Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczony mówił o swoim życiu

WAK
W szkolnych murach dostojnego gościa podejmowali między innymi dyrektor Stanisław Krumplewski i wicedyrektor  Dorota Banach.
W szkolnych murach dostojnego gościa podejmowali między innymi dyrektor Stanisław Krumplewski i wicedyrektor Dorota Banach.
W piątkowe przedpołudnie społeczność Szkoły Podstawowej w Budzyniu gościła księdza profesora Jana Kantego Pytla, rodowitego budzynianina. Było to już trzecie spotkanie z cyklu ,,100 pytań do ...

W piątkowe przedpołudnie społeczność Szkoły Podstawowej w Budzyniu gościła księdza profesora Jana Kantego Pytla, rodowitego budzynianina. Było to już trzecie spotkanie z cyklu ,,100 pytań do ...’’

W poprzednich uczestniczyli wójt Marcin Sokołowski i lekarz Irena Pszczoła. Konwencja dwóch pierwszych spotkań różniła się nieco od ostatniego – zarówno wójt Budzynia, jak i lekarz odpowiadali na pytania uczniów padające z sali. Pytania dla księdza profesora zostały wcześniej przygotowane i podzielone na trzy bloki tematyczne. Zadawało je troje uczniów. Dzieci pytały gościa o jego rodzinę, o dzieciństwo, lata nauki szkolnej, powody wyboru drogi życiowej, karierę akademicką, dorobek naukowy i zmiany w Budzyniu. Odpowiedzi księdza profesora Jana Kantego Pytla słuchało około 250 dzieci, uczniów klas czwartych, piątych i szóstych.
Z okazji pobytu w szkole księdza Jana Kantego Pytla odbył się konkurs pod nazwą ,,Mali artyści z klasy IIIa i IIIb przedstawiają pracę księdza profesora Jana Kantego Pytla w obrazkach.’’.

Traf chciał, że jedna z trzech wyróżnionych prac została wykonana przez Szymona Pytla z klasy IIIa. Pozostałe wyróżnienia przypadły Mateuszowi Buszkiewiczowi z IIIa i Wojciechowi Dahlke z IIIb.
Uczniowie budzyńskiej podstawówki mogli zapoznać się z życiem i twórczością duchownego, jeszcze przed spotkaniem, bowiem jedno z wydań ,,Szkolniaka’’ , poświęcone było Janowi Kantemu Pytlowi.

Ksiądz profesor jest jednym z bardziej znanych byłych mieszkańców Budzynia. Ze swoją rodzinną miejscowością kontaktów nie zerwał. Ma tam rodzinę, którą często odwiedza. A przy okazji wraz z miejscowymi księżmi odprawia msze.

Ksiądz profesor
Jan Kanty Pytel
Urodził się 4 września 1928 roku w Budzyniu w rodzinie urzędniczej. W latach 1948-1954 studiował w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. Od roku 1956 do 1960 na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim zgłębiał wiedzę na temat nauk biblijnych. Pracę doktorską obronił w 1961 roku. Habilitował się w 1975, a profesorem został w 1983 roku.
Jest ksiądz Jan Kanty Pytel archidiecezjalnym duszpasterzem inteligencji oraz profesorem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, członkiem Komitetu Doradczego ,,Communio’’, członkiem komitetu redakcyjnego ,,Poznańskich Studiów Teologicznych’’, i ,,Biblioteki Pomocy Naukowych Papieskiego Wydziału Teologicznego w Poznaniu.
Jest autorem wielu prac naukowych, promotorem 10 doktorantów i 172 magistrów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto