ale wiemy, że po prostu szukają lepszych, którzy będą im bardziej odpowiadać - dodaje szefowa NFZ w Pile.

Na co skarżą się pacjenci?, którzy zmieniają lekarza rodzinnego? Przede wszystkim na kłopot z uzyskaniem skierowania od lekarza rodzinnego na podstawowe badania.

- Pierwszy raz zmieniałam lekarza rodzinnego pięć lat temu. Odwiedzałam go rzadko to fakt, ale tylko raz dostałam skierowanie na morfologię krwi, kiedy się do niego zapisywałam - przyznaje pani Agnieszka, lat 53. I opowiada: - Jestem w średnim wieku. Lekarz nigdy nie skierował mnie na badanie poziomu cukru, poziomu hormonów, nie mówiąc już o prześwietleniu płuc. Kontrolnie sama sobie je zrobiłam. W końcu poważniej zachorowałam i skierowanie na badanie krwi dosłownie wydzierałam mu z gardła. Wkrótce zmieniałam lekarza rodzinnego i teraz jestem zadowolona. Nie szczędzi tak na badaniach jak poprzedni, nie mam też kłopotów z dostaniem skierowań do specjalistów

Czy lekarz rodzinny powinien kierować nas na kontrolne badania, przynajmniej raz na jakiś czas?

- Powiem tak: leczenie to sztuka. Sama skończyłam medycynę i tak nas uczono na studiach. Nie ma jakiś ściśle określonych procedur, według których lekarz rodzinny powinien postępować z pacjentem. On ponosi odpowiedzialność za jego leczenie. Idealny medyk to taki, który dobrze znał swoich pacjentów i w momencie kiedy na przykład pan Stasiu przestał być rumiany na twarzy, a zawsze był, do tego sporo schudł, lekarz by to zauważył i wysłał go na badania - twierdzi Danuta Radowiecka.

Dlaczego jednak lekarze oszczędzają na badaniach?
Tu odpowiedź wydaje się prosta. Jerzy Wachowiak z NFZ w Poznaniu wyjaśnia:

- Koszty badań z tytułu diagnostyki laboratoryjnej, diagnostyki obrazowej i nie obrazowej, określonych przez ministra zdrowia, ponosi lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.

JAK WYBRAĆ LEKARZA RODZINNEGO?

W Pile praktykuje 34 lekarzy rodzinnych, którzy świadczą usługi z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Optymalnie mogą mieć od 2500 do 2750 pacjentów. Więcej nie. Ilu jest gotowych przyjąć nowych pacjentów?

- Obecnie 11 lekarzy rodzinnych ma optymalną liczbę pacjentów, pozostaje zatem 23. Ta lista jest jednak weryfikowana co miesiąc. My nie wskażemy pacjentowi, kogo ma sobie wybrać, sam musi zdecydować, popytać w przychodniach, znajomych. A potem wystarczy, że wypełni deklarację - kończy Radowiecka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto